Borókát, Emese és Ádám kislányát, a születése közben fellépő váratlan komplikációk miatt a Bókay utcai részleg Újszülött Intenzív Osztályára szállították. Kezelőorvosai, Dr. Szabó Miklós és Dr. Méder Ünőke, az oxigénhiányos állapot okozta súlyos idegrendszeri károsodások mérséklése végett azonnal hűtésterápiát rendeltek el. A kezelés sikere megindította a szülőpárt: gyűjtést kezdeményeztek, amely olyan sikeres lett, hogy a Bókay Alapítvány több tízmillió forint értékben két új hűtőberendezést vásárolhatott belőle.
Nem mindennapi kezelés
„Általánosságban nagy figyelmet kell arra fordítani, hogy az újszülöttek és különösen a koraszülöttek, ne hűljenek le a megszületés után. Egyetlen kivétel van, az a súlyos betegség, amikor a baba oxigénhiánnyal jön a világra. Ekkor a szigorúan kontrollált és orvosilag felügyelt mesterséges hűtés gyógyító hatású, ugyanis megvédi a babákat az oxigénhiány okozta agykárosodástól.” – mondta Dr. Szabó Miklós, az Újszülött Intenzív Osztály osztályvezető professzora.
A hűtéses kezelést 2005 óta alkalmazzák a Klinika szakemberei, azóta közel 1000 oxigénhiányos babának nyújtottak segítséget az Osztályon. „Mint minden gép, a hűtőberendezések is elavulnak. A gyűjtés eredményének köszönhetően két vadonat új, korszerű géppel bővült a hűtőberendezési flotta. Elöregedett, sok szolgálatot tett, közel 15 éves gépeket tudtunk így nyugdíjazni.” – tette hozzá Dr. Méder Ünőke neonatológus szakorvos.
Nem mindennapi szülők
Kevés példa van arra, hogy egy traumatikus élmény feldolgozása jótékonykodáson keresztül megy végbe. Az Újszülött Intenzív Osztályra kerülő családok alapvető élménye a trauma, a krízis vagy a veszteség. A váratlan komplikációk felborítják az elvárásokat és sötét jövő képét vetítik előre.
Emese és Ádám a nehéz időszakon túljutva már azon gondolkodtak, hogyan tudnának segíteni a hozzájuk hasonló helyzetben lévő családokon: „Nagyon hálásak voltunk azért, hogy a szakemberek megmentették a gyermekünk életét, és ezt szerettük volna valahogyan viszonozni.” – mondta Emese.
„Szerintem maga az adománygyűjtés is része volt a traumafeldolgozásunknak. Megható volt végig, akkor is, amikor benne voltunk a riportok készítésében, mert a kezdeményezésről a Telex és a Fókusz is beszámolt, és az OTP adományozási programjába is bekerültünk. Minél többet beszéltünk róla, annál könnyebb lett. Mert már egy üggyé vált igazából.” – tette hozzá Ádám.
A riportok kapcsán pedig megnyíltak a kommunikációs csatornák is. „Először nem nagyon beszéltünk még az ismerősöknek sem arról, hogy ez történt velünk. Azóta ők is, és már olyan anyuka is megkeresett, akinek a gyermeke itt kezdte az életét. Segítséget kért a tapasztalatok megosztásán keresztül, és ez is egy nagyon jó dolog, hogy így segíthetünk” – árulta el Emese.
Hipotermiáskészülék-búcsúztató és -avató
Január 28-án Dr. Szabó Attila, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója az Osztály képviselőivel és a Bókay Alapítvány koordinátorával közösen fogadták a családot, ahol Emese, Ádám és Boróka megnézhették, milyen az új berendezés.
Dr. Szabó Attilától megkérdeztük, miben látja a gyűjtés sikerének okát. „Egy szülő számára az egyik legnagyobb félelem, ha gyermeke élete veszélyben forog. Emese és Ádám története rengeteg család számára átélhetővé tette ezt az érzést. Az ő példájuk megmutatta, hogy a nehézség nemcsak fájdalmat, hanem cselekvést is szülhet – hogy a tehetetlenség érzése átalakulhat egy olyan kezdeményezéssé, amely másoknak is segítséget nyújt. Az emberek talán ezért éreztek késztetést arra, hogy támogassák ezt az ügyet: mert a szeretet és az összefogás ereje mindannyiunk számára egyetemes érték” – mondta a Klinika igazgatója.
A találkozó során az egykori kezelőorvosok ismét találkozhattak Borókával, aki jól van. A szülők elárulták, hogy kortársaihoz képest a nagymozgásokban még kisfokú lemaradás tapasztalható, de a szakemberek meglátása szerint nagyon jól reagál a kezelésekre, a mozgáskoordináció fejleszthető.
Hálásan köszönjük Emesének és Ádámnak, hogy személyes történetüket egy nemes ügy szolgálatába állították. Az ő elkötelezettségük és segíteni akarásuk nemcsak Borókának, hanem a jövőben hozzánk érkező sok-sok újszülöttnek is esélyt ad egy egészségesebb életre.
Köszönjük a Telexnek, a Fókusznak és az OTP Bank adományozási programjának, hogy felkarolták a történetet, és segítettek eljuttatni az üzenetet a szélesebb közönséghez. A nyilvánosság támogatása kulcsfontosságú abban, hogy minél több emberhez eljusson a segítségnyújtás lehetősége, és együtt még többet tehessünk a legkisebbekért.