Intézetünk munkatársa, dr. Ádám Szilvia társszerzője volt annak a publikációnak, amely a hazai szociális munkások körében zajlott kutatást foglalta össze.  

A magyarországi szociális munkások körében végzett kutatás azt vizsgálta, hogy a szakmára jellemző munkakörülmények: a kiégés, az elkötelezettség és a munkahelyváltási szándék hogyan kapcsolódnak egymáshoz. A 664 fős, véletlenszerű mintavétellel készült felmérés eredményei rámutattak, hogy a kedvezőtlen munkakörnyezet, a munkahelyi nehézségek és a szakmából adódó kihívások – például a kliensek nehéz élethelyzete, az együttműködés nehézségei, a kulturális különbségek és a terepmunka kihívásai – jelentős szerepet játszanak a szociális munkások elvándorlási szándékában. Ezek a tényezők nemcsak közvetlenül befolyásolják a pályaelhagyást, hanem közvetetten is, a kiégésen és a munkával való elköteleződésen keresztül.

A kutatás hangsúlyozza, hogy mind az általános, mind a szakma-specifikus munkakörülmények javítása kulcsfontosságú a szociális munkások megtartása szempontjából. 

Az eredmények arra is rávilágítanak, hogy a szociális munkások képzésében nagyobb hangsúlyt kell fektetni a való életben előforduló helyzetek és konfliktusok kezelésére. A megfelelő felkészítés hozzájárulhat ahhoz, hogy a szakemberek mentálisan is jobban megbirkózzanak a munkájuk során felmerülő kihívásokkal, ezáltal csökkentve a pályaelhagyás kockázatát.