2024. november 15-ével lezárult a közel 70 millió forint értékű EIT Healthcare projekt, mely az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Tudás- és Innovációs Közösségeinek (KIC) társulásaiban résztvevő hazai partnerintézmények szinergiáinak erősödését segítette.
A konzorciumot a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja vezette, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal együttműködésével.

A projekt végrehajtásában a hazai egészségipar kulcsfontosságú akadémiai szereplői (Semmelweis Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Debreceni Egyetem), egy multinacionális vállalat (GE Healthcare Magyarország Kft.), valamint kis- és középvállalkozások vettek részt (E-Group ICT Software Informatikai Zrt., Health Venture Lab Nonprofit Kft.). A partnerség célja, hogy közösen erősítsék a hazai egészségügyi innovációs ökoszisztémát, és hatékonyan használják ki az EIT Healthcare által támogatott hálózatépítési és piaci lehetőségeket.

A projekt keretében egy olyan innovációt támogató folyamat került felállításra, mely hosszabb távon segítheti a magyar egészségügyi start-upok, és innovatív ötletek klinikai kapcsolatainak kialakulását, és validációját, valamint a piaci elhelyezkedést, és érvényesülést is.

A folyamat első lépéseként a hazai orvosképző egyetemek klinikáin igényfelmérés történt, a feltárt, beavatkozást igénylő pontok megoldására a Semmelweis Egyetem, valamint a Debreceni egyetem szervezésében start-up hackathonokat valósítottunk, meg. A nyertes csapatok ezután részt vehettek vállalkozás fejlesztési preakcelerációs, és klinikai validációs programokban. A projekt keretében továbbá képzések valósultak meg, a hazai egészségügyi szereplők innovációs hálózatelemzési, piaci pozicionáló, valamint HORIZON pályázati oktatásban vehettek részt. Ezen aktivitások is a célt szolgálták, hogy a hazai egészségügyi innovációs ökoszisztéma szereplői közösen sikeresebben vehessenek részt az EIT, valamint az Európai Unió által nyújtott kapcsolati rendszerben, és forrásteremtési lehetőségekben.

A sikeres projekttel tehát az EIT-forrás révén a konzorciumi partnerek erősíteni tudták a hazai innovációs ökoszisztémát, a hazai és nemzetközi networking, és tudásmegosztás elősegítésével, valamint képességfejlesztéssel, és a felsőoktatási és kutatói szféra összekapcsolásával hozzájárultak az egészségipari hazai fejlesztéséhez és a magyar gazdaság versenyképességének növeléséhez. 

A 2021-1.2.1-EIT-KIC-2021-00005 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a 2021-1.2.1-EIT-KIC pályázati program finanszírozásában valósult meg.