Csoport indul evés- testképzavarban érintettek számára!
Helyszín: Semmelweis Egyetem, Magatartástudományi Intézet, Pszichoszomatikus Szakrendelő, 1089 Budapest, Nagyvárad tér 4. földszint.
Időpont és időtartam: Szerdánként 15.00-16.30-ig. Hetente 1 db 90 perces alkalom, 12 héten át, majd 1 követéses alkalom. Jelentkezők függvényében 2025. szeptemberi indulással. Az első 2 alkalomra jöhet új résztvevő, illetve lehet hivatalosan elbúcsúzni a csoporttól, a 3. alkalomtól elköteleződést igénylő, zárt csoport, a téma szenzitivitása és a strukturált módszer miatt.
Célcsoport: Olyan nagykorú személyek, akik evészavar- vagy testképzavartünetekkel küzdenek, saját szándékukra jelentkeztek be szakrendelőnkbe, és pszichiáter szakorvossal folytatott első interjú alapján anorexia nervosával, bulimia nervosával, vagy egyéb, atípusos evészavarokkal küzdenek. Falászavarban érintettek számára az Intézet falászavarra specializált dialektikus viselkedésterápiás csoportját javasoljuk.
Csoport célja: A evési és testtel kapcsolatos tüneti magatartások és potenciális szövődményeik csökkentése. A tünetek személyes kiváltó és fenntartó tényezőinek jobb megismerése – beleértve a negatív testképet, evéstüneteket fokozó szituációk, viselkedés, gondolatok, hangulatok felismerését és módosítását. Egészségesebb evési mintázat és a kapcsolódó megküzdési készségek, hatékonyabb érzelemszabályozás, személyközi viszonyulás segítése. Módszerek: A csoport rendszerszemléletű, a hajlamosító, kiváltó és fenntartó tényezők komplex együttműködését feltételezi a tünetképzésben, módszerek tekintetében főképp az evészavarok kognitív-viselkedésterápiájának (CBT-E) eszköztárából merít. Az alultáplált kliensek testtömegét szeparáltan mérjük, s minden ülésen monitorozzuk a hangulatot és a tünetek szubjektív erősségét. Javasoljuk az evészavar ellátási alapelvek és önsegítő olvasmányok elolvasását, a felmerülő kérdésekben konzultációs lehetőséget biztosítva az ülések alatt. A csoport időtartama alatt evés- és testképnapló vezetését kérjük, amiben a hangsúly a tünetfokozó szituációkra, gondolatokra, érzelmi élményekre kerül.
Az egyes csoportalkalmak vázát négy nagy egység alkotja: 1. Tünetfelmérés, változások – ezekhez kapcsolódó események. 2. Aktuális téma – minden héten egy az evés- és testképzavartünetek szempontjából releváns téma kerül átdolgozásra, ami az aktuális csoportalakalom „magvát” jelenti. 3. Gyakorlat – több esetben ezt az adott témához kapcsolódó gyakorlat követi, pl. testkép, érzelemszabályozási stratégiák, asszertív kommunikáció. 4. Zárás – minden alkalmat a konzekvenciák összegzésével, megerősítő visszajelzésekkel, otthoni feladattal zárunk.
Csoportvezetők: Dr. Szalai Tamás Dömötör klinikai illetve tanácsadó szakpszichológus, családterapeuta, Csécsy Vera Vanda klinikai szakpszichológus-jelölt.
Jelentkezés felvételi interjúra: Magatartástudomány Intézet Pszichoszomatikus Szakambulanciáján, vezető assszisztensnőnknél, Kőhalmi Andreánál.
Telefonon: +36-1 459-1500/56565 mellék,
Email-ben: szakrendelo.magatartastudomany@semmelweis.hu