Útkeresés – térben és időben
Megjelent az Embertárs szaklektorált ökumenikus lelkigondozói és mentálhigiénés folyóirat 2024/2. száma, melynek írásai a nevelés, jellemformálás, speciális foglalkozássorozatok és a távlelkigondozás témaköreit járják körül.
A tartalomból:
- Tanulható-e a szeretet?
- A magunkról mesélt történet értékválasztásai
- Migráció és élettörténetek a méltóságterápia kérdéseinek
- A mozgás, képek, történetek gyógyító ereje
- A Ringató foglalkozások mentálhigiénés vonatkozásai
- Empátia online – Segítőbeszélgetés a kibertérben
- Régen a templom volt a falu közepén, ma az internet – Interjú Nikolaas Sintobin jezsuitával
Ízelítő a tartalomból:
Van […] egy mélyebben fekvő kérdés, amelyet ritkábban teszünk fel a családi életre nevelés diskurzusában, jóllehet általános antropológiai jellegénél fogva nem kell kontextuális szinten ismétlődően újraalkotni az érvényes válaszokat. Ez a kérdés, ha úgy tetszik, nem a potenciális, hanem az egzisztenciális szintre irányul: tanulható-e a szeretet? Más szóval: lehetséges-e tanulással újraírni a korábbi viselkedési és döntési mintázatokat, értékstruktúrát és normarendszert egy proaktívabb működés felé haladva? A válasz kidolgozásában a családtudomány […] tudományterületi összetevői közül elsősorban a pszichológiára támaszkodunk […]. Fókuszunkban Erich Frommnak A szeretet művészete című munkája áll, s kiegészítjük-ütköztetjük ezt az írást Erik H. Erikson és Viktor E. Frankl gondolataival. Az elemzésben sajátos szerepet kap az egyes elméletalkotók egyéni-kulturális háttere, valamint néhány szemelvény a szövegeikből.
Mihályi Lilla Katalin
Írásom témája a Harvey Max Chochinov által kidolgozott méltóságterápia kérdésprotokolljának alkalmazása és annak tanulságai olyan idős emberek körében, akiket a közös múlt, a gyermek- és fiatalkorukban elszenvedett krízisek kötnek össze. Érdekelt, hogyan lehet az etnográfusi munkám során megismert témára más szempontból tekinteni, és ez a más tekintet, más módszer milyen eredményhez vezet. Különleges élmény volt az etnográfus »székéből« átülni a mentálhigiénés »székbe«, másképp kérdezni, másképp figyelni, mint korábban. Ebben a helyzetben nemcsak az információkra koncentráltam, hanem arra is, hogy az interjú alany hogyan beszél, mit él meg beszélgetés közben – és hogyan élem meg én magam is az adott beszélgetést. Sajnálom, hogy az írás csak részben alkalmas az interjúhelyzetek rögzítésére, mert gyakran többet értettem és éreztem a hanghordozásból, a gesztusokból, a hallgatásból, mint pusztán a szavakból. Interjúalanyaim egy dunántúli etnikai kisebbség tagjai, Tolna megyében élő bukovinai székelyek.”
Fülöp Hajnalka
„A világ, amelyben élünk, már régóta digitális. Ez érinti és áthatja azokat a társadalmi és egyházi tevékenységeinket is, amelyek csak a digitális technológia által, a digitális technológiával és a digitális technológián keresztül gondolhatók el. Ezzel kapcsolatban felvetődik a lelkigondozás kérdése is, amely új a digitális térben, és helyenként még mindig versenyben van a (feltételezett) ideális állapotban személyes jelenléttel megvalósuló lelkigondozással. A tanulmány ezt a feszültséget kívánja megvizsgálni, s megvilágítja a digitális és a személyes jelenlét szembeállítását, utalva a lelkigondozás régóta bevett, hagyományos és szintén nem személyes jelenléttel megvalósuló formájára, a telefonos lelkigondozásra. A lelkigondozás e három formája egymásra hivatkozik, és a térfogalom szempontjából értelmezhető. A fókusz ezzel kapcsolatban a »hagyományos«, »négyszemközti« lelkigondozói beszélgetésen van. A tanulmány a gyakorlatra reflektáló kiegészítés a digitális lelkigondozás jelenleg rendelkezésre álló számos elméleti megfontolásához.”
Christine Wenona Hoffmann
A folyóirat aktuális és régebbi tematikus lapszámai a Jezsuita Kiadó webboltjában, valamint az SE Mentálhigiéné Intézetében (Nagyvárad tér 4.) vásárolhatók meg. Ha az Ön számára is fontos az Embertárs egyedi küldetése, és segítői hivatása vagy életvezetése szempontjából haszonnal tudja forgatni, kérjük, fizessen elő a lapra, ezzel is támogatva a 22. évfolyamában járó folyóirat fennmaradását.