November 18-án Nagy Zsuzsanna asszony, Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök felesége, a közösségi ügyek mellett elkötelezett családterapeuta, látogatást tett a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Újszülött Intenzív Osztályán. A koraszülöttek világnapjához kapcsolódó látogatás során Nagy Zsuzsanna betekintést nyert a Gyermekklinikán zajló, országos szinten kiemelkedő szakmai munkába: a Bókay utcai részleg Újszülött Intenzív Osztálya az ország minden részéről fogadja azokat az újszülötteket és koraszülötteket, akiknek állapotuk miatt a legösszetettebb és legnagyobb szakértelmet igénylő ellátásra van szükségük.

A legkisebbek napja

A koraszülöttek legelső világnapját 2009-ben ünnepelték meg, azóta minden év november 17-én hívjuk fel a figyelmet a vártnál hamarabb érkezett babákra. A kezdeményezés célja, hogy növelje a társadalmi tudatosságot a koraszülöttséggel kapcsolatban, és láthatóvá tegye az orvosi és szociális támogatási rendszereket, amelyek segítik ezen babák fejlődését és gyógyulását. Magyarországon évente körülbelül minden tizedik gyermek koraszülöttként jön a világra, és ezek az újszülöttek gyakran heteket vagy hónapokat töltenek intenzív osztályon.

 

Az Újszülött Intenzív Osztály működése testközelből

Nagy Zsuzsanna asszonyt Dr. Szabó Attila, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója, Dr. Szabó Miklós gyermekgyógyász neonatológus szakorvos, a Neonatológiai Tanszék vezetője és Dr. Pászthy Bea gyermekgyógyász, gyermekpszichiáter, pszichoterapeuta fogadta, és kísérték az Osztályra, ahol évente több száz koraszülött és beteg újszülött kap életmentő kezelést. Magyarország egyik legjobban felszerelt kora- és újszülötteket ellátó részlegén a legmodernebb technológiák mellett nagy hangsúlyt fektetnek a családközpontú ellátásra, a babák gyógyítása során a szülők aktív részvételének támogatására. Orvosaink, ápolóink és szakembereink nemcsak az újszülöttek fizikai egészségének helyreállítására törekednek, hanem figyelmet fordítanak a szülők lelki támogatására, értő segítséget nyújtanak a traumák feldolgozásában és támogatják a szülői kötődést.

 

Énekkel, zenével az inkubátorok mellett

A Bókay Gyermekklinika a bölcsője a A Te hangodat ismerem perinatális zenei programnak, amely idén már éppen 10 éve működik az Osztályon, Hazay Tímea integrált szülő-csecsemő konzulens vezetésével. Az Újszülött Intenzív Osztály orvosainak, ápolóinak segítségével klinikai körülmények között fejlődött ki a zeneterápiás segítő program, amely példáját követve mára az ország újszülött intenzív osztályainak több mint felében  szintén sikerrel működik.

A minden esetben személyre szabott énekes alkalmak során egyénileg reagál a tapasztalt énekes segítő az adott gyermek, illetve szülő állapotára. A piciknek – bármilyen hihetetlen, már az inkubátorokban is – vannak kedvenc dalai, amelyekre a szülők felfigyelnek.

Jóllehet általános a zene gyógyító erejével kapcsolatos közvélekedés,  részleteiben kevésbé ismert, hogy beteg újszülöttekre milyen hatással van a zene, különösen a szülők énekhangja. Dr. Méder Ünőke PhD klinikai főorvos, nemzetközi elismerést kiváltó  kutatása során élettani mérésekkel igazolta, hogy a kenguru kezelés közepette a szülő éneke javítja az agykéreg oxigén ellátását. Ezzel további tudományos bizonyítékkal szolgált a zene és énekhang gyógyító hatására.

 

Szakmai beszélgetés a kihívásokról és lehetőségekről

Az osztálylátogatást követően szakmai beszélgetésre került sor, amelyen szakembereink osztották meg tapasztalataikat és jövőbeli terveiket Nagy Zsuzsanna asszonnyal. A beszélgetésen részt vett Dr. Szabó Miklós gyermekgyógyász neonatológus szakorvos, a Neonatológiai Tanszék vezetője; Dr. Pászthy Bea gyermekgyógyász, gyermekpszichiáter, pszichoterapeuta; Dr. Méder Ünőke klinikai főorvos, neonatológus; Illés Szilvia klinikai szakpszichológus; Hazay Tímea integrált szülő-csecsemő konzulens; és Szabadiné Székelyi Andrea, az Újszülött Intenzív Osztály főnővére.

A beszélgetés során olyan kulcsfontosságú témákat vitattak meg, mint a családközpontú ellátás erősítése, az érintett családok mentális és szociális támogatása, valamint a szakdolgozói utánpótlás biztosításának kihívásai. A résztvevők hangsúlyozták, hogy az intenzíves ellátás fenntarthatósága érdekében nélkülözhetetlen a jól képzett szakemberek folyamatos utánpótlása és a segítő szakmák társadalmi rangjának és elismertségének emelése.

Minden olyan ügy közel áll hozzám, ami a közösségekről szól.

mondta el Nagy Zsuzsanna asszony.
Örömmel szerzett közvetlen tapasztalatokat az osztályon folyó szakmai és csapatmunka minőségéről, és a családközpontú ellátás gyógyulást és fejlődést támogató erejéről.

Galéria

11kép