A koraszülött babák az egyik legnagyobb kockázatú betegcsoportot alkotják a gyermekgyógyászatban, mivel éretlenségük számos egészségügyi kihívást jelent. A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Újszülött Intenzív Osztálya az ország legjobban felszerelt és legfelkészültebb osztálya, ahol sokéves tapasztalattal rendelkező szakemberek segítik az életükért küzdő apró babákat életük sorsdöntő időszakában.

 

Az osztály célja: életmentés és gondoskodás a kritikus hetek alatt

Az Újszülött Intenzív Osztály célja, hogy a túl korán vagy betegen született csecsemők számára olyan körülményeket biztosítson, amelyek lehetővé teszik számukra a méhen kívüli túlélést és fejlődést. A szakemberek elsődleges feladata, hogy a születést követő órákban és napokban az anyaméhhez hasonló stabil, biztonságos közeget teremtsenek. Az itt dolgozó orvosok és ápolók munkája kiterjed a stabil életjelek fenntartására, a táplálásra, a fertőzések megelőzésére és az alapvető élettani funkciók támogatására.

Miért számít az ország legfelkészültebb osztályának?

A Klinika Újszülött Intenzív Osztályának különleges felkészültsége országos elismertséget hozott. Az itt dolgozók nemcsak a legújabb módszereket alkalmazzák, hanem folyamatosan továbbképzéseken vesznek részt, hogy naprakész tudással a legmagasabb minőségben lássák el a betegeket. Ennek köszönhetően az ország egész területéről érkeznek ide olyan súlyos állapotú babák, akik a legmagasabb szintű intenzív ellátást igénylik.

 

Szakmai csapat: kik dolgoznak osztályon és milyen feladatokat látnak el?

Az Újszülött Intenzív Osztályon dolgozó csapat neonatológus orvosokból, intenzív ápolókból, szakápolókból és szakorvosjelöltekből áll, akik 12 órás műszakokban, rotációban folyamatosan ügyelnek a babákra. Munkájuk során fontos a jó megfigyelőképesség, a pontosság és a fegyelmezettség, hiszen akár egy apró kedvezőtlen változás is azonnali életmentő beavatkozást tehet szükségessé. A neonatológusok felelnek a speciális orvosi döntésekért, például a lélegeztetőgép beállításaiért és az életmentő gyógyszerek adagolásáért. Az ápolók szerepe kiemelkedő, ők felelnek a babák szoros megfigyelésén túl az ápolásért, gyógyszerelésért, a tiszta környezet fenntartásáért és nem utolsó sorban a családok támogatásáért, akik életük legnehezebb időszakát élik át.

 

 

A leggyakrabban használt eszközök a PIC-en: inkubátorok, lélegeztetőgépek és monitorok

Az osztály technológiai felszereltsége rendkívül korszerű, ami lehetővé teszi a babák állapotának állandó felügyeletét és a szükséges beavatkozások gyors elvégzését. Az inkubátorok biztosítják a stabil, 36,5-37,5°C hőmérsékletet és páratartalmat, melyek nélkülözhetetlenek a babák testhőmérsékletének fenntartásához. Emellett a lélegeztetőgépek segítik a még fejletlen és beteg tüdejű babák légzését.

A monitorok a pulzust, vérnyomást, oxigénszintet és egyéb kritikus adatokat követnek nyomon, így az ápolók és orvosok azonnal értesülnek bármilyen szokatlan eltérésről. Az infúziós pumpák biztosítják a gyógyszerek és tápanyagok pontos adagolását, melyek a babák súlyához és szükségleteihez igazítottak. Lehetőség van az agy működésének folyamatos monitorizálására, amivel teljes mértékben egyénre szabott, a központi idegrendszer épségének védelmét és megfelelő fejlődését támogató terápiára törekszenek a szakemberek.

 

A kihívások: komplikációk és életveszélyes helyzetek a koraszülöttek ápolása során

A koraszülött babáknál számos egészségügyi komplikáció jelentkezhet. Az egyik legnagyobb kihívás a tüdő éretlensége miatt fellépő légzési nehézségek kezelése, amelyeket gyakran gépi lélegeztetéssel oldanak meg. Emellett a koraszülöttek nagyobb veszélynek vannak kitéve a fertőzések iránt, amelyek elkerülésére szigorú fertőtlenítési protokollok vannak érvényben az osztályon.

Az agyvérzés, a látáskárosodás és a bélgyulladás mind olyan komplikációk, amelyek speciális kezelést igényelnek. Az agyi vérkeringés érintettsége miatt egyes babáknál súlyos neurológiai problémák léphetnek fel, míg másoknál a szív és keringés speciális problémái okoznak komplikációkat, amelyeket gyógyszeres vagy műtéti úton kezelnek az orvosok.

Családközpontú gondozás: a szülők szerepe a gyógyulásban

Az Újszülött Intenzív Osztály nemcsak a babák ellátására fókuszál, hanem a családok támogatására is, hiszen a szülők jelenléte, szeretete és részvétele a gyógyulási folyamat fontos része. A szülők aktívan részt vesznek a gondozásban – például a kenguruzás révén, amely során a babák közvetlen bőrkontaktusban pihennek a szülők mellkasán. Ez nemcsak érzelmi támogatást nyújt nekik, hanem olyan kedvező élettani hatásokkal is jár, amely támogatja az idegrendszer normális fejlődését, a szülőknél pedig segíti a korai kötődés kialakulását, az édesanyák esetében pedig fokozza a tejtermelődést.

A Te hangodat ismerem program egy személyre szabott zeneterápiás kezdeményezés, amely a szülők és újszülöttek közötti kötődést erősíti az osztályon, dalok és énekek segítségével. Az újszülöttek kedvenc dallamaira építve (bármilyen hihetetlen, de már az inkubátorban is megfigyelhető, mely dalokra reagál jól egy-egy baba) a program támogatja a babák és családjaik érzelmi jólétét.

 

A Semmelweis Gyermekgyógyászati Klinika Újszülött Intenzív Osztályán a kicsik megmentéséért folytatott küzdelem nemcsak a legmodernebb eszközökre és gyógyszerekre támaszkodik, hanem az elhivatott, kitartó és empatikus szakemberek csapatmunkájára is. Az itt dolgozók számára az élet első heteiben zajló gondoskodás nemcsak szakmai kihívás, hanem hivatás is, ahol minden apró sikert, minden grammnyi növekedést és minden apró babamosolyt közös győzelemként élnek meg a családokkal együtt. 

Ezt a felvilágosító cikket a Bókay Gyermekklinikáért Alapítvány Lila November  elnevezésű kampánya keretében osztjuk meg. Támogassa Ön is a kampányt, hogy még több korán érkezett élet számára biztosíthassuk a legjobb orvosi ellátást és a szükséges eszközöket!