Képzés célja
Az egészségügyi-minőségügyi és betegbiztonsági menedzsment képzés célja olyan szakemberek képzése, akik módszertanilag jól megalapozott gyakorlati ismeretekkel rendelkeznek az egészségügyi intézmények minőségügyi rendszereinek kialakítása és működtetése terén, a betegek és a dolgozók biztonságát veszélyeztető helyzetek, kockázatok felismerésében, illetve azonosításában és ennek ismeretében fejlesztési javaslatok, bevezetendő intézkedések meghatározásában, képesek minőségügyi, betegbiztonsági és kockázatkezelési programok kidolgozására és működtetésére.
A szakon végzettek felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Képzési program
A mesterképzési program megnevezése: egészségügyi-minőségügyi és betegbiztonsági menedzsment (health care quality and patient safety management).
120 kredites mesterképzési szak, amelyet 2025. februárban, keresztfélévben indítunk!
Képzési forma: részidős, levelező.
Megszerezhető szakképzettség megnevezése: okleveles egészségügyi-minőségügyi és betegbiztonsági menedzser (health care quality and patient safety manager).
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas és önköltséges formában is indul a képzés.
Önköltséges képzés díja: 445 000 Ft/félév
Képzés hossza: négy félév.
Oktatási napok rendje: Az oktatás az első három szemeszterben tantárgyi blokkokban, előre meghatározott oktatási napokon (hétköznapokon) zajlik, 9.00-16.00 óra között.
Tervezett oktatási napok:
- 2025. február 11-13.
- 2025. február 25-27.
- 2025. március 18-20.
- 2025. április 8-10.
- 2025. április 28-30.
A negyedik félév területi gyakorlat és szakdolgozat írás havi egy kötelező konzultációval.
Helyszín: Az oktatások az Egészségügyi Menedzserképző Központ épületében zajlanak (1125 Budapest, Kútvölgyi út 2.).
Program leírása
Az egészségügyi ellátók célja a gyógyítás. Egy-egy rosszul elhelyezett ágy, nem megfelelően tárolt tű, szakszerűtlenül adagolt gyógyszer azonban sokszor nagyobb bajt okoz, mint az eredeti betegség. Pedig elhivatott, hozzáértő szakemberekkel mindez megelőzhető. Az egészségügyi döntéshozók világszerte, így Magyarországon is zászlajukra tűzték a minőségügyet, és szigorodó jogszabályokkal, szakmai és működtetési elvárásokkal, szabályozókkal igyekeznek elősegíteni a betegek biztonságos gyógyulását.
Az egyre növekvő elvárások és kiemelt médiafigyelem mellett éppen ezért óriási szükség van olyan profi, komplex tudással rendelkező minőségügyesekre, akik elkötelezetten segítik az egészségügyi intézmények és kollégáik munkáját. Az Egészségügyi Menedzserképző Központ ezt felismerve és a hallgatói igényekre reflektálva indította útjára a naprakész tudást biztosító, igazolt végzettséget adó Egészségügyi-Minőségügyi és Betegbiztonsági Menedzsment (EMBM) mesterképzését, amely a korábbi Minőségügyi és Betegbiztonsági Menedzser (MBM) szakirányú továbbképzés tudásanyagát is magába foglalja.
A minőségügyi és betegbiztonsági képzés hasznos eszköztárat, tippeket és trükköket ad egészségügyi folyamatok kialakításához, működtetéséhez, fejlesztéséhez, intézkedésekhez és a vezetői munkához. Az elméleti tudás mellett a gyakorlatban is jól alkalmazható ismereteket és folyamatszemléletű gondolkodásmódot sajátítanak el a hallgatók.
A programra olyan jelentkezőket várunk, akik egészségügyi felsőfokú diplomával és több mint három év egészségügyi ellátásban szerzett gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek és mindenekelőtt elkötelezettek egy biztonságosabb egészségügy felépítéséért. Hogy az egészségügy a gyógyulás színtere legyen…
Célunk, hogy a hallgatók a képzés teljesítésével képessé váljanak
- a folyamatszemléletű gondolkodás elsajátítására,
- saját intézményükben az ellátás minőségével és biztonságával kapcsolatos problémák és azok okainak felmérésére és értékelésére,
- azon veszélyforrások felmérésére, amelyek hibát eredményezhetnek a tevékenységek végzése során,
- a működési és szakmai folyamatok biztonságosabbá tételére,
- megalapozott fejlesztési javaslatok megfogalmazására, a szükséges változtatások menedzseri eszköztár alkalmazásával történő megtervezésére és levezénylésére, a hatásuk felmérésére és értékelésére, és mindezzel a felesleges kiadások elkerülésére,
- a minőségügyi és betegbiztonsági programok lényegének és azok végrehajtásában betöltött szerepük megértésére,
- minőségügyi rendszerek bevezetésére és működtetésére saját munkahelyi környezetükben.
Célcsoport
Tanterv
A képzés során elsajátítható kompetenciák
- Ismeri a minőség és a betegbiztonság alapfogalmait, a legfontosabb modelljeit és kereteit.
- Ismeri az ellátások szakmai és működési szabályozóit, alkalmazásuk és felmérésük lehetséges módjait.
- Ismeri a belső és külső minőségügyi rendszereket és kapcsolataikat;
- Ismeri a projektek tervezésének, lebonyolításának, nyomonkövetésének és értékelésének alapjait.
- Ismeri az ellátás minőségével és biztonságával kapcsolatos problémák és kockázatok felmérésével, a mögöttes okok kutatásával és a megalapozott fejlesztési javaslatok megfogalmazásával kapcsolatos eszközöket, módszereket.
- Ismeri az ellátás minőségével és biztonságával kapcsolatos legfontosabb kockázatokat, előforduló problémákat, okokat és kezelési lehetőségeiket.
- Ismeri a kommunikáció és a teammunka jelentőségét és a helyes kommunikáció legfontosabb módszereit a betegbiztonsági kockázatok kivédése szempontjából.
- Ismeri a szükséges változtatások megtervezésére és levezénylésére alkalmas menedzseri eszköztárat, a bevezetett intézkedések hatásának felmérési és értékelési módszereit.
- Ismeri a minőségügyi és betegbiztonsági programok lényegét és saját szerepét ezek végrehajtása során, a programok tartalmának kidolgozásával és a programok működtetésével kapcsolatos módszereket.
- Képes igényes, pontos munkavégzésre, a tanult ismeretek gyakorlati alkalmazására, a folyamattervezésre és a folyamatkövetésre, az önálló döntéshozatalra.
- Képes a belső és külső értékeléseket megtervezni, illetve azokra felkészíteni intézményét (klinikai audit, belső és külső audit, belső és külső felülvizsgálat, minőségköltségek), azok megvalósításának irányítására és az eredmények alapján az intézményi fejlesztések megvalósítására.
- Képes komplex szervezeti működési problémák felismerésére és átlátására, az intézményi változásokhoz kapcsolódó projektek tervezésére, megvalósítására.
- Képes betegbiztonsági programok megtervezésére és eredményes végrehajtására.
- Képes szervezeti egység és intézeti szintű minőségfejlesztési kezdeményezések megtervezésére, értékelésére, lebonyolítására, nyomonkövetésére.
- Képes arra, hogy azonosítsa valamely minőségügyi probléma érintettjeit és figyelembe tudja venni az érdekeiket.
- Képes önállóan alkalmazni a minőségfejlesztési és -értékelési technikákat.
- Képes a szakirodalom kritikus olvasására, kivonatolására és szintetizálására.
- Képes a minőség költségeinek meghatározására saját munkahelyi környezetében.
- Analitikus szemléletmóddal és helyzetelemző adottsággal, rendszerszintű szemlélettel rendelkezik.
- Kreatív problémamegoldó készsége van.
- Jól kommunikál szóban és írásban, és képes a személyközi kapcsolatok építésére.
- Támogatja a teammunkát, aktívan közreműködik teamek kialakításában és működtetésében és azokban csapattagként vesz részt.
- Elkötelezett a minőségügy és a betegbiztonság fejlesztése iránt.
- Vállalja az egészségügyi menedzseri szakmai identitást, ismeri saját korlátait.
- Rendelkezik a vezetői munka végzéséhez szükséges szemléletmóddal, széleskörű szakmai érdeklődéssel, személyes integritással és érzelmi intelligenciával.
- Szakmailag helyes kritikával, elfogulatlanul és igazságosan viszonyul a saját és mások szakmai tevékenységéhez, eredményeihez, a betegbiztonsági problémák és kockázatok feltárásához és elemzéséhez, ennek érdekében hitelesen kommunikál.
- Elősegíti a betegbiztonságot támogató szervezeti kultúra kialakítását és fenntartását.
- Tiszteli és képviseli a szakmai-etikai normákat, azokat másokkal is betartatja.
- Minőségügyi vezetőként, minőségügyi, betegbiztonsági menedzserként egy egészségügyi ellátó intézményben a minőségügyi alapelvek mentén, a megfelelő eszköztár alkalmazásával, szakmai felelősséggel el tudja látni az ellátáshoz kapcsolódó, biztonságosan végzendő tevékenységek tervezését, irányítását és kontrollálását.
- Minőségügyi vezetőként felismeri és kezeli a betegbiztonsági kockázatokat, meghozza a megelőzést szolgáló intézkedéseket.
- Törekszik az előfordult nemkívánatos eseményekből való tanulásra, a nemkívánatos események természetének megismerésére, a mögöttes okok feltárására és kezelésére.
- Felkészült a betegbiztonságot támogató szervezeti kultúra kialakítását támogató folyamatok alkalmazására.
- Követi és szükségszerűen alkalmazza az ismert legfontosabb nemkívánatos események megelőzését célzó stratégiákat, módszereket saját munkahelyi környezetében.
- Felkészült a szakmai és működési folyamatok szabályozási rendszereinek elkülönítésére és gyakorlati alkalmazására, szakmai irányelvek, protokollok, standardok, szabványok megfelelő alkalmazására.
- Felelősen, egyenrangú partnerként részt tud venni kapcsolatépítésben, szakmai együttműködésekben; képes szakmai konfliktusok kezelésére.
Felvételi információk
Az EMBM mesterképzésre legközelebb 2024 őszén lehet jelentkezni.
Az oktatás keresztféléves programként 2025 februárjában indul. Jelentkezni kizárólag az országos felsőoktatási felvételi rendszeren, a felvi.hu-n keresztül lehet. A felvi.hu használatához első lépésként regisztrálni kell az oldalon.
Jelentkezési feltétel:
- alapképzésben vagy osztatlan képzésben szerzett oklevél orvos- és egészségtudomány vagy természettudományi képzési területen
- egyéb alapképzésben vagy osztatlan képzésben szerzett oklevél esetén előzetes kreditelismerési eljárásban szükséges részt venni (ezzel kapcsolatos részletek az alábbi, Előzetes kreditbefogadás című fejezetben olvashatók)
A felvételinél előnyben részesülnek azok a jelentkezők, akik:
- aktuális egészségügyi munkatapasztalattal,
- minőségügyi tapasztalattal,
- egészségügyi menedzseri,
- minőségügyi és/vagy betegbiztonsági végzettséggel rendelkeznek,
- illetve minőségügyi és/vagy betegbiztonsági feladatokkal kapcsolatos munkaterületen dolgozó pályázók.
Előzetes kreditbefogadás
Amennyiben a jelentkező nem orvos- és egészségtudomány vagy a természettudomány képzési területen alapképzésben vagy osztatlan képzésben szerzett oklevéllel jelentkezik a képzésre, annak előzetes kreditelismerési eljárásban kell részt vennie.
Az egészségügyi-minőségügyi betegbiztonsági menedzsment mesterképzésre történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
a) Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: az orvos- és egészségtudomány és a természettudomány képzési területek alapképzési vagy osztatlan képzési szakjai.
b) A további alapképzési osztatlan-, vagy mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok tekintetében, a korábbi tanulmányok vagy azzal egyenértékű nem formális, informális tanulás során megszerzett tudásnak vagy munkatapasztalatnak – a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján – legalább 30 kredit szükséges.
ba) az egészségtudományi alapismeretek (egészségügyi szervezetek működése, szabályozási környezet, egészségügyi ellátórendszer),
bb) szervezéstudományi alapismeretek ismeretköréből.
Az eljáráshoz az előzetes ismeretek meglétét igazoló dokumentumokat (korábban tanult tantárgyak tematikáját bélyegzővel ellátva vagy a szakmai tapasztalatot igazoló hiteles dokumentumokat) kell benyújtani.
Amennyiben a jelentkező nem más képzésben szerzett kreditek, hanem munkatapasztalat alapján szeretné a befogadást kérni, akkor munkaköri leírást is tartalmazó munkáltatói igazolást szükséges benyújtani.
Előzetes kreditbefogadási kérelem
Benyújtási határidő: 2024. november 15.
Az alábbi e-mail címre:
Nebehaj Orsolya
nebehaj.orsolya@emk.semmelweis.hu
Az a jelentkező, aki nem rendelkezik orvos- és egészségtudományi vagy természettudomány területen szerzett oklevéllel és nem küldi meg az előzetes kreditbefogadáshoz szükséges dokumentumokat, az nem teljesíti a felvételhez szükséges feltételeket, ezért kizárásra kerül a felvételi eljárásból.
Önéletrajz és motivációs levél
A jelentkezés során a felvi.hu rendszerébe kell feltölteni az önéletrajzot és a motivációs levelet.
Kérjük, hogy a motivációs levélben adjon tájékoztatást arról, hogy miért jelentkezett erre a képzésre és milyen céljai vannak a megszerzett ismeretekkel, végzettséggel.
A motivációs levél terjedelme ne haladja meg az 1 oldalt!
Felvételi beszélgetés
A felvételi eljárás része egy szakmai motivációs beszélgetés.
A felvételi beszélgetésekre előreláthatóan az alábbi időszakokban kerül sor:
- 2024. december 9-13. között
- 2024. december 17-18. között
- 2025. január 6-10. között
A pontos időpontról a jelentkezők e-mailben kapnak személyre szóló tájékoztatást. A felvételi beszélgetés online fog zajlani, az időponttal együtt a csatlakozáshoz szükséges link is megküldésre kerül.
Az egészségügyi-minőségügyi és betegbiztonsági menedzsment mesterképzésen a felvételi beszélgetés legalább két főből álló felvételi bizottság előtt zajlik, amely a jelentkező eddigi szakmai életútját, érdeklődését, szemléletét és gondolkodásmódját, kommunikációs készségeit, fejlődési lehetőségeit, jövőképét, motivációját, korábbi minőségfejlesztési tapasztalatait és gyakorlatát vizsgálja.
A felvételi beszélgetés témái a következő témakörökben kerülnek meghatározásra:
a) minőségügyi és betegbiztonsági problémák az egészségügyi ellátásban,
b) fejlesztési lehetőségek és korlátok,
c) gyakorlati tapasztalatok.
A felvételi bizottság a beszélgetésre az előzetesen benyújtott dokumentumok (önéletrajz és motivációs levél) alapján készül fel, így azok időben történő feltöltése a felvi.hu rendszerébe elengedhetetlen feltétele a jelentkezésnek.
Programvezető:
Oktatóink
Programkoordinátor
Nebehaj Orsolya
1125 Budapest, Kútvölgyi út 2.
E-mail: nebehaj.orsolya@emk.semmelweis.hu
Telefon: +36 20 670 1443
Hallgatóink mondták
Gyakran ismételt kérdések
Állami ösztöndíjas képzésre is jelentkezhetek?
A képzést állami ösztöndíjas és önköltséges formában indítjuk. Javasoljuk, hogy az ügyfélkapu portálján keresztül ellenőrizze a saját, aktuális nyilvántartás szerinti jogosultságát.
A felvi.hu-n a “képzési szint – munkarend – finanszírozási formát” meghatározó jelölések:
MLA (Mesterképzés – Levelező – Állami ösztöndíjjal támogatott)
MLK (Mesterképzés – Levelező – Önköltséges)
Van idegennyelvi felvételi követelmény?
A jelentkezéshez és bemenethez nincs idegennyelvi követelmény (nyelvvizsga, aktív nyelvtudás) előírva. Ugyanakkor az angol nyelv ismerete a képzés sikeres elvégzéséhez féltetetlenül szükséges a szakirodalmak értő olvasása miatt.
Milyen információk alapján születik döntés a felvételről?
A képzésre való jelentkezéshez önéletrajz és motivációs levél feltöltése szükséges a felvi.hu jelentkezési felületére. A felvételi eljárás része egy szakmai és motivációs beszélgetés, amelyhez alapvető bemeneti információ az előzetesen megküldött két dokumentum. A felvételi beszélgetés során a feltett kérdésekre adott válaszok tartalma, a gondolkodásmód, szemlélet, korábbi szakmai és vezetői tapasztalatok, kommunikációs készségek és a motiváció egyaránt értékelési szempontok.
Mi történik, ha nem veszek részt az előzetes kreditbefogadásban?
Az a jelentkező, aki nem rendelkezik orvos- és egészségtudományi vagy természettudomány területen szerzett oklevéllel és nem küldi meg az előzetes kreditbefogadáshoz szükséges dokumentumokat, az nem teljesíti a felvételhez szükséges feltételeket, ezért kizárásra kerül a felvételi eljárásból.
Mikor kerülnek feltöltésre a pontszámok a felvi.hu-ra?
Az Oktatási Hivatal által kialakított szabályoknak megfelelően, hozzávetőlegesen a ponthatár hirdetése előtt legkésőbb egy héttel.
Hogyan értesülök a felvételi hivatalos eredményéről?
Az elért eredményről és a felvételi ponthatárról a központi eljárásnak megfelelően a felvi.hu rendszerén keresztül történik az értesítés.
Mikor válik ismertté, hogy mely napokon lesz oktatás?
Igyekszünk minél előbb közzétenni a képzési időpontokat. Amint ismertté válnak az időpontok, személyre szóló e-mailben kiküldjük az oktatással kapcsolatos tudnivalókat a felvételt nyert hallgatók részére.
Mennyire egyeztethetők össze az oktatási napok a munkahelyi elvárásokkal?
A képzést tömbösítve szervezzük, hogy hallgatóink munka mellett is tudják vállalni a tanulmányokkal járó kötelezettségeket. Ugyanakkor javasoljuk a képzéssel kapcsolatos terveket a munkáltatóval is egyeztetni.
A Tanulmányi és vizsgaszabályzat (tvsz) tantárgyanként 25% hiányzást engedélyez. A konkrét és további szabályokat a tantárgyak kurzusvezetői határozzák meg.
Van-e lehetőség passzív félévre?
Igen, 2 passzív félévre van lehetőség a képzés alatt
A képzésen elsajátított ismeretek alapján végzett hallgatói fejlesztéseket, projektmunkákat bemutató NEVES Fórumok
- 44. NEVES Betegbiztonsági Fórum: Az eredményes betegbiztonsági fejlesztések – a tudás szerepe
- 53. NEVES Betegbiztonsági Fórum: Eredményes betegbiztonsági fejlesztések – a tudás szerepe II.
- 57. NEVES Betegbiztonsági Fórum: Eredményes betegbiztonsági fejlesztések – a tudás szerepe III.
- 63. NEVES Betegbiztonsági Fórum: Eredményes betegbiztonsági fejlesztések – a tudás szerepe IV.