Folytatódott akkreditált továbbképző sorozatunk, a „Ha kedd, akkor Tűzoltó utca…!”, melynek kezdetén, Dr. Szabó Attila klinikaigazgató úr tájékoztatta a rendezvény résztvevőit, hogy Dr. Fekete György professzor úr munkássága előtt tisztelegve – a rendezvénysorozat a jövőben „Fekete György Gyermekgyógyászati Továbbképző Sorozat”néven kerül megrendezésre.

Valamennyiünk közös érdeke odafigyelni a gyermek és fiatalkorúak mentális problémáira, hiszen a mai gyerekek testi-lelki egészsége, 10-20 év múlva felnőtt társadalmunk egészségét jellemzi majd. (Dr. Pászthy Bea, egyetemi docens)

Tegnapi rendezvényük az „Érzek. Létezem! – lelki eredetű problémák gyógyítása gyermekkorban” címmel került megrendezésre.

Üzen a lélek, beszél a test! Ezzel a mondattal jól jellemezhető a tegnap délutáni továbbképzés lényege. Elhangzott, hogy a gyermekek a felnőttekéhez hasonló mentális problémákkal küzdenek, de az ő esetükben sokkal nehezebb azonosítani a tüneteket, és még nehezebb rálelni a kiváltó okokra. Laikus szülőként, de az esetek nagy részében, szakemberként is nehéz megkülönböztetni a mentális problémák tüneteit a kicsit eltérő, de normális gyermekkori viselkedéstől. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a gyerekeknek nincs megfelelő szókincsük, kifejező képességük. Tartanak társaik megbélyegzésétől, ezért szándékosan eltitkolják problémáikat, ezért is van nagy felelőssége a körülöttük élő felnőtteknek. Anorexia, evés- és alvászavarok ugyanúgy sújtják gyermekeinket, mint felnőtt társadalmunk nagy részét. Az ilyen, és hasonló problémával küzdő gyermekeknél a diagnózis és a kezelés alapja, hogy a zavarok milyen tünetekkel jelentkeznek, illetve, hogy a kialakult jelenségek miként hatnak a gyermek mindennapi életére. Szomorúság, bánat, mellőzések, harag, szorongás, bántás, kirekesztettség érzés, fojtogató, vagy éppen túl laza családi közeg, melyben a gyermek nem találja helyét. Mindezek a lelki fájdalmak megnyilvánulhatnak olyan testi tünetekben, melyekről tegnap délutáni előadásaikban szakértőink beszámoltak. Üzen a lélek, beszél a test! Ha gyógyul az egyik, idővel rendbe jön a másik is! 

Szakértő csapatunk tagjai ezen a szakmai délutánon elgondolkodtató tényeket tártak hallgatóik elé, bemutatva a gyermekeket leginkább veszélyeztető – lelki okokra visszavezethető – betegségeket. Esetismertetéseikben szóltak a lehetséges megoldásokról is, hangsúlyozva az időben megkezdett terápia fontosságát. 

Dr. Pászthy Bea – Anorexia nervosa komplex terápiája

 

Dr. Várnai Nikoletta – Régi típusú evészavarok új névvel:  mit kell tudni az ARFID-ról?  

 

Dr. Lendvai Zsófia – Alvászavarok a gyermekpszichiátriai kórképekben

 

Dr. Cserép Melinda – Krónikus betegséggel élő gyermekek és serdülők evészavar tünetei

 

 

Köszönjük előadóinknak, hogy beavattak bennünket ebbe az izgalmas és érdekes témába!