Az európai összefogásban létrejött TaSHi projekt vezetői – köztük intézetünk munkatársai, dr. Cserháti Zoltán és dr. Kovács Eszter – megalkották azt az összefoglalót, amely bemutatja a projekt lényegét és gyakorlati útmutatást is ad.
Az egészségügyi szolgáltatások az Európai Unióban jelentős kihívásokkal néznek szembe a népesség elöregedése és az egészségügyi munkaerő korosodása miatt. Ez munkaerőhiányhoz és az egészségügyi munkaerő és erőforrások egyenlőtlen elosztásához vezet, miközben növekszik az igény a jobban integrált, személyközpontú ellátás iránt a multimorbiditás és a nem fertőző betegségek számának növekedése miatt.
Egy lehetséges megoldás, amely segíthet a szakembereknek az egészségügyi kihívások leküzdésében, a feladatmegosztás (task shifting). Bár a feladatmegosztás definíciója továbbra is vita tárgya, az útmutató az EU meghatározását veszi alapul, amely szerint a feladatmegosztás így definiálható: „A feladatok áthelyezhetők egészségügyi dolgozóktól a páciensekhez és gondozóikhoz, gépekhez, valamint más egészségügyi dolgozókhoz.”
A feladatmegosztás gyakorlati megvalósítása lehetséges, és a kihívások leküzdhetők. Kétségtelen, hogy a feladatmegosztás hatással van az egészségügyi munkaerő-gazdálkodási és tervezési rendszerekre, amelyek az EU országaiban eltérő érettségi szintet mutatnak. A tagállamok különböző szempontokra összpontosítanak az egészségügyi munkaerő kezelésében (például a munkaerőhiány kezelésére, a területi elosztás kiegyensúlyozására, a távoli területeken lévő posztok betöltésére, vagy éppen a bérek emelésére és a munkakörülmények javítására). Az egészségpolitika célja az egészségügyi rendszerek működésének optimalizálása különböző intézkedések révén.
A feladatmegosztási kezdeményezések hozzájárulhatnak az ellátás hatékonyabb megszervezéséhez, és innovatív módon tehetik az egészségügyi rendszereket eredményesebbé és fenntarthatóbbá. Új szakemberek, páciensek és gondozók bevonásával a feladatmegosztás elősegítheti az integráltabb és személyközpontúbb egészségügyi ellátás irányába történő elmozdulást. A feladatmegosztás kulcsszerepet játszik egy jól működő egészségügyi rendszer megvalósításában, ugyanakkor kihívásokat is jelent a jelenlegi gyakorlatok és az ellátás szervezésében bekövetkező változások kapcsán.
Az útmutató összefoglalja a gyakorlati megvalósítási folyamat eredményeit, és iránymutatásokat és tanulságokat nyújt a feladatmegosztásról, amelyeket az öt európai országban végrehajtott kísérleti gyakorlatok alapján dolgoztak ki a TaSHI projekt („Az EU feladatmegosztási politikáinak megerősítése”) keretében. A kísérleteket különböző egészségügyi intézményekben végezték, számos egészségügyi szakmával, és különböző típusú feladatmegosztási modelleket teszteltek.
Az útmutató hasznos eszköz az egészségügyi menedzsment és oktatás területén dolgozó szakemberek, döntéshozók, kutatók és más érintettek számára, akik érdeklődnek a szolgáltatások tervezése és szervezése iránt.
Az útmutató teljes terjedelmében elérhető az alábbi linken: D5.2 GUIDEBOOK ON TASK SHIFTING