Intézetünk, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központa WHO Egészségügyi Emberi Erőforrás Fejlesztés és Adatvezérelt Egészségügy Együttműködési Központja (Magyarország) abban a megtiszteltetésben részesült, hogy társházigazdája lehetett a Válasz az egészségügyi és gondozási munkaerő kihívásaira: innovatív kutatások, szakpolitikák és gyakorlatok című konferenciának 2025. március 20-21-én intézetünkben.

Az eseményt a EUPHA (European Public Health Association) és az Egészségügyi és Gondozási Munkaerő Szekciója közösen szervezte, együttműködve a WHO Európai Regionális Irodájával/Egészségügyi Emberi Erőforrások Programjával, az Egészségügyi Rendszerek és Politikák Európai Megfigyelőközpontjával, valamint a Portugál Higiéniai és Trópusi Medicina Intézettel (IHMT) – a WHO Egészségügyi Munkaerő-szakpolitikai és Tervezési Együttműködési Központjával (Portugália).

A konferencián több mint 60 szakértő gyűlt össze a különböző területekről, és célja az volt, hogy elősegítse a tudáscserét és a szakpolitikai párbeszédet a kutatók, döntéshozók és gyakorlati szakemberek között Európa-szerte és azon túl is.

A konferenciát a EUPHA HCWF Szekciójának elnöke, Dr. Marius Ungureanu és a helyi konferencia társelnöke, Dr. Kovács Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Munkaerő-tervezési Tudásközpont vezetője nyitotta meg.

Két magas szintű panel cserélt eszmét egymással a következő témákban: „Kutatás és szakpolitikai betekintés az egészségügyi és gondozási munkaerő kihívásaiba” és „Politika és támogatás a rugalmas egészségügyi és gondozási munkaerőért”. Mindkét panel hangsúlyozta a munkaerőhiány és a munkaerő-megtartás fő kihívásait, valamint kiemelte a munkaerő-tervezés és a stratégiai intézkedések folyamatos fejlesztésének fontosságát.

Lisa Baldini (AGENAS) a Joint Action HEROES részéről bemutatta a 19 ország folyamatban lévő aktivitásait, amely az adatokra, a modellekre és a kapacitásbővítésre összpontosít.

Katarzyna Ptak-Bufkens (Európai Bizottság DG Sante) szintén hangsúlyozta a más igazgatóságokkal folytatott közös munkát az egészségügyön túl, valamint a fenntartható egészségügyi munkaerő jelentőségét Európa számára.

Dr. Tomas Zapata (WHO Európai Regionális Iroda) és Dr. Gemma Williams (Egészségügyi Rendszerek és Politikák Európai Megfigyelőközpontja) említette az egészségügyi szakemberek új szerepeit és a készségkészletek változását mint a munkaerő-fejlesztés amúgy is összetett folyamatát alakító trendeket.

Dr. Ellen Kuhlmann nagy hangsúlyt fektetett az irányításra, és arra, hogyan érhetik el az európai tagállamok az önfenntartó egészségügyi munkaerőre vonatkozó céljaikat.

A két európai parlamenti képviselő, Vlad Voiculescu és Dr. Kulja András arról beszélt, milyen konkrét lépéseket tettek a munkaerőhiány kezelésére irányuló uniós szintű stratégia kialakítása érdekében, beleértve a jogszabályi és pénzügyi eszközöket is.

Federica Margheri (Európai Egészségügyi Menedzsment Szövetség) szóba hozta a vezetés és a menedzsment szempontjait, és bemutatta a BeWell projekt koordinált megközelítését a fenntartható, tisztességes és ellenálló ökoszisztéma előmozdítására, az ágazati együttműködés egyértelmű tervével.

Dr. Monica Brinzac (EUPHA) az érdekképviseleti erőfeszítések kihívásairól és a leghatékonyabb érdekvédelmi stratégiákról beszélt.

EUPHA mid-term konferencia 2025
A “Responding to challenges in health and care workforce: innovative research, policies and practices” konferencia résztvevői

A panelbeszélgetéseket a WHO Európai Regionális Iroda/Egészségügyi Emberi Erőforrások Programja az Egészségügyi Munkaerő Optimalizálásáról, valamint az Egészségügyi Rendszerek és Politikák Európai Megfigyelőközpontja szervezte a digitális készségek terén. Ezeknek a paneleknek a fókusza már a munkaerő-fejlesztés jövőbeli irányait mutatta. Tekintettel a szűkös erőforrásokra, elengedhetetlen, hogy innovatív módszereket találjunk a munkaerő-gazdálkodásban, különösen a teljesítmény mentén és a digitális átalakulás előnyeinek kihasználásával. E megbeszélések következtetései felhívják a figyelmet a vezetés és irányítás, a több érdekelt felet átfogó stratégiákra a fokozott rugalmasság érdekében, a szoros együttműködésre és a változáskezelésben az együttérző vezetésre.

A konferencia résztvevői közel 40 szóbeli előadást és posztert hallgathattak meg a legfrissebb kutatási eredményekről olyan kulcsfontosságú területeken, mint a munkaerő-migráció kezelésének, a mentális egészség és a jóllét javításának, a befogadás elősegítésének, valamint a toborzási és megtartási kihívások kezelésének stratégiái.

A WHO két Együttműködési Központja (Portugália és Magyarország) megosztotta a korábbi tapasztalatait és tevékenységi körét jövőbeli szakértői cserék és a további közös munka elősegítése érdekében.

Dr. Eszter Kovács

Galéria

8kép
Dr. Zoltán Cserháti
Dr. Gergely Mikesy

Köszönjük a EUPHA HCWF Szekciónak, hogy 2025-ben Budapestet választotta, és köszönjük minden kollégának, aki keményen dolgozott a konferencia megvalósításáért: Dr. Cserháti Zoltánnak, Fazekas Nórának és Dr. Mikesy Gergelynek a szekciók moderálásáért, Kóder Fruzsinának, Kozák Annának és Kóródi Ritának, a Munkaerő-Tervezési Tudásközpont munkatársainak, valamint Lengyel Líviának és Schmidt Juditnak, a kommunikációs csapat és Jóni Dánielnek az IT csapat részéről.

További információ