A díjról

2023-ban a Bókay Gyermekklinikáért Közhasznú Alapítvány Simon Ottó emlékét megőrizve, kutatási ösztöndíjat alapított.

A kutatási ösztöndíjat minden évben 1 fő, a Semmelweis Egyetem Bókay Gyermekklinikáján dolgozó fiatal, 40 év alatti szakorvos, szakorvosjelölt vagy a szakterületen kutató posztdoktor vagy PhD hallgató (beleértve minden egészségügyi felsőfokú végzettséggel rendelkezőt) nyerheti el pályázat útján.

Az ösztöndíj két fő célja:

  1. A fiatal gyermekgyógyász szakorvos, szakorvosjelölt, posztdoktor vagy PhD hallgató eddigi munkájának elismerése.
  2. Az ösztöndíjat elnyerő tudományos munkájának támogatása.

2023. év díjazottja

A 2023. évben először meghirdetett Simon Ottó Kutatási Ösztöndíjra összesen 11 pályamunka érkezett. A Bókay Gyermekklinikáért Közhasznú Alapítvány kuratóriuma dr. Kovács Kata pályázatát díjazta. Az elismerő oklevelet 2023. június 20-án az alapítvány kuratóriumi elnöke, Prof. dr. Szabó Attila adta át.
A kutatás témája: „A korai laboratóriumi vizsgálatok jelentősége oxigénhiányos károsodást átélt hűtött újszülötteknél”
 
A születés körüli oxigénhiányos károsodás és a következményesen kialakuló hypoxiás-ischaemiás encephalopathia a gazdaságilag fejlett országokban az újszülöttek 1-2 ezrelékét érinti, de világszerte közel 1 millió újszülött halálát vagy maradandó idegrendszeri károsodását okozza évente. Az elmúlt másfél évtizedben jelentős előrelépést jelentett a neuroprotektív hatású hypothermiás kezelés felfedezése és klinikai gyakorlatba történő bevezetése, azonban a halálozás és a maradandó neurológiai károsodás száma napjainkban is magas. Miközben további aktív kutatások zajlanak újabb neuroprotektív eljárások felfedezésére, a Semmelweis Egyetem Gyermekklinikájának Bókay utcai részlegén elsősorban a jelenleg is alkalmazott diagnosztikus eljárások és szupportív terápiák optimalizálásában rejlő lehetőségeket vizsgáljuk. A kutatásokhoz elengedhetetlen a precíz klinikai diagnózis, az újszülöttek klinikai állapotának, a betegség súlyosságának, az idegrendszer és az egyes szervek érintettségének számszerűsítésére alkalmas biomarkerek használata.
Kutatásunk célja a kezdeti klinikai jellemzők és az első 6 életórában mért szervi károsodásra utaló laboratóriumi paraméterek elemzése a korai halálozás függvényében oxigénhiányos károsodást átélt, hűtött újszülöttekben.
 
Dr. Kovács Kata közleményei és tudománymetriai mutatói itt tekinthetők meg.

2024. év díjazottja

2024-ben a másodszorra meghirdetett Simon Ottó Kutatási Ösztöndíjra összesen 7 pályamunka érkezett. A Bókay Gyermekklinikáért Közhasznú Alapítvány kuratóriuma dr. Dobi Marianna neonatológus szakorvos pályázatát díjazta. Az elismerő oklevelet 2024. július 2-án az alapítvány kuratóriumi elnöke, Prof. dr. Szabó Attila adta át.

A kutatás témája: A kortizol szintek vizsgálatának optimalizálása újszülött intenzív osztályon kezelt betegekben

A kritikus állapotú újszülöttek ellátásának optimalizálása kiemelt jelentőséggel bír, hiszen a korai ellátás fejlesztése kedvező hosszútávú hatásokkal jár. Az intenzív terápiában egyre gyakrabban sikerrel alkalmazott szteroid kezelésre vonatkozóan ellentmondásos irodalmi adatokat találunk újszülöttkorban a hosszútávú fejlődésneurológiai kimenetellel kapcsolatban, így további kutatások szükségesek a terápia biztonságosságának és megfelelő alkalmazásának megítéléséhez.

A klinikai kutatás célja oxigénhiányt átélt újszülötteket vizsgálata az alábbi paraméterek mentém:

– Új mérési módszer validálása újszülött és koraszülött populációban (ultranagy-hatékonyságú folyadékkromatográfiás rendszerű tandem tömegspektrometriás mérési módszer), amivel a szérum kortizolszinteket és azok metaboltjait vizsgálhatjuk.

– Új kisvolmenű mikromintavevő (MITRA) validálása az újszülött és koraszülött populációban, amit világszinten elsőként valósíthatunk meg.

– Hydrocortison kezelés optimalizálása újszülöttekben és koraszülöttekben, ezzel javítva a hosszútávú fejlődésnuerológiai kimenetelt, valamint az egészséges túlélők arányát egy prosepktív klinikai kutatás keretében.

Dr. Dobi Marianna közleményei és tudománymetriai mutatói itt tekinthetők meg.