Április 27.-én, 8:30-10:00 között az online Tudományos Kávén Durst Judit (MTA TK KI) és munkatársai tartanak előadást.

Az előadásuk címe: Az elsőgenerációs roma (és nem roma) diplomások iskolai mobilitásának kimenetei és ára

Ízelítő a tartalomból: Vajon milyen rejtett költségekkel jár az iskolai mobilitás révén elért társadalmi ranglétrán való előrejutás? Milyen tényezők növelik és melyek csökkentik az osztályváltás érzelmi árát, pszichés terheit? Az oktatáson keresztül megvalósuló társadalmi előrelépés és az ezzel járó különböző társadalmi világok közötti mozgás hogyan befolyásolja a habitust? Milyen körülmények között destabilizálódik a habitus a felfelé mobilitás eredményeképpen? Miért gyakoribb tapasztalat a roma elsőgenerációs diplomások körében a habitus (átmeneti vagy akár tartós) destabilizációja, miért jár nagyobb teherrel náluk az akkulturáció folyamata? Milyen mechanizmusok révén járulnak hozzá a támogató programok a mobilitás árának csökkentéséhez? Végül, hogyan jelenik meg a mobilitás ára a párkapcsolatokban?

Az előadások e kérdések mentén egy 4 éves, a „Társadalmi mobilitás és etnicitás: Az iskolai sikeresség útjai, kimenetei és rejtett költségei” c., 2018-2021 között zajló OTKA kutatás néhány főbb eredményét mutatják be, a többségi és kisebbségi (roma) csoportokból származó, családjukban első generációs diplomások oktatási úton elért, felfelé irányuló társadalmi mobilitásának szubjektív élményét és az ebben megjelenő támogató programok hatását vizsgálva.

Előadók:
1.Durst Judit (TK KI): Etnicitás és társadalmi mobilitás. Az osztályváltás kisebbségi útja
2.Nyírő Zsanna (TK KI): Az iskolai mobilitás hatása a habitusra
3.Boros Julianna (PTE): Támogató programok és a roma kulturális tőke termelése

Mindenki szeretettel várunk az alábbi zoom linken