A Journal of Clinical Medicine 2024 novemberi számában megjelent tanulmány azt vizsgálja, hogy egy speciális csontnövelő eljárás – a módosított gerincszétválasztási technika – hogyan befolyásolja a csont szerkezetét, és összehasonlítja az így képződött csontot a természetes gyógyulás során kialakuló csonttal. A cikk elkészítésében intézetünk két munkatársa, Báskay János és dr. Pollner Péter is részt vett.
A kutatásban két betegcsoportot vizsgáltak. Az egyik csoportnál egy sebészeti beavatkozással növelték az alsó állkapocs hátsó részének csontszélességét, míg a másik csoportban a foghúzás után három hónapig természetesen hagyták gyógyulni a csontot. Mindkét csoportból mintákat vettek, majd fogászati implantátumokat ültettek be. A csontminták szerkezetét speciális mikroszkópos és CT-vizsgálatokkal elemezték.
Az eredmények azt mutatták, hogy a sebészi technikával felépített csont jelentősen sűrűbb és jobb szerkezetű volt, mint a természetes módon gyógyult csont.
Ez azt jelenti, hogy a módosított gerincszétválasztási módszer hatékonyabb csontképződést eredményezhet, ami jobb alapot biztosíthat a fogászati implantátumok számára.
A teljes angol nyelvű publikáció itt érhető el: Microarchitectural Study of the Augmented Bone Following a Modified Ridge Splitting Technique: Histological and Micro-Computed Tomography Analyses