Somogyi Éva, Kiss Zoltán, Stauder Adrienne: A stresszkezelés szerepe a hypertonia gondozásában és a cardiovascularis betegségek kezelésében

Hypertonia és Nephrologia 2020;24(5):215-20.
DOI: https://doi.org/10.33668/hn.24.019

Összefoglaló:

A tanulmány célja a stressz és a hypertonia, illetve a cardiovascularis betegségek kapcsolatának áttekintése, valamint egy Magyarországon is elérhető, a stresszkezelést segítő, bizonyítottan hatékony magatartásorvoslási program bemutatása. Számos, a patogenezist és a klinikai végpontokat vizsgáló tanulmány bizonyítja a cardiovascularis megbetegedések és a pszichoszociális tényezők (ideértve a mentális betegségek egyidejű fennállását, egyes személyiségtényezőket vagy éppen a társas környezetet) szoros összefüggését. Ezzel összhangban az Európai Kardiológiai Társaság 2016. évi szakmai irányelvei I.A szintű ajánlásként tartalmazzák a pszichoszociális problémák azonosítását és magatartásorvoslási módszerekkel történő kezelését. A szakmai irányelvek minél szélesebb körű, átfogó gyakorlati alkalmazása elengedhetetlen a cardiovascularis kockázat csökkentése érdekében. Ennek fontos eleme a klinikumban dolgozó szakemberek képzése, a multidiszciplináris együttműködés erősítése, és a magatartásorvoslási beavatkozások integrálása a mindennapi ellátásba. A Williams Életkészségek® program egy nemzetközi, Magyarországon is széles körben elérhető stresszkezelő, kommunikációs készségfejlesztő program. Fő célkitűzése olyan egyszerű, a mindennapi életben alkalmazható megküzdési készségek elsajátítása, amelyek lehetővé teszik a pszichoszociális stresszhelyzetek sikeresebb kezelését, valamint a testi és lelki feszültségszint tudatos csökkentését. Cardiovascularis betegségben szenvedőknél javul a kimenetel és az életminőség. Az egészségügyi dolgozók számára kiemelten javasolt az átlagosnál magasabb stresszterhelés és a kiégés kockázatának csökkentésére. A gyógyítók és pácienseik együttműködése során a stressz mindkét felet érintheti. A Bálint-csoportok pozitívan befolyásolják az orvos-beteg kapcsolatot, segítik a betegségek komplexebb megközelítését, és hatékonyak az egészségügyi dolgozók kiégése elleni küzdelemben.

Kulcsszavak: stressz, sympathicoadrenalis aktiváció, epigenetika, stresszkezelés, magatartásorvoslás, Bálint-csoport

The role of stress management in the care of hypertension and the treatment of cardiovascular disease

Summary

The aim of this paper is to give an overview of the relationship between stress and hypertension and cardiovascular diseases, furthermore to introduce an evidence based stress management intervention available in Hungary. The correlation between cardiovascular disease and psychosocial factors (including concomitant mental disorders as well as personality traits or the effect of social environment) has been established in numerous studies aimed at investigating pathogenesis or various clinical endpoints. The 2016 Guidelines of the European Society of Cardiology include the assessment and the management of psychosocial problems with behavioral medicine interventions as a I.A level recommendation. The implementation of these guidelines in everyday clinical practice is crucial to decrease cardiovascular risk. This involves the training of health care professionals, the facilitation of multidisciplinary collaboration and the integration of behavioral intervention into everyday care. The Williams Life Skills (WLS) program is an evidence based behavioral medicine intervention aiming to improve stress management and communication skills which implemented internationally and also available all over Hungary. It involves the learning of simple coping strategies that facilitate the successful management of every day psychosocial stress situations and the self-conscious reduction of bodily and psychological tensions. In cardiovascular disease, this improves quality of life and survival. The WLS program is especially recommended for healthcare workers to decrease the negative health consequences of their high stress load and to prevent burnout. Stress may affect both doctors and patients during their interactions. Bálint groups have a positive impact on the physician-patient collaboration and help to reduce burnout by improving the understanding of the diseases from a more complex approach.

Keywords: stress, sympathicoadrenal activation, epigenetics, stress management, behavioral medicine, Bálint group