Pécsi Tudományegyetem Onkoterápiás Intézet: klinikai palliatív mobil team működtetése a beteg életminőségének javításáért

A hospice- és palliatív ellátás az előrehaladott állapotú daganatos betegek komplex ellátását, életminőségének javítását jelenti. Komplexitása miatt sokrétű: orvosi, ápolói, pszichoszociális, szervezési feladatokat tartalmaz. A palliatív mobil team interdiszciplináris segítséget nyújt a klinikusoknak az előrehaladott állapotú terminális betegek komplex ellátásához és ellátásuk koordinálásához. A szakemberek konzultációt végeznek és elrendelik a szükséges palliatív ellátást. Segítenek a betegek testi tüneteinek enyhítésével, a beteg és családja számára nyújtott pszichés támogatással, reális kezelési célok meghatározásában és a más palliatív ellátási formába való integrálással. A szakirodalom szerint a korai palliatív ellátás jobb életminőséget biztosít a betegek számára, csökkenti az egészségügyi kiadásokat és segít tisztázni a kezelési célokat elsősorban, de nem kizárólag az előrehaladott daganatos betegség esetén, ami nagy jelentőséggel bír a fölösleges kezelések elkerülésében. A korai klinikai palliatív ellátásban részesült betegeknek lerövidül a kórházi kezelése, valamint csökken az invazív beavatkozások száma. Segíthet abban, hogy a betegek és hozzátartozóik tájékozottabbak legyenek a betegséggel kapcsolatban, segíti a kommunikációt és az együttműködést az ellátók és a betegek között. („Tovább gomb”)

A jógyakorlat bemutatása

A palliatív ellátás azon betegek aktív, teljes körű ellátása, akiknek a betegségére a gyógyító kezelések jelentős része már nincs hatással. A középpontban a fájdalomcsillapítás, a többi tünet enyhítése, illetve a szociális, lelki és spirituális problémák kezelése áll. A palliatív ellátás interdiszciplináris megközelítésű, hatókörébe tartozik a beteg, a család és a közösség egyaránt. A pécsi modell alapján hazánkban egyedülálló mintaként, jógyakorlatként működik az egyetem klinikai centrumaiban a klinikai palliatív konzultációs mobil team.  A jógyakorlat célja a tervezett palliatív konzíliumban érintett betegek körében javítani az életminőséget, csökkenteni a hospitalizálás ártalmait, ezáltal növelni a betegelégedettséget, segíteni, hogy időben megtörténjen a más palliatív ellátási formába való integráció, a jobb tüneti kontroll és tájékozottság elérése. Következményként célja csökkenteni az aktív osztályokon történő ápolási napok számát, az invazív és diagnosztikai ellátások számát, ezáltal költségmegtakarítást elérni.

A palliatív mobil team munkájának kialakítása és bevezetése körülbelül fél – 1 évet vesz igénybe. A kórházi palliatív mobil team személyi minimumfeltételhez kötött ellátási forma, mely kizárólag klinikai ellátásban, konzultációkérés alapján működik. A team alapvető tagja a palliatív orvos, a pszichológus és a hospice szakápoló/koordinátor. A team bevonásakor fontos a menedzsment, a kórházi dolgozók, az osztályok és a vezetők szóbeli és írásos tájékoztatása, együttműködésük megnyerése, a célok és az elvárások hangsúlyozása. Elsődlegesen azon kórházi osztályokat célszerű megkeresni, ahol a legtöbb daganat okozta halálozás, illetve daganatos beteg előfordul. Ajánlott a team munkájáról, a konzultáció folyamatáról tájékoztatókat készíteni, melyet minden osztályra érdemes kifüggeszteni. A tájékoztató tartalmazza a team elérhetőségét, feladatait, milyen tevékenységet végez, és mikor érhető el. A palliatív igény felmerülhet a szakorvos, a beteg kezelőorvosa részéről, a palliatív team osztályos vizitje során, a beteg és a családtag részéről is. Szóban és – ami a legfontosabb – írásban megtörténik a konzultációkérés, ennek feladása a pécsi intézetben kórházi e-medikai rendszerben történik, melynek tartalmi részeit a palliatív team dolgozta ki. Fontos, hogy a konzíliumot kérő szakorvos leírja a beteg kórtörténetét, jelenlegi státuszát és a pontos kérést, igényt. A team egy tagja a konzílium kérés igénye alapján (pl.: tüneti ellátás, pszichoszociális támogatás vagy ellátás tervezése) 24 órán belül megjelenik a kórházi osztályon, ahol az elsődleges ellátóval való konzílium során, akár betegágy mellett átbeszélik a beteg állapotát, a várható eredményeket, igényeket, szükségleteket, a konzultációkérés indokát. A team a szakorvossal, a beteggel és a családdal való együttes megbeszélés során ellátási tervet állít fel, megszervezi a beteg további palliatív ellátását, életvégi ellátását és az igény, szükséglet alapján a team által nyújtott szakellátást és kiegészítő szakellátásokat (dietetikai, szociális és gyógytornai tanácsadás). A konzílium eredményét a beteg dokumentációjában rögzítik. A konzultatív ellátás kiterjed a beteg további ellátásának (otthoni vagy intézeti hospice ellátás, járóbeteg szakellátás) megszervezésére, pszichés támogatására és tüneti ellátásra.  Amennyiben a beteg állapota nem engedi hazamenetelét, vagy más palliatív ellátásba való integrálását, szükséges a beteg osztályos szintű, betegágy melletti monitorozása, állapotának nyomon követése.

A Pécsi Tudományegyetem Onkoterápiás Intézetében folyamatosan monitorozzák a klinikai szakterületek konzílium kérésének gyakoriságát, a kérések indokoltságát és a konzílium utáni betegutakat. Tapasztalataik alapján az onkológiai és belgyógyászati szakmaprofil veszi igénybe leggyakrabban a palliatív team segítségét.

A jógyakorlat teljes leírása

Hol érdeklődhet?

Dr. Csikós Ágnes, palliatív medicina szakorvos, egyetemi docens

agnes.csikoska@gmail.com

Lukács Miklós, mobil team koordinátor, hospice szakápoló és koordinátor

lukacsmik@gmail.com