Intézetünkkel és a Nemzeti Kibervédelmi Intézettel (NKI) együttműködésben rendezte meg a European Union Agency for Cybersecurity (ENISA) a 9. eHealth Security konferenciát 2024. november 6-án a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömb dísztermében.
Az egész napos rendezvénynek most először adott otthont Budapest. A nemzetközi résztvevőkkel zajló konferencia egyedülálló lehetőséget biztosított az érdekelt felek közössége számára, hogy feltárják a terület legújabb fejleményeit, a kihívásokat és a továbblépési lehetőségeket.
Vezető szakértőnk, dr. Palicz Tamás stratégiai igazgatóhelyettesünk a szervezőbizottság tagjaként is szerepet vállalt a konferencia létrejöttében, emellett Challenges and opportunities with NIS2 implementation címmel készített prezentációjával előadóként, valamint a 3. szekció moderátoraként is részt vett a nemzetközi közönség előtt zajló tartalmas szakmai párbeszédekben gazdag eseményen. Előadásában a NIS2 szabályozás emberi oldalait és az új szabályozás bevezetését övező, az egészségügyi szervezetek működését is jelentős mértékben érintő változásokkal kapcsolatos kihívásokat és az ezekben rejlő lehetőségeket részletezte.
A nap során szó esett az ágazat kiberbiztonságával kapcsolatos legújabb szabályozási fejleményekről, az orvosi adatok megosztásával kapcsolatos kihívásokról és az újabb kiberfenyegetésekről, valamint a jövőbeli lehetőségekről.
A 9. eHealth Security konferencia kiemelt témái közé tartozott, hogy az egészségügyi ágazatban a kiberbiztonság és az egészségügyi adatok megosztásával kapcsolatos kérdések egyre hangsúlyosabbak. Az Európai Bizottság 2024-2029 közötti időszakra vonatkozó politikai iránymutatásaiban ezek egyre nagyobb figyelmet kapnak és az Európai Bizottság újraválaszott elnöke, Ursula von der Leyen kötelezettséget vállalt arra, hogy európai cselekvési tervet dolgoz ki a kórházak és egészségügyi szolgáltatók kiberbiztonságára vonatkozóan a bizottság beiktatásától számított 100 napon belül.
A konferencia estéjén került sor az Európai Parlament szakbizottsági ülésein Várhelyi Olivér, az egészségügyi és állatjóléti portfólió magyar jelöltjének meghallgatására, aki beszédében is megerősítette, hogy tervei közt szerepel a biztonságért, demokráciáért és értékekért felelős ügyvezető alelnökkel együtt dolgozni egy, a kórházak és egészségügyi szolgáltatók kiberbiztonságáról szóló európai cselekvési terv kidolgozásán.
Amennyiben érdeklik az egészségügyi kiberbiztonsággal kapcsolatos hazai és nemzetközi hírek és publikációk, kérjük, iratkozzon fel a kéthetente megjelenő Egészségügyi Kiberbiztonsági Szemlére.