Bemutatás
Ápolástan Tanszék
Elérhetőségek:
Tel.: +36 1 486 5929
Email: etk.apolastan@semmelweis.hu
Iroda: 152
Az Ápolástan Tanszék feladata
Az ápoló szakirány tekintetében kidolgozza és fejlessze az oktatással kapcsolatos követelményeket, a képzések tanterveit, tantárgyi programjait. A Tanszék további feladata, hogy olyan ápolókat képezzen magyar és angol nyelven, akik megfelelnek az Európai Unió szakképzési direktívájának, a hazai jogszabályoknak és a munkaerő-piaci elvárásoknak. A Tanszék munkatársai felelősek az ápolói szakirányon folyó képzés szakmai tárgyainak koordinálásáért, vizsgáztatásáért, valamint a hallgatók hivatástudatának kialakításáért. A Tanszék arra törekszik, hogy hallgatóik a képzési szakirányoknak megfelelő, korszerű szemléletű szakmai programok keretében sajátítsák el ismereteiket, és különös hangsúlyt helyezzenek a tanórán kívüli klinikai, szakmai gyakorlatok vezetőivel történő együttműködésre, közös kutatások kialakítására. A Tanszék oktatói a felsorolt feladatok mellett az Egészségtudományi Kar más képzési programjaiban is látnak el feladatokat. Valamennyi teljes- és részidejű képzésben oktatják az Egészségtudományi alapismereteket, az Ápolási esettanulmányokat, a Klinikai szimulációs ismereteket, valamint a Szimulációs esettanulmányokat. Ezenkívül a szülésznő szakirányon belgyógyászati, sebészeti, csecsemő- és gyermekápolási tantárgyakat, valamint a védőnő szakirányon ápolástant oktatnak 5 féléven keresztül. A Kar hallgatói számos szabadon választható tantárgy keretében is találkozhatnak a szervezeti egység munkatársaival. A Tanszék kiemelt szerepet vállal fel a Kar nemzetközi kapcsolatainak fenntartásában és fejlesztésében.
Oktatási és szakmai profilok
- A főiskolai ápolóképzés 35 éves fennállása óta több mint 3000 hallgató vehette át főiskolai/BSc és további közel 400 fő egyetemi/MSc ápolói oklevelét.
- A Tanszék munkatársai számos szakmai tudományos és társadalmi szervezet (Magyar Ápolástudományi Társaság), köztestület (Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara) munkájában, vezetésében is részt vesznek. Kiemelendő, hogy e szervezeti egység 2004 óta delegált és megválasztott képviselő útján jelen van az Ápolási Szakmai Kollégiumban csakúgy, mint a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság Orvos- és Egészségtudományi Szakbizottságban és a Mihalicza Ösztöndíjbizottságban.
- A Tanszék munkatársai aktívan közreműködnek az egészségügy területén megjelenő szakmai folyóiratok szerkesztésében (Nővér, Hivatásunk), a megjelenő írások véleményezésében (Nővér, LAM, DHS, Acta medicinae et sociologica) is.
- A 2017/2018. tanév II. félévében indult el az ápolás mesterképzési (MSc) szak közösségi-, geriátriai-, és sürgősségi specializációval, melynek alapját a 2001/2002- tanévben elindult egyetemi okleveles ápoló szak teremtette meg.
- A 2011/2012. tanévtől angol nyelvű ápoló szakirány
- A 2018/2019. tanévtől podiáter szakirányú továbbképzés
- A 2021/22. tanévtől a Kiterjesztett Hatáskörű Ápoló Mesterképzési (MSc) szak négy specializációval (közösségi, geriátriai, sürgősségi, intenzív) indult.
- A 2022/23. tanévtől az angol nyelvű Kiterjesztett Hatáskörű Ápoló Mesterképzési (APN) szak közösségi specializációval indult.
- A Tanszék továbbra is kiemelkedő helyen kíván foglalkozni a már végzett ápoló kollégák folyamatos szakmai fejlődésének támogatásával a kötelező szakmacsoportos továbbképzések szervezésével.
Munkatársak
főiskolai tanár, tanszékvezető, klinikai kapcsolatokért felelős dékánhelyettes
adjunktus
Arányi Éva
mesteroktató
adjunktus
Horváth Zoltánné
mestertanár
mestertanár
mestertanár
mestertanár
tanársegéd
főiskolai docens
főiskolai docens
mestertanár
Ha hibás, vagy hiányzó adatot talál, kérjük jelezze szervezeti egységünk titkárságán.
A telefonkönyvben található adatok nem használhatók fel az 1995. évi CXIX. törvény szerinti kutatás és közvetlen üzletszerzés céljára.