Semmelweis öröksége mai napig iránymutató mindannyiunk számára – UNECE-WHO nemzetközi konferencián mutatkozott be a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Közegészségtudományi tanszékének „Semmelweis hagyta rád! Használd!” programja.

2025. július 2-4. között Budapest, azon belül is a Belügyminisztérium impozáns díszterme adott otthont az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottsága és az Egészségügyi Világszervezet Európai Regionális Irodája által szervezett „Meeting on water, sanitation and hygiene in health care facilities in the WHO European Region” szakmai rendezvénynek. Az eseményen számos ország közegészségügyi szakembere vagy WHO referense, az ENSZ-EGB, a WHO különböző szervezetei és az UNICEF munkatársai, továbbá műszaki és pénzügyi szakemberek mellett nemzetközi betegjogi szervezetek és az egészségügyi felsőoktatásban résztevevő hallgatókat tömörítő európai szervezet képviselői is részt vettek. Az egészségügyi intézmények vízellátásával, szanitációjával és higiénéjével (WASH) foglalkozó ülés olyan kapcsolódásokra fókuszált, mint z egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések és az antimikrobiális rezisztencia megelőzése, a minőségi betegellátás, a beteg- és munkabiztonság és a klímareziliencia kérdései.

Abeszámolókkal, prezentációkkal, workshopokkal és vitákkal tarkított interdiszciplináris programjában hazánkat a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ mellett a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Közegészségtudományi Tanszéke képviselte Csima Zoltán előadásával.
A Közegészségtudományi Tanszék meghívása azért volt kézenfekvő, mert a WASH terület számos, a tanszék által oktatott alapozó és szakmai tárgyban merül fel hangsúlyos tartalomként mind a magyar, mind pedig az idegennyelvű képzésekben. Különösen növelte az érdeklődést a tanszék zászlóshajójának tekinthető, mindamellett nemzetközi viszonylatban is egyedülállónak nevezhető újítás, melynek eredményeképpen az ápoló, szülésznő és mentőtiszt képzéseken a mostani szemesztertől kezdődően emelt szinten, 3 kredit értékben jelenik meg (gyakorlati túlsúllyal) az Infekciókontroll tárgy, természetesen szakirány-specifikus fókusszal.

Akár a betegbiztonságot, akár a dolgozói egészségvédelmet tartjuk szem előtt, célszerű azokat a módszereket előnyben részesíteni, amelyek egyszerűen, lehetőleg meglévő eszközökkel kivitelezhető intervenciót tesznek lehetővé és rövid idő alatt realizálódó, könnyen visszamérhető eredményekkel kecsegtetnek. Ebből az alapgondolatból kiindulva valósult meg a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán 2025. szeptember első hetében az alapvetően Semmelweis örökségéből gyökeredző, a kézhigiéné alapvető fontosságát az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésében előtérbe helyező akció, amelynek eredményei a mostani WHO EURO/ENSZ EGB ülésen is bemutatásra kerültek. A 2024/25-ös tanév elején elindított kézhigiénés oktatási kezdeményezés a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának elsőéves hallgatóit célozta meg. A HandInScan technológia, oktatóvideók, szórólapok és demonstrációs anyagok segítségével került bevezetésre a helyes kézhigiéniai gyakorlat, és ezzel párhuzamosan a hallgatók alapteljesítményének felmérése is megtörtét. Mindeközben a résztvevők digitálisan támogatott, vizuálisan vezetett, a Z generáció igényeihez igazodó tanulási élményt kaptak. Az elsődleges cél az volt, hogy a lehető legszélesebb hallgatói populáció kerüljön bevonásra, mind a 18 egészségügyi témájú akadémiai programre kiterjesztve, támaszkodva a hallgatók és az oktatók közötti többszörös interakcióra. A HandInScan alkalmazásával lehetségessé vált a jellemző hiányosságok és a kritikus kontrollpontok azonosítása, majd ezen alapulva a személyre szabott, problémaorientált intervenció alkalmazása. A programban kulcsfontosságú tényezőnek bizonyult a nyílt, kevésbé formális hallgató-oktató interakció, valamint az, hogy a hallgatók a beiratkozással együtt járó sok új elméleti információ és adminisztratív feladat mellett már rögtön, az első napokban találkozhattak egy gyorsan elsajátítható, ugyanakkor sikerélményt adó gyakorlati, manuális feladattal, ami egybecseng egyetemünk praktikumra hangsúlyt helyező oktatási szemléletével.

A bemutatott program a nemzetközi szakmai rendezvényen is felkeltette a résztvevők érdeklődését, és a Közegészségtudományi Tanszék munkatársai bíznak abban, hogy hosszabb távú együttműködés alapjait sikerült lefektetni az ENSZ-EGB és a WHO szervezeteivel, hiszen a megoldás nagyon könnyen beilleszthető a WASH törekvéseibe. Az elhangzott kérdések természetesen nem kerülték meg a jövőbeni terveket sem. Ezzel kapcsolatban már konkrétumokról is beszámolhattak a szervezők, mivel idén (kiegészülve az Ápolástudományi Tanszék HandInScan készülékével) az egyetemi gólyatábor és a beiratkozási hét során is két mérőponton várjuk hallgatóinkat, akik számára remélhetőleg ismét élményt nyújtanak majd a többnyelvű interaktív oktatási és demonstrációs anyagok, a személyre szabott tréning és persze a várhatóan jó eredmények. Ami pedig a szakmai célkitűzések megvalósulását illeti, az ehhez hasonló programok, az interaktív és korai szakaszú kézhigiéniai oktatás kulcsszerepet játszanak az egészségügyi hallgatók megelőző attitűdjének alakításában és az interdiszciplináris fertőzésmegelőzési és -ellenőrzési (IPC) gyakorlatra összpontosító gondolkodásmód előmozdításában.

A rendezvény a WHO/ENSZ-EGB Víz és Egészség Jegyzőkönyv egyezmény három éves magyar elnökségének munkaprogramjához kapcsolódott, amely ez év novemberében a Részesfelek 7. Találkozójával zárul, ugyancsak Budapesten.

 

ETK Közegészségtudományi Tanszék