Az 1909-es kiadású, Grósz Emil szerkesztette „Las Facultés de Médecine des Universités Royales Hongroises de Budapest et de Kolozsvár” című, a XVI. nemzetközi orvoskongresszus tiszteletére kiadott vaskos kötetében olvasható Dollinger Gyula Professzor részletes írása, melyben bemutatja az I. sz. Sebészeti Klinikát. Az írás francia nyelven jelent meg, így fordítása követte a kor nyelvezetét, de elképzelhető, hogy a magyar megfelelők nem mindig „találóak”, így egyes „vitás” részek francia forrásait is feltüntetve hagytuk.

A jelen írás nagyon sok érdekességgel szolgál és méltó emléket állít a kor akkori legmodernebb európai sebészeti intézetnek és a haladó szellemiségnek, gondos tervezésnek.

Kérem fogadják szeretettel Édes Éva (Semmelweis Egyetem – Szaknyelvi Intézet) fordítást.