Egy koraszülött vagy betegen született baba első mosolya mögött hosszú hónapok küzdelme áll. Az idei Tour de Bókay résztvevői a Klinika Fejlődésneurológiai Ambulanciáját támogatják, ahol azokért a kicsikért dolgozunk, akiknek az életük első pillanata is erőpróba volt, és minden mozdulat, minden fejlődési lépcső egy újabb kihívás. Interjúnkban Dr. Cziniel Mónika PhD. klinikai szakorvos, a Fejlődésneurológiai Ambulancia vezetője mutatja be a gondozás menetét. Kérjük, támogassa Ön is gyűjtésünket: minden adomány közelebb visz minket ahhoz, hogy ezek a gyerekek a lehető legjobb életminőséget érjék el – egy olyan indulás után, amelyet senki nem választ magának.
– Mely állapotok indokolják a fejlődésneurológiai gondozást?
Fejlődésneurológiai gondozás indokolt, ha a baba koraszülöttként érkezett a világra, azaz a várandósság 37. hete előtt született. Szintén kiemelten fontos azoknak az érett, időre született újszülötteknek az ellátása is, akik születésük után bármilyen kórállapot (például légzési nehézség, keringési zavar, fertőzés, oxigénhiány, fejlődési rendellenesség vagy genetikai eltérés) miatt intenzív osztályos ellátást kaptak.
Ezeket a gyermekeket összefoglalóan rizikó újszülöttnek nevezzük, mivel náluk magasabb a pszichomotoros fejlődés eltérésének kockázata, ami a mozgást, értelmi képességeket, nyelvi és szociális fejlődést is érinti. Minél korábban és súlyosabb állapotban született egy baba, annál nagyobb a kockázata annak, hogy eltér a neurotipikus fejlődésmenettől.
Természetesen olyan gyermekek is részesülnek fejlődésneurológiai gondozásban, akik egészségesen születtek, de később mutatnak eltéréseket. Ezek felismerésében kulcsszerepük van a háziorvosoknak, védőnőknek, illetve gyakran maguk a szülők vesznek észre árulkodó jeleket. Mindehhez fontos, hogy ismerjük a fejlődési mérföldköveket, és képesek legyünk megkülönböztetni az egyéni fejlődési sajátosságokat azoktól a jelektől, amelyek valódi eltérést mutatnak.
– Milyen szakemberek vesznek részt egy gyermek fejlesztésében, és hogyan határozzák meg, mire van leginkább szükség?
Több szakember (gyógypedagógus, gyógytornász, konduktor, neonatológus-gyermekneurológus, pszichológus) együtt, komplex módon, egy időben vizsgálja meg a gyermeket és konzultál a szülőkkel.
Ambulanciánkon elsődlegesen diagnosztikai munkát végzünk, de szükség esetén terápiát is elkezdünk. A szülőket betanítjuk az otthon végezhető fejlesztő gyakorlatokra, majd kontrollvizsgálatokon követjük nyomon a fejlődést, szükség szerint módosítva a terápiát. Fejlődéspszichológiai tesztekkel mérjük objektíven a gyermek aktuális állapotát, ami segít pontosan meghatározni a fejlesztés erősségeit és azt, hol van szükség további támogatásra.
– Hány család fordul meg évente az ambulancián, és milyen korú gyerekeket követnek nyomon?
Heti átlagban körülbelül 50 vizsgálatot végzünk, ami éves szinten mintegy 2500 alkalmat jelent, bár ebben benne vannak az ismétlődő kontrollvizsgálatok is.
– Milyen célokra gyűjt idén a Tour de Bókay?
A 10. Tour de Bókayn összegyűlő felajánlásokból a Fejlődésneurológiai Ambulancia munkáját közvetlenül támogató Bayley-tesztet szeretnénk beszerezni, hogy időben felismerjük a szóban forgó eltéréseket. Illetve egyik kolléganőnk továbbképzésének finanszírozására gyűjtünk, ún. Bayley-tanfolyamra, hogy a legfrissebb tudással, továbbra is magas szakmai színvonalon támogathassuk a hozzánk forduló családokat.