Az Egészségügyi Közszolgálati Karon 2024. január 1-én alakult meg a Betegbiztonsági Tanszék, amelynek elődje, a Betegbiztonsági Tanszéki Csoport 2015-ben jött létre.
Már a megalakulásukat megelőzően is a munkatársaink számos olyan szakmai tevékenységet végeztek, amely indokolttá tette ennek az új szervezeti egységnek a létrehozását.
Korábbi és aktuális munkáink a teljesség igénye nélkül:
- 2006-ban a WHO Magyarországi Irodájának és az Egészségügyi Minisztériumnak a felkérésére kialakították a hazai nem várt események jelentési rendszerét (NEVES jelentési rendszer).
- Betegbiztonsági témájú fórumsorozatot indítottak a szakmai érdeklődők számára.
- Együttműködtek a Minőségügyi és Betegbiztonsági Stratégia (MIBES 2011), valamint a NEKED ajánlás (Nemkívánatos Események Kezelésére Vonatkozó EljárásrenD) kialakításában.
- Aktív közreműködői voltak az európai betegbiztonság javítását célzó PaSQ projektnek.
- A kórházak minőségértékelését lehetővé tevő WHO PATH programban a magyar országkoordinátor szerepét töltötték be.
- Adaptálták a AHRQ betegbiztonságot támogató szervezeti kultúra kérdőívét, melynek segítségével több hazai intézményben is felmérték a hazai helyzetet.
- Részt vettek az Egészségügyi Közlöny 2016/15. számában megjelent fekvő- és járóbeteg ellátás, valamint gyógyszertári ellátás standardjai 1.0 változatainak elkészítésében és intézményi bevezetésében (a TÁMOP-6.2.5.A-12/1-2012-0001és a TÁMOP 6.2.5/B-13/1-2014-0001 projektek keretében).
- 2016-ban létrehozták és elindították a minőségügyi és betegbiztonsági menedzser szakirányú továbbképzést.
- Nemzetközi együttműködés keretében foglalkoztak a betegátadás-átvétel fejlesztésével és a betegbiztonság oktatási módszertanával a MAP4E projektben.
- Jelentős szerepet vállaltak az Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztését célzó EFOP 1.8.0 – VEKOP 17 jelű pályázati konstrukció betegbiztonsági alprojektjében.
- Új e-learning képzéseket hoztak létre több témában.
- Hallgatóknak szóló jegyzetet készítettek Betegbiztonság a gyakorlatban címmel.
- 2019 óta évente konferenciát rendeznek a WHO által meghirdetett Betegbiztonsági Világnap alkalmából.
- Létrehozták a betegbiztonsággal kapcsolatos ismeretek megosztását szolgáló https://betegbiztonsag.info/ honlapot.
- Rendszeresen kutatnak, elemeznek és publikálnak a témában.
- A 2022 tavaszán indult a TKP2021-NVA-11 Betegút kutatás és dashboard kritikus infrastruktúra védelmére járványügyi válsághelyzetben elnevezésű projekt vezetőiként és megvalósítóinként a betegutak elemzésével és fejlesztésével foglalkoztak.
- Jelentős szerepet vállalnak a 2022 tavaszán indult Adatvezérelt Egészség Nemzeti Labor munkájában, amelyben adatbányászati és statisztikai módszerekkel elemzik az ellátás minőségét és biztonságát.
- 2024-ben elindították az egészségügyi-minőségügyi és betegbiztonsági menedzsment mesterképzést.
Megbízott tanszékvezető: Dr. habil. Lám Judit
Alapító tanszékvezető: Dr. habil. Belicza Éva
A tanszék tagjai: Baranyi Ivett, Farkas Szilvia, Dr. Lám Judit PhD, Dr. Safadi Heléna, Sinka Lászlóné Adamik Erika, Sinka Fruzsina Mária, Dr. Surján Cecília, Ugrin Irina
Kapcsolat: belicza.eva@emk.semmelweis.hu, neves@emk.semmelweis.hu