A Health Policy 2024. novemberi számában megjelent cikk szerzői – köztük intézetünk szakértője, dr. Gaál Péter – a  CAR-T sejt terápiák elérhetőségét és finanszírozását vizsgálták különböző országokban, egy összehasonlító elemzés keretében. 

A CAR-T sejt terápia (a rövidítés a Chimeric antigen receptor T-cellből származik, magyarul kiméra antigén receptor T-sejt) olyan innovatív rákkezelési módszer, amely jelentős előrelépést jelent bizonyos vérképzőszervi daganatok (bizonyos típusú leukémiák és limfómák) kezelésében.

A kutatás célja az volt, hogy feltárja a terápia hozzáférhetőségének és finanszírozásának különbségeit az egyes országok között, kulcsfontosságú információkat nyújtva az egészségügyi döntéshozók számára.

A tanulmány a CAR-T sejt terápiák elérhetőségét és finanszírozását vizsgálja tíz országban, rávilágítva a kezelés bevezetésének és hozzáférhetőségének kihívásaira. A kutatás főbb megállapításai: a CAR-T terápiák elérhetősége jelentősen eltér az egyes országokban, tükrözve a specializált onkológiai ellátás szervezésének és finanszírozásának különbségeit.

A finanszírozási modellek gyakran eredményalapúak, vagy bizonyítékgyűjtésre szolgálnak a valós terápiás hatékonyság tanulmányozására. A CAR-T terápiákat általában tapasztalt rákközpontok nyújtják, egyes országokban átlátható és szisztematikus jogosultsági kritériumokat alkalmaznak a méltányosabb hozzáférés érdekében. 

Kihívást jelent, hogy az árazás, a jogosultsági kritériumok és a költségvetési döntések átláthatósága eléggé korlátozott. A kezelés magas költsége jelentősen akadályozza a széles körű hozzáférést. A finanszírozást gyakran megosztják több fizető fél között, beleértve a kormányzatot, a biztosítókat és a gyógyszergyártókat.

A tanulmány rámutat, hogy a CAR-T terápiák bevezetése és finanszírozása komplex kihívást jelent az egészségügyi rendszerek számára, és további innovatív megoldásokra van szükség a méltányos hozzáférés biztosításához.

A teljes cikket teljes terjedelmében itt lehet elolvasni: Availability and financing of CAR-T cell therapies: A cross-country comparative analysis