XLVII. Tudományos Diákkörök Konferenciája az ETK-n

2024. február 5-én 47. alkalommal került megrendezésre a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Tudományos Diákkörök Konferenciája (TDK).

A konferencián a bírálóbizottságban neves szakemberek értékelték az előadók teljesítményét: Dr. Albert Fruzsina, a Mentálhigiéné Intézet egyetemi tanára, Dr. Domján Gyula, az ETK professor emeritusa, Dr. Páldy Anna, a Nemzeti Népegészségügyi Központ nyugalmazott főigazgató-helyettese, Dr. Sarkadi-Nagy Eszter, az OGYÉI Élelmezés- és Táplálkozástudományi Főigazgatóság táplálkozástudományi szakreferense és Dr. Szendrői Miklós, az Ortopédiai Klinika egyetemi tanára.

A konferenciát Dr. Dörnyei Gabriella, a Kar dékánja nyitotta meg, majd röviden köszöntötte az egybegyűlteket Dr. Szíjártó Attila, az egyetemi TDT elnöke és Dr. Gadó Klára, a Kar általános dékánhelyettese és a konferencia levezető elnöke. A megnyitóbeszédeket követően a hagyományoknak megfelelően néhány percre a zene hangolta a közönséget az elmélyült figyelemre. Tésik László, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem harmadéves, hegedű tanszakos diákja adta elő Georg Philip Telemann D-dúr fantázia Presto és Allegro tételét.

A kora estébe nyúló konferencián 35 alap- és mesterképzésben tanuló hallgató összesen 29 előadása hangzott el. Az előadások végén a közönség és a bizottság építő viták során győződhetett meg az előadók felkészültségéről.

A konferencia zárásaként február 6-án sor került az oklevelek átadására és a díjkiosztó ünnepségre.

Nívódíjban részesült Kiss Stella Tímea (D-vitamin hatása az érgyűrűk oxidatív nitratív stressz állapotára PCOS patkánymodellben, témavezetők: Dr. Bányai Bálint Péter, Dr. Szekeres Mária), Kramliné Szalai Virág (Az időskori sarcopenia befolyásolási lehetőségei, témavezető: Dr. Gadó Klára), Simon Viktor és Földvári-Nagy Kincső Csepke (A Clostridioides difficile fertőzés terápiáinak hatékonysága felnőtteknél, témavezetők: Dr. Földvári-Nagy László, Dr. Lenti Katalin, dr. Bednárik Dániel, Dr. Veres Dániel), Márkus Kata (A Mini-BESTest alkalmazása a stroke utáni rehabilitációban, témavezetők: Dr. Mayer Ágnes Andrea, Sándor Krisztina, Dr. Fazekas Gábor), Nagy Szilárd és Varga Lili Anna (Hypertónia és atherosclerosis vizsgálata CB1R-LDLR dupla génhiányos egérmodellen, témavezetők: Dr. Szekeres Mária, Dr. Dörnyei Gabriella). A nívódíjasokon kívül még Pásztor Patrik (Vérszegénység gyakoriságának megítélése apixabant és rivaroxabant szedő betegek körében, témavezető: Dr. Gadó Klára) képviselheti előadásával a Kart az idei kvótából a 2025-ös OTDK-n.

Kvalifikációt szereztek előadásukkal a 2025-ös OTDK-ra a kvóta feltöltéséig Andrási Szilvia Viktória (Csíráztatott és fermentált hüvelyesek felhasználási lehetőségei élelmiszer termékekben, témavezető: Hermánné Dr. Juhász Réka), Csősz Csongor és Simon Viktor (Probiotikum hatása a bél permeábilitását jelző zonulin szintre, témavezetők: Dr. Földvári-Nagy László, Dr. Lenti Katalin, Éliás Anna Júlia, Dr. Veres Dániel), Mária Benedek Zsolt és Schmidt Levente (Probiotikumok hatása a szerotonin termelésre, témavezetők: Dr. Földvári-Nagy László, Dr. Lenti Katalin, Éliás Anna Júlia, Dr. Veres Dániel), Szöllősi Csenge Jázmin (Az előrehelyezett fejtartás és kognitív funkciók kapcsolata az okostelefon-használattal témavezetők: Dr. Takács Johanna, Seregély Beáta), Zatykó Luca (Az előrehelyezett fejtartás mérésére szolgáló módszerek és azok megbízhatóságának vizsgálata, témavezetők: Seregély Beáta, Dr. Takács Johanna).

Szakmai nívódíjban részesültek a következő hallgatók: Kiss Stella Tímea, Kramliné Szalai Virág (Az időskori önkéntesség, mint prevenció az Intervention Mapping módszertana alapján, témevezető: Dr. Dobos Attila), Márkus Kata és Andrási Szilvia Viktória részesültek.

Minden előadónak és témavezetőnek gratulálunk, hasonlóan színvonalas munkát kívánunk a jövőben. A kutatási tevékenység révén megerősödő kritikai gondolkodás és szisztematikus adatgyűjtés, adatelemzés nemcsak a tudományos életben kulcsfontosságú készségek, de a szakdolgozók gyakorlati munkája során is komoly eredményeket hoznak. A Kar ezután is kiemelt figyelmet fordít a hallgatói kutatások ösztönzésére és koordinálására, a TDK konferenciák megszervezésére.