Projekt azonosító száma: 2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00059
Projekt címe: Proteomika és Genomika a Végstádiumú Szívelégtelenségben
Projekt megvalósításának kezdete: 2025.01.02.
Projekt fizikai befejezésének határideje: 2028.01.01.
Támogatás összege: 400.000.000 Ft
Támogatás intenzitása: 100%
Projektről:
A szívelégtelenség továbbra is a morbiditás és mortalitás vezető oka világszerte, és jelentős hiányosságok vannak a molekuláris mechanizmusainak megértésében. A PAGE-HF (Proteomika és Genomika a Végstádiumú Szívelégtelenségben) projekt elsődleges célja a szívelégtelenség megértésének elősegítése az emberi szívizom és szérum minták átfogó genomikai, transzkriptomikai és proteomikai vizsgálatával. A legmodernebb technológiák alkalmazásával célunk a legnagyobb multiomikai adatbázis létrehozása a végstádiumú szívelégtelenségről, több mint 550 szérum és szívizom minta alapján, amelyeket több mint egy évtized alatt gyűjtöttünk a Semmelweis Egyetem Szív- és Érközpontjában végzett szívátültetések során. Szívátültetési biobankunk már tartalmaz részletes klinikai metaadatokat és 400 beteg teljes exomszekvenciáját, amelyeket az Illumina-val kötött kutatási együttműködési megállapodásnak köszönhetően a PAGE-HF kezdetéig befejezünk.
A Dr. Petr Kvapil (Prágai Alkalmazott Biotechnológiai Intézet, Csehország) vezetésével végzett együttműködésünk lehetővé teszi a teljes kohorsz bal kamrájának transzkriptomikai méréseit, mély RNA kifejezési adatokat biztosítva.
Dr. Alexander Schmidt a bázeli Biozentrum-ból végzi a szérum, bal és jobb kamrai minták proteomikai méréseit, megerősítve a szívelégtelenség fő génszereplőinek transzlációját, miközben több ezer fehérje kifejezési adatait is szolgáltatja. Prof. Oliver Schilling az Albert-Ludwigs Egyetemen, Freiburgban nyújt statisztikai elemzési szakértelmet, segít egy kereshető kutatási adatbázis létrehozásában és kiképzi a Semmelweis Egyetem kutatóit, lehetővé téve a helyi félautomata mintaelőkészítési protokollok bevezetését, elősegítve a tudástranszfert Magyarországra.
A PAGE-HF adatbázis lehetővé teszi több száz potenciálisan új gyógyszer célpont azonosítását a perifériás vér- és szívizom minták alapján, megalapozva a jövőbeli kutatásokat és klinikai alkalmazásokat, végső soron javítva a szívelégtelenséggel küzdő betegek életminőségét.