HORVÁTH ORSOLYA, FÖLDESI ENIKŐ, HEGEDŰS KATALIN:

MIKOR ÉS HOGYAN INTEGRÁLJUK AZ ONKOLÓGIAI ÉS A PALLIATÍV ELLÁTÁST?

Orv Hetil. 2021; 162(44): 1769–1775.

Absztrakt

A palliatív ellátások korai bevonása az onkológiai betegek ellátásába előnnyel jár mind a beteg életminősége, mind a kezelés színvonala, mind a költséghatékonyság szempontjából. Szükség van egy olyan modellre, mely alapján a meg­felelő időben, a megfelelő beteg a megfelelő minőségű palliatív ellátásban részesül. Ebben a közleményben a palliatív el­látás korai integrációjának előnyei, szintjei és a speciális palliatív ellátás fogalmának ismertetése után a leginkább elter­jedt beutalási modellek előnyeit és hátrányait mutatjuk be a nemzetközi szakirodalom alapján. A speciális palliatív ellátást igénylő betegek kiszűrésére szolgáló, prognózisalapú modellek hátránya, hogy nincs elég kapacitás az ilyen módon beutalt nagyszámú beteg ellátására, ezért széles körben nem terjedtek el. A tüneteken alapuló modellek sok­szor bonyolultak és a mindennapi klinikai gyakorlatban nem használatosak. Az új kutatások alapján egyszerű, gyakor­latias kérdéssorokat alkalmaznak, melyekkel könnyen kiemelhetők, akik profitálnak a speciális palliatív intervencióból. Ezek közül a Yale egyetemi és a PALLIA -10 modellt ismertetjük részletesen. Amennyiben az aktív onkológiai ellátást végzők a megfelelő palliatív beutalási kritériumokat ismerik és alkalmazzák, a betegek időben jutnak a megfelelő komplex kezeléshez anélkül, hogy a palliatív ellátórendszer túlterhelődne.

Kulcsszavak: hospice, palliatív ellátás, onkológia, integráció, beutalás, irányítás

When and how to integrate oncology and palliative care?

Abstract

Early integration of palliative care into the trajectory of cancer care brings advantages into the patients’ quality of life, the level of care and cost-efficiency, too. On the basis of a predefined model, the right patient may receive the right level of palliative care at the right time. Having defined the advantages, the levels of early integration of palliative care and the concept of special palliative care, we also aim to describe the advantages and disadvantages of the most com­mon referral models on the basis of international literature in this article. The drawback of prognosis-based models to identify patients needing special palliative care is the lack of capacity to provide care for the large number of pa­tients so recognised; therefore they have not become widespread. Needs-based models tend to be complicated and thus rarely applied in everyday clinical practice. On the basis of new researches, simple, pragmatic questionnaires are utilised through which the patients who could benefit from special palliative care interventions are easy to identify. Here we give a detailed report of the Yale University and PALLIA-10 models. On condition that appropriate pallia­tive referral criteria are known and applied by active oncology care providers, patients may receive adequate complex care without the palliative care system being overloaded.

Keywords: hospice, palliative care, oncology, integration, referral