Gyermekgyógyászati Klinika (Bókay utcai részleg) Röntgen és Ultrahang Osztály
Telefonszám: +36 (1) 334-3186 (52665, 52671, 52685 mellékek)
Osztályvezető: Dr. Várkonyi Ildikó klinikai főorvos, gyermekradiológus, radiológus
Orvosok:
Dr. Nyitrai Anna klinikai főorvos, gyermekradiológus, radiológus
Dr. Seszták Tímea klinikai szakorvos, gyermekradiológus, radiológus
A radiológia osztályon évente 24-26 ezer ultrahangvizsgálat és 12 ezer röntgenvizsgálat történik. A más intézetben végzett CT és MR vizsgálatok megtekintésre kerülnek. A képek tárolása digitálisan történik, így a gyermekradiológiai esetek teljes skálája oktatható és visszakereshető.
A röntgenfelvételek készítésénél alapvető szempont az alacsony sugárterhelés.
Az osztályon sokszintű oktatás folyik, a IV., V. éves magyar, angol és német nyelvű hallgatók tantermi előadásokon és gyakorlatokon találkoznak a gyermekradiológiával, a radiológia és a gyermekgyógyászat keretében.
A gyermekradiológia oktatása keretében történik a gyermekradiológiai ráépített szakvizsgához szükséges 12 hónap, a gyermekgyógyász szakvizsgához szükséges 1,5 hónap, és a radiológiai szakvizsgához szükséges 2 hónap képzési idő.
Hagyományos röntgenvizsgálatok
1/b Kontrasztanyagos vizsgálatok |
Bélfeltöltések műtéti kivizsgálásokhoz |
Csontrendszer minden része |
Felső passage |
Fistulographia |
Hasi felvétel |
Helyszíni röntgenfelvételek |
Irrigoscopia |
Mellkas |
Mictiós cystourethrographia (szükség esetén urodinámiás vizsgálattal kombinálva) |
Nyelésvizsgálat |
Ultrahangvizsgálatok
Csípő ízületi UH |
Doppler UH-vizsgálatok: transzplantált vese, máj UH vizsgálata |
Hasi Doppler . pl. portalis hypertonia kivizsgálása során |
Hasi ultrahang |
Helyszíni UH-vizsgálatok |
Kismedencei UH |
Koponya ultrahang |
Mellkasi UH (pleuraűr, mellkasfal) |
Nyaki, here, és lágyrész UH |
Sonocystographia: ultrahang-kontrasztanyaggal végzett hólyagfeltöltés, reflux vizsgálat |
Újszülöttkori szűrővizsgálatok: koponya, has és csípő UH |
Végtagi erek vizsgálata |
Sonocystographia
A gyermekkori húgyúti betegségek közül az egyik leggyakoribb a húgyúti gyulladások hátterében álló vesicoureteralis reflux, azaz a vizelet visszafolyása a húgyhólyag felől a húgyvezetékbe, a vese üregrendszerébe, a vesemedencébe.
A képalkotó radiológiai vizsgálatra akkor van szükség, ha felmerül, hogy a gyermekben a fertőzések hátterében visszafolyás áll. Ennek tisztázása sajnos a szokásos hasi ultrahangvizsgálattal nem lehetséges. Teljesen negatív UH-lelet mellett is előfordulhat, hogy a gyermeknél akár súlyos fokú reflux áll fenn. A reflux kivizsgálására a hagyományos vizsgálat a a röntgenátvilágítás alatt végzett MCU (mictiós cystourethrographia), azaz a hólyag röntgenkontrasztanyagos feltöltése volt.
Az ún. ultrahangos kontrasztanyaggal a vizelet visszafolyása az ultrahang számára is láthatóvá tehető. Ez az anyag igen apró buborékokat tartalmaz, stabilan nagy molekulákhoz kötve. Az apró buborékok az ultrahangot erősen visszaverik, így a vizelet a szokásos fekete folyadék helyett fehéren ábrázolódik. Az ún. sonocystographiát, azaz az ultrahangos kontrasztanyaggal végzett hólyagfeltöltéses vizsgálatot minden esetben hasi UH-vizsgálat előzi meg, amivel megállapítható a vesék mérete, helyzete, a vesemedence vagy húgyvezeték esetleges tágulata, a hólyag állapota. Ezután a húgycső környékét fertőtlenítő szerrel lemossuk, majd steril katétert vezetünk a húgycsőbe. Ez csak kis kellemetlenséggel jár, rövid ideig tart. A katéter a vizsgálat időtartamára a hólyagban marad, kis darab ragtapasszal rögzítjük. A katéterbe adunk 1 ml ultrahangos kontrasztanyagot, majd infúziós palackból fiziológiás sóoldatot. Ultrahanggal figyeljük, hogy a kontrasztanyag apró buborékai megjelennek-e a húgyvezetékben, vagy a vesemedencében. Ezt követjük a feltöltés alatt is, majd akkor is, amikor a gyermek az ultrahang vizsgáló asztalon vizeletet ürít. Erre azért van szükség, mert a vizelés ideje alatt a hólyagban a nyomás megnövekszik, és előfordulhat, hogy visszafolyás csak ilyenkor alakul ki.
A vizsgálat 10-20 percig tart, esetenként különböző ideig.
A visszafolyás súlyosságát fokozatokban adjuk meg, attól függően, hogy a visszafolyás milyen magasra ér fel (csak a húgyvezetékbe, vagy a vesébe is), és mekkora tágulatot okoz.
Ez a beosztás a későbbi kezelés miatt fontos.
Az ultrahangos kontrasztanyagnak nincsen ismert szövődménye, mivel csak a hólyagba adjuk, onnan nem szívódik fel, a keringésbe nem jut be. Minden hólyagfeltöltés – még a leggondosabb fertőtlenítés mellett is – a katéter bevezetése miatt húgyúti fertőzést okozhat. Ez rendkívül ritka, mégis ennek megelőzésére minden gyermek a vizsgálat után kötelezően egy adag antibiotikumot kap.
A vizsgálat sugárterheléssel nem jár, ez a legnagyobb előnye a hagyományos röntgenvizsgálattal szemben. Szükség szerint többször is megismételhető, függően a gyermek állapotától, a reflux fokozatától, a kezeléstől.
A vizsgálat során a gyermekkel a szülő mindvégig együtt lehet, nyugtathatja, folyadékkal kínálhatja
CBCT (Cone Beam Computer Tomography)
Osztályunk legújabb képalkotó vizsgálóberendezése a CBCT készülék, mellyel lehetőség van a fogak és az arckoponya részletgazdag megjelenítésére, emellett az arcüregek, a közép- és belsőfül is vizsgálható. Ezek a felvételek fül-orr-gégészeti, illetve fogászati gócszűrésre is alkalmasak, valamint műtétek 3D- tervezésére is. A hagyományos CT készülékeknél korszerűbb, ezért a gyermekek alacsony sugárterheléssel vizsgálhatók. A vizsgálat semmilyen fájdalmat vagy kellemetlenséget nem okoz gyermekének, csak mozdulatlanul kell maradnia a felvétel készítésének idejére, mely kevesebb mint fél perc. Igyekeztünk ennek megkönnyítéséhez a környezetet minél barátságosabbá tenni. A CBCT-vel készülő felvételek jelentősen hozzájárulnak gyermeke gyógyulásához.
Intervenciós vizsgálatok,beavatkozások
UH-vezérelt szervbiopszia (máj, vese)
Rendelkezésre álló lehetőségek:
Gyermekradiológus szakorvosok (3 fő)
Szakasszisztencia
Digitalis (DR) röntgenfelvételi és átvilágító berendezés és PACS
Mobil röntgenkészülék
2 ultrahang készülék