Dohánymentes Európáért polgári kezdeményezés
EURÓPAI POLGÁRI KEZDEMÉNYEZÉS A DOHÁNYMENTES KÖRNYEZET ÉS AZ ELSŐ EURÓPAI DOHÁNYMENTES GENERÁCIÓ ELÉRÉSÉRE 2030-RA
A dohányzás világszerte a leginkább megelőzhető haláloknak számít. Magyarországon a halálozások 20%-ért az aktív vagy passzív dohányzás a felelős. Az egészséges életévek elvesztésének és a korai halálozásnak hazánkban a dohányzás a legjelentősebb kockázati tényezője. A dohányzók túlnyomó többsége már serdülőkorában a nikotin rabjává válik, ezért kiemelt jelentőségű, hogy az új, fiatal generációkat megóvjuk a dohány- és nikotinfüggőségtől.
A dohányzás nemcsak az egészségre, de a környezetre is súlyosan ártalmas. A csikkek az egyik leggyakoribb hulladéktípusnak számítanak a Földön. A csikkek és elektronikus dohány/nikotin-hevítő eszközök rengeteg mérgező vegyületet (pl. nikotin, nehézfémek, műanyagok) tartalmaznak, amelyek a talajt, levegőt, vizeket, a növény- és állatvilágot egyaránt károsítják. A cigarettákban és hevítőrudakban lévő filterek műanyagok, csak hosszú évek alatt bomlanak le mikroműanyagokra, amelyek elsősorban a vizeket és vízi élővilágot szennyezik, közvetve pedig az embereket is.
Ennek a Kezdeményezésnek a támogatásával Te is aktívan hozzájárulhatsz a népesség egészségének megőrzéséhez, a környezet kíméléséhez és egy egészségesebb Európához. A támogató nyilatkozat kitöltésével jogszabály-módosításokat kezdeményezhetsz a saját, a szeretteid és a következő generációk egészsége érdekében.
Nyilatkozatoddal támogathatod…
- …az első dohánymentes európai generáció célkitűzésének elérését, véget vetve a dohány- és nikotintermékek értékesítésének a 2010-ben és azután született polgárok számára.
- …a dohány- és csikkmentes tenger- és vízpartok európai hálózatának létrejöttét.
- …a dohány- és csikkmentes nemzeti parkok európai hálózatának kialakítását, így egészségesebbé téve azokat, valamint csökkentve a szennyezést és a tüzek kockázatát.
- …a szabadtéri dohányfüst- és e-cigaretta-mentes helyek kiterjesztését, különös tekintettel olyan területekre, amelyeket kiskorúak is látogatnak (parkok, uszodák, sportesemények és más rendezvények, sport- és kulturális létesítmények, valamint az éttermek teraszai).
- …, hogy megszűnjön a dohánytermékek reklámozása és megjelenítése az audiovizuális műsorokban és a közösségi médiában, különös tekintettel a véleményvezérek (influenszerek) és a termékmegjelenítés révén történő burkolt reklámra.
- … a dohányzás által okozott megbetegedésekre irányuló kutatás-fejlesztési („K+F”) projektek finanszírozási hátterének bővítését.
Támogatóink
Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság
Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete
Országos Korányi Pulmonológiai Intézet
Nemzeti Népegészségügyi Központ
Multidiszciplináris Egészség és Jóllét folyóirat
Szakmai anyagok
Melyik dohány-/nikotinos terméket gondolják ártalmasabbnak a hevített dohányterméket használók hazánkban? – Torz kép alakult ki a használók körében
Az ELTE PPK Pszichológiai Intézet és a Semmelweis Egyetem közös szervezésben a hevített dohányterméket használók körében indított kutatást 2020-ban. A kutatás részben azzal a céllal indult, hogy feltárja a hevített dohányterméket (HDT) valaha vagy aktuálisan használók gondolatait a hevített dohánytermékek, az e-cigaretta és a leszokástámogató nikotinpótló gyógyszerek relatív ártalmairól a hagyományos cigarettához képest. A kutatócsoport szerint az eredmények alapján bőven van teendő, főként a felvilágosítás terén.
A kutatás előtt korlátozott ismeretek álltak rendelkezésre arról, hogy a hevített dohánytermékeket fogyasztók mit gondolnak a különféle nikotintartalmú termékek relatív ártalmáról. Az eddigi tudományos bizonyítékok a mérgező vegyületek mennyisége és a különböző dohány- és nikotinos termékek nikotin-közvetítése alapján a hagyományos, éghető cigarettát tartják a legveszélyesebbnek, míg a nikotinpótló gyógyszereket a legkevésbé kockázatosnak az egészségre. Köztudott, hogy a nikotin függőséget okoz, mérgező és kockázatot jelent az egészségre. Ám a gyógyszernek minősülő nikotinos termékek fogyasztása során felmerülő egészségkárosodás kockázata sokkal kisebb, mint a hagyományos dohánytermékek esetében, és alacsonyabb, mint a hevített dohány- és nikotinos termékek használata során.
A kutatás kérdéseire válaszoló 1423 résztvevő 81%-a aktív HDT-használó volt, közülük 78% kizárólag HDT-t használt.
A hagyományos dohánytermékekhez képest a résztvevők jelentős része, 86%-uk vélte úgy, hogy a HDT kevésbé káros, ezt követték a nikotinpótló gyógyszerek (80%), majd az e-cigaretta (45%). A magyar HDT-használóknak erősen torz vélekedésük van a HDT-k, az e-cigaretta és a nikotinpótló gyógyszerek ártalmasságáról a hagyományos cigarettához képest. A HDT használók a hagyományos cigarettával összevetve közel hasonló arányban tekintették kevésbé ártalmasnak a HDT-ket és a nikotinpótló gyógyszereket, míg sokkal kevesebben gondolták ugyanezt az e-cigarettákról. Ráadásul a válaszadók 20%-a tévesen úgy gondolta, hogy a nikotinpótló gyógyszerek ugyanannyira, vagy sokkal ártalmasabbak, mint a hagyományos cigaretta, az e-cigarettáról pedig több mint 50%-uk vélte ugyanezt.
A tanulmány eredményei rávilágítanak arra, hogy a hazai HDT használókat is meggyőzték a dohányipar jól strukturált és célzott, “ártalomcsökkentést” hangsúlyozó marketingstratégiái, annak ellenére, hogy a HDT-k ártalomcsökkentő hatása jelenleg tudományos és független eredményekkel nem alátámasztott. A dohányzók számára bizonyítottan hatékony leszokástámogató módszerek irányában kevéssé elkötelezett környezetben és a nikotinos termékek kockázatairól szóló kiegyensúlyozatlan információk mellett nem meglepő, hogy az egészségtudatosan gondolkodó dohányzók a dohányipar által rendszeresen közvetített ártalomcsökkentő üzenetek hatására átváltanak a cigarettáról a kevésbé ártalmasnak vélt HDT használatra.
A kutatócsoport legfontosabb üzenete, hogy sürgősen szükség lenne a lakosság felvilágosítására a különböző dohány- és nikotinos termékek relatív ártalmairól annak érdekében, hogy mindenki valós, hiteles, gazdasági céloktól mentes információkhoz juthasson, és ezek alapján hozhasson döntést ebben az egészségét jelentősen befolyásoló kérdésben.
A kutatás eredményeit teljes körűen bemutató tanulmány itt olvasható.
Sajtóanyagok
2020
Riasztóak a magyar cigis trendek, és közben értékes tízmilliárdokat hagyhat az állam a dohányiparnál
Ez okozza évente egy kisvárosnyi magyar halálát
Be kéne tiltani, de bajban lenne a költségvetés a dohányosok nélkül
Havonta 30 százalékkal nő az e-cigik forgalma
2022
Magyarország sem menekülhet: a szemünk láttára alakul át itthon is a cigik piaca
A hevített dohánytermékek sorsára jut az Elf Bar?
Hiába próbálják visszaszorítani a dohányzást, ha a gyártók mindig új nikotinos eszközöket kínálnak
Letölthető anyagok
Nyomdai anyagok vágóéllel
Tobbacco Free Europe (TFE) QR kód
Tobbacco Free Europe (TFE) infografika
Tobbacco Free Europe (TFE) könyvjelző
Nyomtatható digitális anyagok
Tobbacco Free Europe (TFE) QR kód
Tobbacco Free Europe (TFE) infografika
Tobbacco Free Europe (TFE) könyvjelző
Közösségi médiában használható infografika
Tobbacco Free Europe (TFE) infografika (jpg)
Szóróanyagok online felületre és nyomtatható formában
Tobbacco Free Europe (TFE) QR kód
Tobbacco Free Europe (TFE) infografika
Tobbacco Free Europe (TFE) QR kód