Osztályvezető: Dr. Várnai Nikoletta
Vezető oktató: Dr. Pászthy Bea PhD                                                Vezető ápoló: Vreckó Zsófia            Titkárság: Vajkainé Lakatos Anna  Telefon: +36-1-334-3186/ 52785
/52715 vagy +36 20 825 2785     Email cím: gyerekpszichiatria@semmelweis.hu

Betegjogi képviselő:                    Erhardtné Dr. Gachályi Anikó    elérhetőség és fogadó óra

Amennyiben az előzetesen egyeztetett időpont nem alkalmas, kérjük jelezze a fenti telefonszámon vagy e-mail címen!

Bemutatkozás                                        Bejelentkezés
Diagnosztikus ellátás
Terápiás ellátás
Munkatársaink
Programok
Graduális képzés
Postgraduális (rezisens) képzés
Kongresszusok, tanfolyamok
Hírek

Bemutatkozás

Gyermek-, és Ifjúságpszichiátriai Osztályunkon a gyermek, a család és a közösség által jelzett pszichiátriai, pszichológiai problémák, betegségek és életviteli nehézségek feltérképezéséhez és rendezéséhez nyújtunk széles körű segítséget. Területi ellátási kötelezettség alapján biztosítunk ellátást a 3-18 éves korosztály számára. Célunk, hogy segítsük a gyermekek testi-lelki fejlődését, egészségének helyreállítását és megőrzését, hogy minél harmonikusabban tudjanak beilleszkedni családjukba, szűkebb és tágabb közösségükbe. Gyógyító közösségünket gyermekpszichiáter szakorvosok, rezidens orvosok, klinikai szakpszichológusok és pszichológusok, szociális munkás, csoportterapeuta, foglalkoztató terapeuta, mentálhigiénés szakember, művészetterapeuta és zeneterapeuta alkotják. Munkatársaink széleskörű szakmai szempontok alapján, egymással szorosan együttműködve térképezik fel a nehézségek hátterét, lehetséges okait. Munkánkat segíti az adminisztrációt és a szülőkkel való kapcsolattartást végző munkatársunk. Szükséges esetben klinikánkon lehetőség van a gyermekgyógyászat más területein dolgozó szakorvosokkal való konzultációra, műszeres, képalkotó és laborvizsgálatok elvégzésére. Intézményünk szakorvosjelöltek és klinikai szakpszichológus-jelöltek, pszichológus,- és gyógypedagógus hallgatók gyakorlati képzőhelyeként is szolgál.
Munkánk része a diagnosztizálás, a terápiás stratégia kialakítása, egyéni és csoportos foglalkozások megszervezése és lebonyolítása, valamint szociális segítségnyújtás a betegek és családtagjaik részére. Amennyiben lakóhelye területileg a SE Gyermekklinikához (Bókay utcai részleg) tartozik, a bejelentkezés módjáról a bejelentkezés menüpontban tájékozódhat.

Bejelentkezés:

Osztályunkon a területi ellátási kötelezettség alapján kerülnek felvételre a gyermekek és serdülők. Az Önök lakóhelye szerint illetékes gyermek- és ifjúságpszichiátriai ellátóhelyről az ÁNTSZ honlapján >> tájékozódhat. A kezelések megkezdésének első lépése a bejelentkezés. Osztályunkon minden beavatkozás időpont köteles. Időpontot csak telefonos megkeresés alapján tudunk biztosítani hétfőtől csütörtökig 10 és 12 óra között. A vizsgálatokhoz szükséges dokumentumokról a diagnosztikus ellátás menüpontban tájékozódhat. Időpontot az alábbi telefonszámon vagy e-mail címen egyeztethet: +36 (1)334-3186 / 52785 mellék vagy +36 20 825 2785; gyerekpszichiatria@semmelweis.hu

Diagnosztikus ellátás

Ambuláns vizsgálat
Diagnosztikus munkánkat ambuláns és osztályos keretek között végezzük. A gyermekekkel és szüleikkel először ambuláns időpont alkalmával találkozunk (VIII. ker., Bókay János u. 54. Járóbeteg Szakrendelő), ahol megbeszéljük az előzményeket, valamint körüljárjuk a panaszt, amivel hozzánk fordultak. Ezen alkalommal eldöntjük, hogy szükséges-e egy átfogóbb kivizsgálás. Ha a probléma háttere szakembereink szerint kellőképpen feltárható az ambuláns vizsgálatkor, akkor a diagnózis alkotás már ekkor megtörténik, és javaslatot adunk arra, hogy a kezelést hol és milyen formában kaphatják meg a gyermekek. Ha az ambuláns vizsgálat során diagnosztikus probléma merül fel, és egy átfogóbb kivizsgálásra van szükség, akkor előjegyezzük a gyermeket osztályos kivizsgálásra. Az osztályos kivizsgálást vezető orvos nem feltétlenül egyezik meg az ambuláns vizsgálatot vezető orvos személyével.

Az Ambuláns vizsgálatra kérjük, hozzák magukkal:
• Beutaló (háziorvos)
• TAJ kártya
• Lakcím kártya
• Korábbi szakvélemények (pl. nevelési tanácsadó, Pedagógiai Szakszolgálat; stb.)
Pedagógiai vélemény

 
Osztályos kivizsgálás
Az osztályos munka során egyhetes turnusokban vizsgáljuk ki a gyermekeket és a serdülőket négy korcsoport szerint elkülönítve. Az osztályos kivizsgálás alapja a csoportos megfigyelés. Az óvodás korcsoportok gyógypedagógusok segítségével irányított zenés-játékos foglalkozásban vesznek részt a héten. Az iskolás és serdülő korosztály pedig művészetterapeuta segítségével önismereti és művészetterápiás csoportfoglalkozásokon vesz részt. A kötöttebb foglalkozásokat a szabad tevékenységgel eltöltött időszakok váltják. Az osztályon folyó munkát az osztály dolgozói és önkéntes hallgatók figyelik, ez alapján a hét végére kialakul egy kép a gyermek közösségben tapasztalt viselkedéséről. Ezen kívül minden gyermeket egy pszichiáter és egy pszichológus teamben vizsgál ki kétszemélyes helyzetben is. Az első találkozás a szülőkkel együtt történik, itt megbeszéljük, hogy mi az a probléma, amivel hozzánk fordultak, illetve részletesen kikérdezzük a vizsgálathoz szükséges egyéb tudnivalókat. Így számítsanak rá a szülők, hogy a felvétel napján hosszabb ideig lesz rájuk szükség. Erre a találkozásra kérjük a szülőket, hogy hozzanak magukkal a gyermekről pedagógiai és szülői jellemzést a megadott szempontok alapján, valamint a gyermek korábbi vizsgálati dokumentációit. A hét során felmérjük a probléma hátterében álló tényezőket, ehhez kötetlen beszélgetést, különböző pszichológiai teszteket, a kisebbeknél közös játékot, esetenként gyógypedagógiai vizsgálatot, valamint fizikális vizsgálatokat is alkalmazunk. A hét végére összegezzük a tapasztalatokat az egyéni és a csoportos megfigyelést összevetve, és megállapítjuk a diagnózist, valamint további terápiát javaslunk. A javasolt terápia többek között állhat fejlesztő foglalkozásokból, egyéni pszichoterápiából, csoport- vagy családterápiából, nevelési tanácsadásból és gyógyszeres kezelésből. A diagnosztikus hetet követően kerül sor a zárójelentés átadására, ahol megbeszéljük a szülőkkel a tapasztalatainkat, javaslatainkat, valamint lehetőséget biztosítunk a kérdések feltevésére.
 
Az Osztályos kivizsgálásra kérjük, hozzák magukkal:
• Beutaló (háziorvos)
• TAJ kártya
• Lakcím kártya
• Korábbi szakvélemények (pl. nevelési tanácsadó, Pedagógiai Szakszolgálat; stb.)
Pedagógiai vélemény 

Terápiás ellátás

Osztályunk elsősorban diagnosztikus osztályként működik. A kivizsgálást követően, megállapított indikáció alapján az alábbi terápiás lehetőségeket nyújtjuk:

Gyógyszeres kezelés, ellenőrzés

Munkatársaink

Dr, Pászthy Bea Dr. Pászthy Bea Phd.
gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos ; csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos; klinikai farmakológia szakorvos; pszichoterapeuta, vezető egyetemi docens
Dr. Várnai Nikoletta Dr. Várnai Nikoletta
gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos; osztályvezető klinikai főorvos; pszichoterapeuta
Cserép Melinda
pszichológus munkacsoport vezetője, klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus
Baksa Anikó
gyógypedagógus
Dr. Balogh József
gyermek- és ifjúságpszichiáter rezidens
Dr. Barna Viktória                                                                                       
gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos-jelölt
Bognár Emese
klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus, családterapeuta
 

 

Chornitzer Júlia
gyógypedagógus

Deák Adrienn
gyógypedagógus
 

 

Dr. Demeter Tímea
gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos-jelölt

 

 

Elődi Fruzsina
klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus

 

 

Greskó Martina
klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus

 

 

Dr. Kőszegi Nándor
gyermek- és ifjúságpszichiáter rezidens

 

 

Dr. Labancz Zsófia
gyermek- és ifjúságpszichiáter rezidens

 

 

Dr. Lendvai Zsófia
gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos-jelölt

Máté Orsolya

 

Máté Orsolya
klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus

Stefiková Veronika

 

Monoki Stefik Veronika
klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus

 

 

Neri Orsolya
klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus, képzésben lévő családterapeuta

 

Szilágyi Csilla
klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus

Dr. Varga Noémi
gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos
 

 

Vietorisz Szilvia
gyógypedagógus

 

Vreckó Zsófia
gyógypedagógus

 

 

Vajkainé Lakatos Anna
titkárságvezető

 
 

Átmenetileg osztályunkon dolgozó munkatársak

 

 

Dr. Percs Éva
gyermek- és ifjúságpszcihiáter rezidens

 

 

Sulyok Róza Sára
klinikai szakpszichológus-jelölt SE Klinikai Pszichológia Tanszék

 

 

Szabó Brigitta
klinikai szakpszichológus-jelölt SE Klinikai Pszichológia Tanszék

 
 
 
Átmenetileg távol lévő munkatársak
Dr. Szabó Ágota Dr. Szabó Ágota
gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvosjelölt
Dr. Szemán Réka
gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos
Neri Orsolya
klinikai szakpszichológus (tartós távollét)
Tamás Réka
klinikai szakpszichológus (tartós távollét)
Dr. Bognár Judit
gyermek- és ifjúságpszichiáter rezidens  (2025 júniusig)
 
 
 
 

Programok

Kamasz szocio-kommunikációs csoport

Tartalom feltöltés alatt áll.

Szülőtréning autizmus spektrum zavarban (ASD) érintett gyermekek szülei részére

 

Oldal teteje ↑

Graduális képzés

A Gyermek- és Ifjúságpszichiátria alapvonalai klinikai fakultáció IV és V. éves hallgatóknak 

Postgraduális (rezidens) képzés

Disputa Rezidens-szeminárium
Gyermekpszichiátria tételsor

Kongresszusok, tanfolyamok

MAGYIPETT 46. Kongresszusán 2023. május 19.-én Anorexia címmel tartott előadást Dr. Pászthy Bea PhD. Az előadást nagy érdeklődés kísérte.
 
Autizmusspecifikus pszichoterápia a gyakorlatban című online képzésen vett részt Dr. Barna Viktória, Deák Adrienn és Baksa Anikó.
Workshop célja a neurodiverzitás affirmatív szemléletét a terápiás térbe és munkába emelve olyan keretrendszert adjon, melyben könnyebben születnek korrektív élmények.

Hírek

Magas színvonalú munkájáért, valamint kivételesen sokoldalú kutatói, orvosi és oktatói tevékenysége elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapott Dr. Pászthy Bea gyermek- és ifjúságpszichiáter, csecsemő- és gyermekgyógyász, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta szakorvos, kiképző családterapeuta, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának osztályvezető egyetemi docense, a SE Gyermekpszichiátriai Grémium  és a Szakmai Kollégium Gyermekpszichiátriai Tagozatának elnöke. A kitüntetést Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter és Zsigó Róbert, a tárca államtitkára adta át Pesti Vigadóban.

Pászthy Bea 2004-ben megalapította a családközpontú Gyermekpszichiátriai és Pszichoterápiás Osztályt a mentális betegséggel küzdő gyermekek gyógyítására Semmelweis Egyetem I. Gyermekgyógyászati Klinikáján. Kidolgozta a gyermekkori súlyos evészavarok terápiás protokollját, létrehozta az első, gyermekek és serdülők számára kialakított evészavar részleget hazánkban. Elindította és szervezi a gyermekpszichiátria graduális képzését, a rezidens- és szakorvosképzést. A gyermek- és serdülőkori evészavarok rendszerszemléletű gyógyításának úttörője, nemzetközi szaktekintélye. 2015-ben Pro Familiis Díjat, 2021-ben a magyar tudomány kategóriában Prima Díjat, 2023-ban Szent-Györgyi Albert Orvosi Életműdíjat kapott.

Dr. Barna Viktória gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos-jelölt 2024.06.01-én sikeres Általános- és igazságügyi mediátor záróvizsgát tett a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Gratulálunk!
Vreckó Zsófia gyógypedagógus 2024. június 5-én sikeres államvizsgát tett Mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő mesterszakon a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karán. Gratulálunk!

Tamás Réka 2023.05.23-án klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus szakvizsgát tett, kitűnő eredménnyel. Gratulálunk!
Szilágyi Csilla 2023.11.25.-én sikeres Autizmus diagnosztikus obszervációs séma (ADOS) vizsgát tett. Gratulálunk!
Neri Orsolya 2023.11.14.-én klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus szakvizsgát tett, kitűnő eredménnyel. Gratulálunk!

2023.szeptember 10-én Osztályunk is részt vett a 8. Tour de Bókay jótékonysági kerékpáros felvonuláson a Bókay Gyermekklinikától a Bókay- kertig, ahol a gyerekeket arcfestéssel, valamint kőfestéssel és csillámtetoválással örvendeztettük meg. A hozzánk betérőket finom palacsintával vendégeltük meg.
Közel 250-en bicikliztek a Diabétesz Osztály felújításáért! | Bokay Gyermekklinikáért Közhasznú Alapítvány (bokaygyermekklinika.hu)

2023-ban Klinikánk is csatlakozott a Ragyogj kéken figyelemfelkeltő kampányhoz!
Osztályunk Autizmus Munkacsoportja, az Autizmus Világnapja alkalmából feldíszítette a Klinikánk belső tereit lufikkal és kéken világító fényfüzérekkel! A Gyermekklinika több pontján figyelemfelhívó, tájékoztató és érzékenyítő plakátokat helyeztünk ki a nálunk megforduló gyermekek és szüleik részére. A Gyermekklinika harmadik emeletén egy kis kiállítást készítettünk autizmussal diagnosztizált gyermekek, serdülők műveiből, amit április hónap során lehetett megtekinteni.
Április 2. – Az Autizmus Világnapja – Gyermekgyógyászati Klinika | Bókay utcai részleg (semmelweis.hu)

 
2023.szeptember 10-én Osztályunk is részt vett a 8. Tour de Bókay jótékonysági kerékpáros felvonuláson a Bókay Gyermekklinikától a Bókay- kertig, ahol a gyerekeket arcfestéssel, valamint kőfestéssel és csillámtetoválással örvendeztettük meg. A hozzánk betérőket finom palacsintával vendégeltük meg. 😊
 
2023-ban Klinikánk is csatlakozott a Ragyogj kéken figyelemfelkeltő kampányhoz!
Osztályunk Autizmus Munkacsoportja, az Autizmus Világnapja alkalmából feldíszítette a Klinikánk belső tereit lufikkal és kéken világító fényfüzérekkel! A Gyermekklinika több pontján figyelemfelhívó, tájékoztató és érzékenyítő plakátokat helyeztünk ki a nálunk megforduló gyermekek és szüleik részére. A Gyermekklinika harmadik emeletén egy kis kiállítást készítettünk autizmussal diagnosztizált gyermekek, serdülők műveiből, amit április hónap során lehetett megtekinteni.
 
Kamasz szocio-kommunikációs csoport
Szocio-kommunikációs csoport néven olyan foglalkozásokat hirdettünk kamaszoknak (12 és 18 év közötti fiataloknak), amelyek a kölcsönös kommunikáció és a társas viselkedés fejlesztését célozták meg.
Az alkalmak során lehetőségük volt a közös figyelmi viselkedések, a mentalizáció, az érzelemfelismerés, a csoportinterakciók, a problémamegoldás, valamint a verbális és nonverbális kommunikáció, illetve a beszélgetési készségek gyakorlására. Mindez védett környezetben, a gyógypedagógia és a pszichológia eszközeinek segítségével valósult meg.
A foglalkozások négy plusz egy alkalmas blokkokra tagolódtak.
Kapcsolatteremtés, Asszertív kommunikáció, Kortárs bántalmazás ,nyári szüneti napközis tábor
 
SZÜLŐTRÉNING- autizmus spektrum zavarban (ASD) érintett gyermekek szülei részére
2023 tavaszán ismét 8 alkalmas előadássorozatot indítottunk olyan szülők, érdeklődő családtagok részére, akiknek a gyermeke, hozzátartozója autizmus spektrum zavarral él. Az előadásokat követően interaktív beszélgetés során lehetőség nyílt tapasztalataik megosztására, kérdéseik feltevésére, szakemberek (orvos, pszichológus, gyógypedagógus) általi megválaszolására
Dr. Pászthy Bea docens asszonyt 2023-ban felterjesztették a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjra. Gratulálunk!
2023.03.15.-én Dr. Várnai Nikoletta főorvos a Semmelweis Egyetem Kiváló Dolgozója elismerésben részesült. Gratulálunk!
Dr. Varga Noémi kiváló eredménnyel sikeres gyermek-és ifjúságpszichiátriai szakvizsgát tett 2023.03.23.-án. Gratulálunk!
 
Örömmel osztjuk meg, hogy dr. Várnai Nikoletta Osztályvezető Főorvos 2022. november 10-én a pszichoterápiás szakvizsgáját kiváló eredménnyel letette. Gratulálunk!
Dr. Szemán Réka 2022. október 19-én Gyermek- és ifjúságpszichiátriai szakvizsgát tett, kitűnő eredménnyel. Gratulálunk!

Dr. Barna Viktória, Deák Adrienn és Baksa Anikó 2022. december 10-én Autizmus diagnosztikus obszervációs séma (ADOS) vizsgát tettek. Gratulálunk!

2022. június 12-én Osztályunk is részt vett a 7. Tour de Bókay jótékonysági kerékpáros felvonuláson a Bókay Gyermekklinikától a Bókay- kertig, ahol a gyerekeket arcfestéssel, valamint lufihajtogatással örvendeztettük meg.

Tour de Bókay kerékpáros felvonulás – I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika (semmelweis.hu)

Gyógyító növények – Növénysimogató
A Klinika udvara újabb interaktív részleggel gazdagodott: elkészült a Növénysimogató. Ez egy fűszerkert, ahol a növények látványa, érintése mellett az ízüket és illatukat is lehetőség van megismerni.
A jelzőtáblákat a Pszichiátriai osztályunkon fekvő betegek készítették a kollégáink vezetésével.
A kerti sétát és az ezzel járó élményt, szeretettel ajánljuk a Klinikán megforduló gyermekeknek, az őket kísérőknek és reméljük a lelkük is részesül a simogatásban!💙
 
Nyári táborok
 
A Gyermek- és ifjúságpszichiátriai osztály az idei nyár során a társas viselkedés szervezésben, figyelmi működésben vagy önértékelésükben támogatást igénylő gyermekek részére mesetábort szervezett. A hét során a meséket a megküzdés, a félelmek, a bátorság, a másság témák mentén választottuk ki. A történetekhez kapcsolódóan játékos feladatokon és kreatív alkotásokon keresztül igyekeztünk a mesei kódokat megnyitni a gyermekek számára, az ezekben rejlő erőforrásokat elérhetővé tenni részükre. Ily   módon támogatva az érzelemszabályozást, a társas kapcsolatok kialakítását, az önértékelés fejlődését.
 

Galéria

6kép
 
Gyermek- és ifjúságpszichiátriai osztályunk az idei nyár során is sokszínű, változatos táborlehetőségekkel igyekszik támogatni a gyermekek fejlődését. Július végén társas viselkedés szervezésben támogatást igénylő gyermekek részére szervezett alkotó, kreatív, készségfejlesztő nyári táborunkban vehettek részt a gyermekek. A hét során a „Rejtélyes szigetek” tematika mentén, három nagyobb témakörben (indiánok, állatok, álmok) hoztunk létre alkotásokat, a kreatív alkotásokon keresztül igyekeztünk a társas kapcsolatok kialakítását, az önismeret fejlődését támogatni. A képek a résztvevők és a szülők beleegyezésével készültek.
 

Galéria

9kép
 
Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Osztályunk öt tábort is szervezett a nyár folyamán az általunk gondozott gyermekek részére. Júliusban önismereti héten vehettek részt serdülő lányok. Utána szintén a kamasz korosztály részére szociális-kommunikációs fejlesztő tábort, kisiskolás korosztály számára szociális készségfejlesztő élménytábort tartottunk.
A serdülők és a gyermekek is szocio-kommunikációs terület fejlesztésének céljával rendezett napközis táborban vettek részt. A hét feladatainak fókuszában a kortársakhoz való kapcsolódás és az ahhoz való adekvát eszközök megismerése, a kooperáció, valamint az önismeret és önkifejezés állt. A használt eszközök elsősorban térben és időben strukturált, protetikus környezet, a vizuális megtámogatás, valamint a játékos gyakorlási lehetőségének biztosítása volt, szakemberek vezetése mellett, biztonságos keretek között.
Augusztusban két turnusban ADHD-val diagnosztizált gyermekek számára szerveztünk terápiás tábort, ahol a kognitív képességek, ezen belül elsősorban a figyelem fejlesztése volt a központban. Emellett a részképességek és a szociális készségek támogatására is sor került. Az óvodás korosztálynál a tenger témáján keresztül, míg a nagyobbakkal meséken keresztül dolgoztunk
A táborok zárásaként a Természettudományi Múzeumba is ellátogattunk.
  
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Gyermekpszichiátriai és Addiktológiai Tagozat vezetőjének klinikánk munkatársát, Dr. Pászthy Bea egyetemi docenst nevezte ki Balog Zoltán miniszter. Docens asszony a négy évre szóló kinevezést 2016. február 15-én vette át. A tagozat két tagja: Dr. Vetró Ágnes egyetemi docens, SZTE ÁOK Gyermekklinika és Dr. Nagy Péter főorvos, Vadaskert Gyermekpszichiátriai Kórház.
A kinevezés megtekinthető ide kattintva >>
Új Egészségügyi Szakmai Kollégiumi lista, 2016 >>