Bemutatás
Társadalomtudományi Tanszék
Elérhetőségek:
Tel.: +36 1 486 4910
Email: etk.tarstud@semmelweis.hu
Iroda: 332
A Társadalomtudományi Tanszék feladata
A Társadalomtudományi Tanszék feladata, hogy saját tantárgyai oktatásával segítse a Kar minden hallgatóját az egészségügyi hivatásra való felkészülésében. A Tanszék – általános és egészségügy-specifikus témakörök alapján – olyan elméleti és gyakorlati ismeretek átadására törekszik, amelyek lehetővé teszik a hallgatók szemléletének formálását a szociológia, az antropológia, az egészségtudomány története, a jog, az etika, az egészségfilozófia, a kutatásmódszertan, valamint az egészségügyi gazdaságtan és menedzsment tudományterületein belül. E tudományterületekhez kapcsolódó tantárgyak oktatása során a gyakorlatorientáltságot hangsúlyozva tanszékünk törekszik a tudatos munkavállalói és a vállalkozóvá váláshoz szükséges kompetenciák fejlesztésére, valamint a társadalmi felelősségvállalás erősítésére. A Tanszék oktatói a fenti területeken aktív kutatói munkát végeznek, eredményeiket nemzetközi és hazai szinten publikálják.
A Társadalomtudományi Tanszék oktatói részt vesznek számos szakmai és társadalmi szervezet tevékenységében felelős vezetőként és tagként egyaránt (Magyar Szociológiai Társaság, Magyar Orvostörténelmi Társaság, Magyar Tudományos Akadémia Köztestülete, American Anthropological Association, The European Association for the History of Medicine and Health (EAHMH), Magyar Sporttudományi Társaság, Magyar Tudományos Akadémia Élettudományok-története Munkabizottság). Tanszékünk többek között hozzájárul az európai szinten működő, kiterjedt szakmai hálózatot magában foglaló COHEHRE szervezet munkájához, amelynek egyik vezetőségi tagját jelenleg a Tanszék delegálja.
Kollégáink továbbá számos hazai és nemzetközi szakmai folyóirat szerkesztésében vállalnak szerepet, mint például Fejlesztés és Finanszírozás, Kaleidoscope – Művelődés-, Tudomány- és Orvostörténeti Folyóirat, Kelet-Európa Tanulmányok.
Oktatási és szakmai profilok
A Tanszék részt vállal az összes szakirány oktatásának továbbfejlesztésében, és a tantervi irányelvek kidolgozásában. A teljes és részidejű képzésekben az Ápolás és betegellátás, az Egészségügyi gondozás és prevenció, valamint az Orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai analitikus szakokon a következő tárgyakat oktatja: Egészség és társadalom, Bioetikai és humántudományok, Egészségfilozófia, Egészségügyi jog, szakdolgozat módszertani tárgyak, valamint számos más szakmaspecifikus tantárgyat (pl. Egészségügyi igazgatás, Sürgősségi betegellátás jogi ismeretei, Családtudományi alapismeretek), illetve választható tantárgyakat.
A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara és a Budapesti Metropolitan Egyetem között létrejött oktatási együttműködés eredményeképpen 2022 szeptemberétől elindult a teljes idejű, angol nyelvű egészségügyi szervező BSc képzés egészségturizmus-szervező specializációval (szakfelelős Dr. Szócska Miklós). Tanszékünk a képzés szervezési és oktatási feladatainak ellátásáért egyaránt felelős.
Az egészségügyi szervező, egészségturizmus-szervező alapszakos diplomával rendelkező szakemberek a szakterületükben rejlő értékek, lehetőségek felismerésével képesek innovatív fejlesztési programok kidolgozására, kliensre szabott egészségturisztikai programok készítésére. Munkájuk során alkalmazzák a turizmushoz kapcsolódó egészségügyi és turisztikai intézményekről szerzett ismereteiket, turisztikai, egészségturisztikai pályázati tevékenységet végeznek.
Szakmai fórumok: Az egészség- és társadalomtudományok közötti kapcsolatok erősítését támogatva a Társadalomtudományi Tanszék elkötelezett a szakmaközi és a tudományok közötti párbeszéd javításában. E cél elérése érdekében az elmúlt években tanszékünk számos szakmai nap és konferencia szervezését kezdeményezte és bonyolította le, ily módon is fórumot biztosítva a közös gondolkodásra.
A Társadalomtudományi Tanszék évente megrendezi az Oktatás- és Kutatásmódszertani Szakmai Napot, ugyanis fő célkitűzéseinek egyike, hogy sokoldalú, naprakész és rugalmasan alkalmazható tudást adjon át hallgatóinak, amelynek egyik kulcsa az olyan változatos oktatási módszerek alkalmazásában rejlik, amelyek a leghatékonyabban képesek megszólítani a hallgatókat és széles hozzáférést biztosítanak az általunk képviselt tudáshoz. Épp ezért különös figyelmet fordít a Tanszék az oktatásmódszertani innovációra.
A Társadalomtudományi Tanszék öt alkalommal rendezte meg a Betegjogi Szakmai Napot és Konferenciát. A konferencia alapvető célkitűzése az, hogy körbejárja a mindennapos egészségügyi ellátás során felmerülő leggyakoribb jogi és etikai kérdéseket.
A Társadalomtudományi Tanszék hat alkalommal, magyar nyelven rendezte meg az Egészségturizmus Szakmai Napot, mely rendezvény hidat képez a felsőoktatási és a különféle szakmaterületek, piaci szereplők között. Tekintettel arra, hogy a BSc képzés 2022 őszétől angol nyelvű, így a 2024-25-ös tanévtől a szakmai nap angol nyelven kerül megrendezésre.
A Társadalomtudományi Tanszék kezdeményezésére indult el 2022 őszén a MECENAtúra Program, melynek keretében számos különböző mini-kurzusból válogathatnak az első éves, teljes idejű magyar képzésben tanuló hallgatók, választható tárgy formájában. 2023 őszétől pedig már angol nyelven is elindult a program, ezzel is elősegítve a külföldi hallgatóinkat. A program legfontosabb célja az elsőéves hallgatók kari szocializációjának, beilleszkedésének, tanulmányi előmenetelének, szakmai pályaorientációjának elősegítése abból a célból, hogy segítsük a hallgatók bennmaradását, illetve, hogy a szakmai pályaválasztásukban megerősítsük a hallgatót. A programban kortársoktatóként felsőbb éves hallgatók is részt vesznek, akik tetszőleges formában, akár saját ötletet hozva segíthetik az elsőéves hallgatókat.
Munkatársak
habilitált főiskolai tanár, tanszékvezető
adjunktus
adjunktus
tanársegéd
tanársegéd
tanársegéd
Német Erzsébet Anita
tanársegéd
Dr. Némethné dr. Gradvohl Edina Dóra
főiskolai docens
egyetemi docens
tanársegéd
tanársegéd
tudományos főmunkatárs
tanársegéd
adjunktus
habilitált főiskolai tanár, oktatási dékánhelyettes
Ha hibás, vagy hiányzó adatot talál, kérjük jelezze szervezeti egységünk titkárságán.
A telefonkönyvben található adatok nem használhatók fel az 1995. évi CXIX. törvény szerinti kutatás és közvetlen üzletszerzés céljára.
Hirdetőtábla
Oktatók konzultációs időpontjai
2024/2025. tanév őszi félév
Dr. Feith Helga Judit (feith.helga@semmelweis.hu)
– páros hét szerda 13:00-14:30 Szoba: 332 (kivéve a 2. oktatási héten szerda: 09:30-11:00)
– páratlan hét szerda 15:00-16:30 Szoba: 332
Dr. Vingender István (vingender.istvan@semmelweis.hu)
hétfő 15:00-16:30 Szoba: 130
Nagy Éva (nagy.eva@semmelweis.hu)
– páros hét kedd 11:15-12:45 Szoba: 313
– páratlan hét kedd 14:15-15:45 Szoba: 313
Dr. Sztrilich András (sztrilich.andras@semmelweis.hu)
szerda 13:00-14:30 Szoba: 311
Dr. Horkai Anita (horkai.anita@semmelweis.hu)
szerda 09:45-11:15 Szoba: 313
Dr. Pörzse Gábor (porzse.gabor@semmelweis.hu)
szerda 13:00-14:30 Szoba: 312
Dr. Némethné dr. Gradvohl Edina (nemethne.gradvohl.edina@semmelweis.hu)
szerda 12:30-13:00 Szoba: 312
Dr. Varga Szabolcs (varga.szabolcs@semmelweis.hu)
csütörtök 11:30-13:00 Szoba: 311
Dr. Dobos Attila (dobos.attila@semmelweis.hu)
péntek 11:15-12:45 Szoba: 311
Dr. Maráczi Ferenc (maraczi.ferenc@semmelweis.hu)
kedd 11:30-13:00 Szoba: 311
Német Erzsébet Anita (nemet.erzsebet.anita@semmelweis.hu)
kedd 13:15-14:45 Szoba: 312
Dr. Szigeti Szilárd (szigeti.szilard@semmelweis.hu)
– 1-6 oktatási hét kedd 15:45-16:30 Szoba: 312
– 7-14 oktatási hét szerda 15:00-15:45 Szoba: 312