Mentőtiszt
Ápolás és betegellátás alapképzési szak
8 félév, 240 kredit, nappali vagy levelező
Kiket várunk a képzésre?
A mentőtiszt szakirányra olyan továbbtanulókat várunk, akik megfelelő mentális és fizikai állóképességgel, teherbírással rendelkeznek. Ebben a szakmában fizikai és gyakran erős pszichés terhelést jelent az ügyeleti szolgálat, a betegek felkeresése, mozgatása. Alapkövetelmény a jó koncentrációkészség, határozott fellépés, döntéskészség, kiváló kommunikációs képesség. A mentőtisztek munkája stresszel járó tevékenység, amely pl. váratlan katasztrófahelyzetekben, tömegszerencsétlenségeknél, tömeges megbetegedések esetén nagy lélekjelenlétet igényel.
Főbb szakmai ismeretkörök
Alapozó oxiológiai (sürgősségi) ismeretek, bevezetés az oxiológiába, sürgősségi rendszerismeret, triázs (beteg osztályozás), interdiszciplináris intenzív ellátás, speciális oxiológia, kiemelt fontosságú kórfolyamatok oxiológiája, környezeti ártalmak oxiológiája, tömeges baleseti és katasztrófa ellátás, szimulációs esettanulmányok, alapszintű és kiterjesztett újraélesztés.
Továbbtanulási lehetőségek mesterszakon
- Egészségpolitika, tervezés és finanszírozás
- Egészségügyi menedzser
- Egészségügyi tanár
- Ápolás (sürgősségi szakápoló specializáció)
Mit csinál egy mentőtiszt?
Jellemző tevékenységek: a riasztást szervezetten vonul a helyszínre, majd tájékozódik a sürgősségi eset jellegéről, a helyszín biztonságosságáról, megvizsgálja a beteget, felállítja az ún. csoportdiagnózist. Stabilizálja, ellátja a beteget, dönt az esetleges helyszíni kezelés és helyszínen hagyás lehetőségéről. Kórházba szállítás esetén megfigyeli, monitorozza a beteget a szállítás alatt, megfelelően kommunikál vele, illetve hozzátartozóival. Elvégzi a szükségessé váló beavatkozásokat, pszichés támogatást nyújt a szenvedő betegek, illetve hozzátartozóik számára. Tájékoztatja a beteget átvevő személyzetet a szükséges információkról. Készenléti ügyeleti szolgálatot, oktatói feladatokat lát el (pl. elsősegélynyújtás, mentőápolók továbbképzése). A mentés csapatmunka. A mentőtisztnek szorosan együtt kell működnie a mentésirányítással, mentőápolókkal, orvosokkal, a kórházi sürgősségi ellátórendszerek munkatársaival.
Elhelyezkedési lehetőségek
- az Országos Mentőszolgálatnál,
- magán mentőszolgálatoknál,
- szeretetszolgálatoknál,
- sürgősségi osztályokon,
- a Vöröskeresztnél,
- katasztrófavédelemnél,
- a szociális vagy oktatási szektor területein, pl. járművezető képzésben
- elsősegély-oktatóként.