Adj neki szárnyakat, és segítsd repülni! (Erica Ramsey)
Az orvoslás egyik leggyorsabban fejlődő területe a neonatológia, melyben 4-5 évente újul meg az orvosok tudása, csakúgy, mint a lélegeztető gépek és monitorok tudásszintje. A koraszülöttek javuló életben maradási esélyéhez a technikai fejlődés mellett jelentősen hozzájárul az is, hogy a korábbi agresszív kezelési elveket, napjainkra egy gyengédebb, noninvazív terápiás szemlélet váltotta fel.
A világon minden tizedik várandósság koraszüléssel végződik, hazánkban az újszülöttek 8-9 %-a idő előtt jön világra. Nagyon fontos, hogy a koraszülött babák már a megszületés pillanatától egyedülálló, speciális kezelésben részesüljenek, mely hozzájárul a szövődmények megelőzéséhez, és nagymértékben segítheti az egészségügyi problémával világra jövő újszülöttek felzárkózását. Hogy működik a PIC (koraszülött-intenzív ellátás) osztály, ahol az ott dolgozó szakemberek a legújabb tudományos eredményeket, kiemelkedő technikai újdonságokat alkalmazzák annak érdekében, hogy a koraszülöttek már a nulladik perctől speciális, a legmagasabb szintű biztonságot jelentő ellátásban részesüljenek? Összeszokottság, erős együttműködés, csapatmunka, ami leginkább jellemzi azokat a szakembereket, akik jelen vannak a korszülött babák megszületésénél. Ők azok, akik erőt, hitet, biztos orvosi ellátást nyújtanak babáknak és szüleiknek. Megnyugtató jelenlétükkel ott vannak a legfontosabb pillanatban, a nulladik percben!
Az „Élet a kezdeteknél – Korszerű eljárások a koraszülött- és újszülött ellátásban” című tegnapi szakmai rendezvényen elhangzott nagyszerű előadások révén különleges világba nyerhettünk bepillantást.
Köszönjük előadóinknak, hogy megosztották érdeklődőinkkel tudásukat, tapasztalataikat!
Dr. Szász Barbara | Meconium aspiráció szindróma korszerű gyógyítása: surfactant lavage, hypotermia és ECMO kezelés |
Dr. Nagy Zsuzsanna | Koraszülöttek anya közeli stabilizálása a szülőszobán |
Dr. Gasparics Ákos | Méhlepény szövettani vizsgálatok jelentősége a koraszülöttek gyógyításában |
Prof. Dr. Szabó Miklós | Koraszülöttek az iskolapadban: minőségi túlélés a neonatológiában |