A Journal of Clinical Medicine folyóirat 2024. februári számában jelent meg egy tanulmány, amelynek első szerzője munkatársunk, Báskay János. A szerzők célja az volt, hogy háromdimenziós szövettani rekonstrukciót hozzanak létre a szövetek mesterséges intelligencia által támogatott osztályozásán és a sorozatos metszetek egymáshoz igazításán keresztül. A másodlagos célul pedig annak értékelését tűzték ki, hogy az új szövettani rekonstrukciós technika pontosan lemásolja-e a csont mikroarchitektúráját. 

Az utóbbi években a mesterséges intelligencia (AI) egyre nagyobb szerepet kapott a patológiai és orvosi képalkotások elemzésében. Az AI-t sikerrel alkalmazták különböző fogászati diagnosztikai eljárásokban, például a fogszuvasodás felismerésében, a fogászati ciszta detektálásában, az állkapocs- és fogszerkezetek szegmentálásában, valamint az implantátumok típusának azonosításában. 

Az AI segítségével a nagyméretű adatállományokban a szövetek gyorsan és megbízhatóan elkülöníthetők. Így már a beültetés előtt meg lehet határozni a csontminőséget. Ez alapvetően befolyásol számos olyan döntést az implantátummal kapcsolatban, amely hozzájárul az implantáció sikeréhez.

A tanulmányban ismertetett újszerű módszer olyan eszközt ad a kutatóknak a szövettani metszetek háromdimenziós rekonstrukciójára, amely lehetővé teszi a háromdimenziós csont-mikroarchitektúra és a szövettani információk egyidejű pontos értékelését.

LETÖLTÉS
Mind LETÖLTÉSE