Munkatársunk, Kozák Anna PhD-hallgató és szerzőtársai a PLOS Online 2025. január 31-én megjelent közleményükben beszámoltak kutatásukról, amely azt vizsgálta, hogyan hat a vezetők érzelmi intelligenciája a kiégésre a szociális ágazatban, különös tekintettel arra, hogy ebben milyen szerepet játszik a munkahelyi légkör, például a bizalom és a közösségi érzés.
A kutatásban több mint 500 magyar szociális intézményvezető vett részt. Az eredmények szerint nem önmagában az érzelmi intelligencia csökkenti a kiégést, hanem azáltal ér el eredményt, hogy segít bizalmas, támogató munkahelyi környezetet kialakítani. A három vizsgált érzelmi intelligencia-képesség közül a pozitív érzelmi hozzáállásnak volt a legerősebb hatása. Ez azt jelenti, hogy a vezetők kiégésének megelőzésében kulcsszerepe van annak, hogyan tudják formálni a munkahelyi hangulatot.
A felmérés azt sugallja, hogy az érzelmi intelligencia kiégésre gyakorolt hatását a munkahelyi környezet erőforrásai közvetítik. Ezért kulcsfontosságú, hogy a vezetőket arra ösztönözzük, hogy érzelmi intelligenciájukat pozitív érzelmi légkör megteremtésére használják, ahelyett, hogy kizárólag az érzelmek megértésére koncentrálnának.
A teljes cikk itt olvasható: The mediating role of workplace milieu resources on the relationship between emotional intelligence and burnout among leaders in social care