Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet: az új dolgozók rendszerszerű oktatása a biztonságos betegellátás érdekében

Az új dolgozók oktatásának fő célja, hogy az újonnan belépő munkatársakat minél gyorsabban és eredményesebben integrálják a szervezet működésébe, hogy mielőbb bekapcsolódhassanak a biztonságos betegellátás folyamatába. Az oktatás rendszerszerű végzésével megelőzhetők a dolgozók ismerethiányán alapuló nemkívánatos események. Tematikája a betegellátás biztonságára ható tevékenységekre irányul, mint például az infekciókontroll, a hulladékkezelés szabályai, az újraélesztés folyamata, a munkavédelmi előírások, illetve a helyi szakmai protokollok alkalmazása. A jógyakorlat két fő része az adott intézményre vonatkozó, az adott munkakörben megvalósuló ismeretek oktatása központi oktatás keretében, valamint a patronálási folyamat során a konkrét munkavégzéshez szükséges információk átadása, a készségek, képességek megszerzése és begyakorlása. Az Intézetben 2014 óta működik az oktatás jógyakorlata, a tapasztalatok szerint megvalósításával az új belépő kollégák gyorsabban szereztek helyismeretet, csökkent az információhiányból adódó hibák előfordulása, és ennek következtében csökkent a nemkívánatos események száma is. Alkalmazása pozitív hatással lehet az adott egészségügyi ellátó intézet humánerőforrás-helyzetére is, csökkentheti az egészségügyi személyzet fluktuációját. 

A jógyakorlat bemutatása

Az új dolgozó megjelenik a felvételen, ahol átadják részére a munkajogi tájékoztatókat, valamint a felvételi adatlapot, melyen szerepel a kötelező oktatások időpontja és sorrendje. A felvételi lapon az oktatások megvalósulását az adott (patronáló) oktató dokumentálja.

A központi oktatáson részt vett dolgozók jelenléti ívet írnak alá, mely a dolgozó munkaügyi anyagának részét képezi. Az oktatások témakörét az intézeti minőségügyi bizottság és az ápolásvezetés állítja össze, és a menedzsment hagyja jóvá. Az oktatási anyag felülvizsgálatát évente végzik, szükség esetén fejlesztik, módosítják.

Az új belépő mellé patronáló munkatársat jelölünk ki, aki számára támogatást nyújt a munkahelyi beilleszkedéshez, a szervezet működésének megismeréséhez, a szakmai alapismeretek megszerzéséhez, a feladatai ellátásához szükséges rendszerek, módszerek, ismeretek elsajátításához, a szervezet tagjaival való együttműködési kapcsolatok kialakításához. A patronáló adott munkahelyen gyakorlattal, helyi tapasztalatokkal rendelkező egyén, aki szakmai tanácsokkal, példamutatással segíti az új munkavállaló beilleszkedését, mivel Ő is az új munkatárs szervezeti egységének dolgozója, vagyis közvetlen munkatársa az új dolgozónak, akivel lehetőség szerint napi kapcsolatban, érintkezésben van.

Ezután kezdődik az új munkatárs betanulása. Ez idő alatt történik a munkakörhöz szükséges készségek begyakorlása, speciális munkafolyamatok ismertetése. Tájékoztatást kap a kapcsolódó beszámolási, utasítási, kommunikációs egyeztetési módokról, feltételekről. Az új dolgozótól elvárt követelmények azonosítása, megbeszélése is ekkor zajlik. A patronáló folyamatosan támogatja, figyelemmel kíséri, segíti az új belépőt. Az értékelés az egyes tevékenységek elvégzése után történik. A közvetlen felettessel közösen adnak visszajelzést az új kolléga részére. Az értékelésnek rendszeresnek kell lennie, azonos munkaköröknél ugyanazon szakmai szempontok alapján. Az értékelést a patronálónak és a közvetlen munkahelyi felettesnek akkor érdemes elvégezni, amikor az új dolgozó már megismerte a helyi eljárásrendeket, protokollokat, és elsajátította a szükséges ismereteket ahhoz, hogy önállóan végezhesse a munkát.

Amennyiben a felügyelet mellett végzett munkával a kolléga teljesítette az előre meghatározott kritériumokat, elkezdődhet számára a felügyelet nélküli munkavégzés, melynek során megkapja a végleges felhatalmazásokat, jogosultságokat. Ha az előírt kritériumokat nem vagy csak részben teljesítette az új dolgozó, meghosszabbodhat a felügyelet melletti munkavégzés időtartama, vagy meg is szüntethető a munkaviszony. Az előbbi esetben újraindul, illetve folytatódik az értékelés, ellenőrzés, visszajelzés folyamata.

Hol érdeklődhet?

Emberné Heitler Andrea ápolási igazgató

Bódi Mariann minőségügyi referens

dr. Boros Erzsébet minőségügyi bizottság vezető

ooriapig@rehabint.hu