Vezető:
Dr. Szabó Attila egyetemi tanár, MTA Doktora,
Dr. Farkas Viktor tudományos főmunkatárs, Ph.D
Rendelés:
Helyszín: 1083 Budapest, Bókay János u. 53. 2. emelet, felvételi pultnál be kell jelentkezni
Rendelési idő:
Alvásambulancia: csütörtök 9-12 óráig
Alvásvizsgálat, poliszomnográfia: hétköznap esténként
Szakmai vezető:
Prof. Dr. Szabó Attila
Orvosok:
Dr. Lendvai Zsófia
Alvásambulancia:
Időpontkérés: https://elojegyzes.meditime.hu/14
Ambulanciánkon felmérjük a gyermek alvászavarának jellegét, poligráfiás vagy poliszomnográfiás vizsgálat szükségességét és tanáccsal látjuk el a szülőket és a gyerekeket.
Háziorvosi beutaló szükséges.
Alváslabor:
Szakorvosi (fül-orr-gégészeti, pulmonológiai vagy alvászavar szakrendelés által kiállított) beutaló szükséges.
Mit vizsgálunk?
Főként az alvás alatti légzészavarokat vizsgáljuk (alvási apnoe), poliszomnográfia vagy poligráfia útján.
A poliszomnográfiás vizsgálat a Klinika Alváslaboratóriumában zajlik, egyéjszakás vizsgálat. Fájdalommentes, a bőrre helyezett érzékelőkkel történik. Alvás alatt monitorozzuk az agy elektromos aktivitását (EEG), ezzel az alvásciklusokat, alvásfázisok (mélyalvás, álomalvás, felületes alvás) arányát, éjszakai ébredéseket tudjuk mérni. Mérjük a levegőáramlást az orron keresztül, szívritmust (EKG), vér oxigén szintjét, a horkolás mértékét, hasi és mellkasi légzőmozgásokat, lábmozgásokat. A vizsgálat alapján megállapítható, hogy alvás alatt hányszor történik légzéskimaradás, ennek gyakorisága alapján mennyire súlyos az állapot és milyen mértékben zavarja a gyermek alvását. A vizsgálat során video monitorizálás is zajlik és nővéri felügyelet mellett történik, így a közben adódó technikai problémákat rögtön el tudjuk hárítani. A vizsgálat egy kétágyas szobában zajlik, egy kísérő a gyermek mellett lehet.
A poligráfia ennél egyszerűbb vizsgálat, a gyermek otthonában zajlik. Kizárólag a vér oxigén szintjét mérjük egy ujjra ragasztható érzékelővel és az orron keresztüli levegőáramlást egy orreszköz segítségével. A készülék használata egyszerű, a felszerelést a Klinikán végezzük.
Mikor érdemes alvásvizsgálatot végezni?
Gyermekeknél az alábbi panaszok utalhatnak alvás alatti légzéskimaradás fennállására:
Éjszakai panaszok: horkolás, légzéskimaradás, éjszakai bevizelés, nyugtalan alvás, gyakori felébredés, rémálmok.
Nappali panaszok: fáradékonyság, nem pihentető alvás, magatartászavar, hiperaktivitás, koncentrálási nehézség, gyakori hangulatingadozás, dühkitörések.
Leggyakoribb hajlamosító tényezők az alvás alatti légzéskimaradásra gyermekkorban az orr vagy garatmandulák megnagyobbodása és az elhízás.