Bemutatás

Ápolástan Tanszék

Elérhetőségek:
Tel.: +36 1 486 5929
Email: etk.apolastan@semmelweis.hu
Iroda: 152

Az Ápolástan Tanszék feladata

Az ápoló szakirány tekintetében kidolgozza és fejlessze az oktatással kapcsolatos követelményeket, a képzések tanterveit, tantárgyi programjait. A Tanszék további feladata, hogy olyan ápolókat képezzen magyar és angol nyelven, akik megfelelnek az Európai Unió szakképzési direktívájának, a hazai jogszabályoknak és a munkaerő-piaci elvárásoknak. A Tanszék munkatársai felelősek az ápolói szakirányon folyó képzés szakmai tárgyainak koordinálásáért, vizsgáztatásáért, valamint a hallgatók hivatástudatának kialakításáért. A Tanszék arra törekszik, hogy hallgatóik a képzési szakirányoknak megfelelő, korszerű szemléletű szakmai programok keretében sajátítsák el ismereteiket, és különös hangsúlyt helyezzenek a tanórán kívüli klinikai, szakmai gyakorlatok vezetőivel történő együttműködésre, közös kutatások kialakítására. A Tanszék oktatói a felsorolt feladatok mellett az Egészségtudományi Kar más képzési programjaiban is látnak el feladatokat. Valamennyi teljes- és részidejű képzésben oktatják az Egészségtudományi alapismereteket, az Ápolási esettanulmányokat, a Klinikai szimulációs ismereteket, valamint a Szimulációs esettanulmányokat. Ezenkívül a szülésznő szakirányon belgyógyászati, sebészeti, csecsemő- és gyermekápolási tantárgyakat, valamint a védőnő szakirányon ápolástant oktatnak 5 féléven keresztül. A Kar hallgatói számos szabadon választható tantárgy keretében is találkozhatnak a szervezeti egység munkatársaival. A Tanszék kiemelt szerepet vállal fel a Kar nemzetközi kapcsolatainak fenn­tartásában és fejlesztésében.

Oktatási és szakmai profilok
  • A főiskolai ápolóképzés 35 éves fennállása óta több mint 3000 hallgató vehette át főiskolai/BSc és további közel 400 fő egyetemi/MSc ápolói oklevelét.
  • A Tanszék munkatársai számos szakmai tudományos és társadalmi szervezet (Magyar Ápolástudományi Társaság), köztestület (Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara) munkájában, vezetésében is részt vesznek. Kiemelendő, hogy e szervezeti egység 2004 óta delegált és megválasztott képviselő útján jelen van az Ápolási Szakmai Kollégiumban csakúgy, mint a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság Orvos- és Egészségtudományi Szakbizottságban és a Mihalicza Ösztöndíjbizottságban.
  • A Tanszék munkatársai aktívan közreműködnek az egészségügy területén megjelenő szakmai folyóiratok szerkesztésében (Nővér, Hivatásunk), a megjelenő írások véleményezésében (Nővér, LAM, DHS, Acta medicinae et sociologica) is.
  • A 2017/2018. tanév II. félévében indult el az ápolás mesterképzési (MSc) szak közösségi-, geriátriai-, és sürgősségi specializációval, melynek alapját a 2001/2002- tanévben elindult egyetemi okleveles ápoló szak teremtette meg.
  • A 2011/2012. tanévtől angol nyelvű ápoló szakirány
  • A 2018/2019. tanévtől podiáter szakirányú továbbképzés
  • A 2021/22. tanévtől a Kiterjesztett Hatáskörű Ápoló Mesterképzési (MSc) szak négy specializációval (közösségi, geriátriai, sürgősségi, intenzív) indult.
  • A 2022/23. tanévtől az angol nyelvű Kiterjesztett Hatáskörű Ápoló Mesterképzési (APN) szak közösségi specializációval indult.
  • A Tanszék továbbra is kiemelkedő helyen kíván foglalkozni a már végzett ápoló kollégák folyamatos szakmai fejlődésének támogatásával a kötelező szakmacsoportos továbbképzések szervezésével.

Munkatársak

Hirdetőtábla

LETÖLTÉS
Mind LETÖLTÉSE