Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) kezdeményezésére minden év május 5-én ünnepeljük a kézhigiéne világnapját. Ez az a nap, amikor az egészségügyi és oktatási intézmények is kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy az egyetemünk névadója, Semmelweis Ignác által felfedezett tevékenység mekkora szereppel bír a fertőzések megelőzésében.

Hosszú ideje a WHO minden évben fókuszpontot választ a kézhigiénés világnapra. Az idei év fókuszpontja a védőkesztyűk használata, jelmondata örök érvényű: „Kesztyűre nincs mindig szükség. A kézhigiénére igen.” („It might be gloves. It’s always hand hygiene.”).

A fenti jelmondattal és a hozzá kapcsolódó üzenetekkel (amelyek a kar auláiban kifüggesztett plakátokon is megismerhetők május 5-től) arra hívják fel a figyelmet, hogy a kesztyűhasználat és a higiénés kézfertőtlenítés elválaszthatatlanok, egymással szorosan összefüggenek, de egymással soha nem helyettesíthetők! Szintén célja az idei kampánynak, hogy felhívja a leendő és már dolgozó egészségügyi szakemberek figyelmét arra, hogy az évente keletkező mintegy 590 millió tonna egészségügyi hulladék jelentős része védőkesztyű és ennek a tömeges tételnek egy részét feleslegesen alkalmazzuk a gyakorlatban. A feleslegesen alkalmazott védőkesztyű álbiztonságot ad, terjeszthet kórokozókat, veszélyeztetheti az ellátottat és az ellátót is, és hulladékként tovább generálja az egyébként is intenzív klímaváltozást.

A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara ezúton is jelzi elkötelezettségét a helyes kézhigiénés gyakorlat oktatásában, fejlesztésében mind a graduális, mind a posztgraduális képzés vonatkozásában. Ennek keretében készült el a világnap témájához kapcsolódó két rövid ismeretterjesztő animált film is, amelyet az oktatáshoz kapcsolódva teszünk közzé (a címre kattintva a videó elérhető), és bízunk benne, hogy minél többekhez eljut:
1) Kézhigiéne és kesztyűhasználat
2) Kesztyűt fel és kesztyűt le

Nem feledkezhetünk meg azonban arról, hogy kézhigiénére nem csupán az egészségügyben van szükség, kiemelten fontos a hétköznapi életben is. Fontos a rendszeres kézmosás, kéztisztítás és a kézfertőtlenítés is, hiszen ezzel az egyszerű, mégis nagyszerű megoldással számos fertőző betegséget kerülhetünk el a mindennapokban is, ha körültekintően és rendszeresen alkalmazzuk.

Kifejezett célunk, hogy olyan egészségügyi szakdolgozókat képezzünk a jövő egészségügye számára, akik méltók egyetemünk névadójának örökségére és kiemelten kezelik a betegbiztonságot, a fertőzések megelőzését mindennapi munkájuk során.

Ne feledkezzenek meg a kézhigiéne fontosságáról, hiszen a tiszta kéz életet menthet!

 

Közegészségtudományi Tanszék

 

Kiemelet kép forrása: freepic.com