A máj a test legnagyobb szerve. A jobb felső hasfélben helyezkedik el, elölről a jobb oldali alsó bordák, felülről a rekeszizom és a tüdő határolja. Számtalan funkciója közül a legfontosabbak:
- Az elfogyasztott táplálék átalakítása a szervezet szempontjából szükséges anyagokká, mint például keményítőből cukor képzése, epe termelése a zsírok lebontásához.
- Véralvadási anyagok termelése, enzimek, és fehérjék előállítása.
- Vas, vitaminok, és tápanyagok raktározása.
- A szervezet méregtelenítése: gyógyszerek, és káros, a szervezet szempontjából veszélyes anyagok (pl. alkohol) átalakítása, lebontása.
A májbetegség
A máj rendkívül nagy regenerálódási képességgel rendelkezik. Mégis bizonyos körülmények között a máj visszavonhatatlanul károsodik. Ennek oka lehet veleszületett rendellenesség, túlzott alkohol, vagy gyógyszerfogyasztás, daganatos betegség, vagy májgyulladást okozó vírusok. A máj zsugorodása (szaknyelven: cirrhozis) alakulhat ki, mely igen súlyos szövődményekhez vezet. Ilyen szövődmény például a nyelőcső visszerességből származó vérzés, a salakanyagok felhalmozódása, ismételt fertőzések jelentkezése. E szövődmények akár halálosak is lehetnek. Gyakran az egyetlen lehetőség ilyenkor a megbetegedett máj eltávolítása, és egy új, működő májjal történő helyettesítése.
A májbetegség tünetei
A májbetegség legjellemzőbb tünete a sárgaság jelentkezése. Ez a szem, és a bőr sárga elszíneződését jelenti, mely akkor alakul ki, ha az epe, és annak bomlástermékei a vérben felhalmozódnak. Egyéb tünetek lehetnek még:
- Súlyos, állandó viszketés
- A vizelet sötét elszíneződése
- Zavart tudati állapot, kóma kialakulása
- Vérhányás
- Véraláfutások jelentkezése testszerte, vérzékenység kialakulása
- Világos, agyagszínű széklet
- Jelentős, hirtelen haskörfogat növekedés
A májbetegség legjellemzőbb tünete a sárgaság (a szem, és a bőr sárgás elszíneződése) kialakulása