Népegészségügyi ellenőr
Egészségügyi gondozás és prevenció alapképzési szak
8 félév, 240 kredit, nappali vagy levelező
Kiket várunk a képzésre?
A képzés azoknak az egészségtudatos továbbtanulóknak ajánlott, akik érdeklődnek az emberi szervezet működésével, az egészséggel és betegségekkel kapcsolatos kérdések, problémák iránt. Nyitottak, szeretik a kihívásokat és megelőzés központú szemléletükkel hozzájárulnának az egészség megőrzéséhez vagy a különböző betegségek, járványok legyőzéséhez, a kórházi ellátás biztonságának javításához.
Főbb szakmai ismeretkörök
Fertőző nosocomiális és nem fertőző betegségek általános és részletes járványtana, fertőző betegségek megelőzése, részletes mikrobiológia, toxikológia, környezetegészségtan, munka és sugáregészségtan–kémiai biztonság, élelmezéshigiéne–élelmiszerbiztonság, szimulációs esettanulmányok, népegészségügyi medicina és egészségvédelmi stratégiák, alkalmazott kémia, közegészségügyi műszaki alapismeretek, egészségügyi igazgatás.
Továbbtanulási lehetőségek mesterszakon
- Népegészségügyi
- Táplálkozástudományi
- Egészségpolitika, tervezés és finanszírozás
- Egészségügyi menedzser
- Komplex rehabilitáció
- Egészségügyi szociális munka
- Egészségügyi tanár
Mit csinál egy népegészségügyi ellenőr?
A népegészségügyi ellenőr fő tevékenységi területe a járványügyi feladatok ellátása, amely egy részt járványügyi vizsgálatok szervezéséből és lebonyolításából, másrészt a vizsgálatok során keletkezett eredmények elemzéséből áll. A jogszabályok ismeretében és azok betartása mellett népegészségügyi hatósági tevékenységet végez. Szükség esetén tájékoztatja a lakosságot a járványügyi helyzetről, az ahhoz kapcsolódó intézkedések okairól és a betegségek megelőzésének lehetőségeiről. Felméri a lakosság általános egészségügyi állapotát, betegségmegelőző programokat szervez és bonyolít le. Fontos szerepet vállal a helyi és központi egészségpolitika kidolgozásában és meg valósításában is.
Elhelyezkedési lehetőségek
- a Kormányhivatalok Népegészségügyi Szakigazgatási Szerveinek regionális és kistérségi intézeteinél,
- kórházakban higiénikusi állásokban,
- az ipari és mezőgazdasági termelési szférában higiénikus állásokban,
- multinacionális vállalatoknál, magánvállalkozásban,
- önkormányzatoknál,
- egészségbiztosítási intézményekben,
- környezetvédelmi intézményekben,
- foglalkozásegészségügyi intézményekben,
- egészségfejlesztési, életmódprevenciós tanácsadóként.