Az Európai Unió 2020 márciusában induló harmadik egészségügyi programja (HP3) keretében valósult meg a „Task SHIfting” (TaSHI) projekt, amely az egészségügyi munkaerő átszervezésére irányuló reformokat támogatta.

A projektben hat európai ország – Olaszország, Magyarország, Hollandia, Norvégia, Észtország és Litvánia – hét partnere vett részt. 

A projekt fő célja az volt, hogy hozzáadott értéket biztosítson uniós, nemzeti és regionális szinten az egészségügyben történő task shifting (feladat-átruházás/megosztás)-folyamatokkal kapcsolatos ismeretek összegyűjtésére és terjesztésére, ezáltal lehetővé tegye az egészségügyi munkaerő számára a task shiftinggel kapcsolatos folyamatok megvalósítását.

A 2024 márciusában megjelent, a projektet lezáró anyag egyik szerzője dr. Kovács Eszter, intézetünk adjunktusa volt, társszerzői között szerepelt Aszalós Zoltán projektvezető és Kóder Fruzsina projektassztens.

A TaSHI keretében különböző egészségügyi ellátási kontextusokban, kórházi és alapellátási környezetben hajtottak végre feladatmegosztási (task shifting) kísérleti projekteket. Az együttműködések során orvosok (szemészek és háziorvosok), ápolók, ápolási asszisztensek és optometristák között osztották meg a feladatokat. A kiemelt példák között szerepelt az ápolók és asszisztensek közötti feladatmegosztás Litvániában és Észtországban, a mentálhigiénés feladatok átcsoportosítása Olaszországban, a sebkezelési feladatok távoli technológiával való támogatása Norvégiában, valamint a szemészeti és optometriai feladatok közötti átmenet Hollandiában.

A projekt keretében szerzett tapasztalatok és az akadémiai szakirodalom alapján a TaSHI projekt ajánlásokat fogalmazott meg európai uniós, nemzeti és szervezeti szinten. Az ajánlások célja a bevált gyakorlatok és eredmények elterjesztése, a tudás megosztása a feladat-átruházásról, valamint a rugalmasabb és támogató munkakörnyezet kialakítása. A javaslatok a gyakorlat fenntarthatóságának biztosítása mellett stratégiai és cselekvési tervek kidolgozására is irányulnak.

A projekt összefoglalója teljes terjedelmében ezen a linken érhető el: D5.3. SET OF RECOMMENDATIONS FOR TASK SHIFTING ACTIONS