Az Extrakorporeális Membrán Oxigenizáció (ECMO-műtüdő) készülék segítségével intenzív osztályos ellátást igénylő súlyos tüdőbetegségben vagy szívbetegségben szenvedő újszülöttek, csecsemők, gyermekek szervpótló kezelését tudják elvégezni a gyerekklinikán. A berendezés segíthet jelentősen csökkenteni a tartós szövődmények kialakulását is a kis betegeknél.
Az ECMO-műtüdő segítségével az életmentő kezelés a korábbinál jóval szélesebb körben, így a csecsemők és újszülöttek számára is elérhető lesz – mondta dr. Szabó Attila, a gyermekklinika igazgatója, klinikai rektorhelyettes. Hozzátette: az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Újszülött – Csecsemő és Gyermek Intenzív Központja (SE NIC- ITO) egy csoportot állított fel annak érdekében, hogy elindulhasson a magyarországi újszülött- és csecsemő ECMO program a Semmelweis Egyetem keretein belül.
A Fresenius által forgalmazott Xenios ECMO-műtüdő készülék az újszülöttkori betegségeket tekintve a rekeszsérv, a magzatszurok aspirációs szindróma, valamint a tüdőparenchymát érintő fertőzések hatékonyabb kezelését teszi lehetővé. A későbbi életkorban pedig tüdőgyulladás, heveny légzési distress szindróma, illetve egyéb okból kialakuló kifejezett, hagyományos terápiára nem reagáló, oxigenizációs ellátási zavar esetén lehet életmentő a berendezés.
Az ECMO-műtüdő jobb helyre nem is kerülhetett volna, hiszen az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Intenzív osztályán évente körülbelül 250, a koraszülött osztályon körülbelül 800 gyermek ellátása történik. Mindkét részleg a legmagasabb progresszivitási szinttel rendelkezik, több szakterületen pedig országos központként működik.
Fotó: I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika