A Tobacco Prevention and Cessation szakfolyóirat 2024. októberi számában megjelent cikk társszerzője intézetünk munkatársa, Dr. Pénzes Melinda. A tanulmány bemutatja, hogy a passzív dohányzás komoly globális egészségügyi veszélye miatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dohányzás-ellenőrzési keretegyezménye a füstmentes környezetek kialakítását sürgeti. Sajnálatos módon az Európai Unióban (EU) továbbra is maradtak kihívások, például nincs elegendő kijelölt dohányzóhely, és az új dohánytermékek, így az e-cigaretták és a hevített dohánytermékek szabályozásának is vannak hiányosságai.

Tobacco Prevention & Cessation

Az Európai Bizottság által támogatott JATC-2 projekt egyik célja a füst- és aeroszolmentes környezetek (SAFE, smoke- and aerosol-free environments) bővítése volt az EU-ban. 2022-ben egy szakértői konzultáció során 110 szakember véleményét gyűjtötték össze 27 uniós tagállamból, valamint Norvégiából, Szerbiából és az Egyesült Királyságból. A kutatás során szakirodalmi áttekintés és szakmai konferenciák megállapításait is figyelembe vették.

A javasolt intézkedések közé tartozik a zárt és nyitott terek – beleértve a magánjárműveket is – teljes körű füstmentesítése, valamint a dohányfüstmentes otthonok népszerűsítése. Fontos lépés az új típusú dohánytermékekre (pl. hevített dohány, e-cigaretta) vonatkozó jogszabályok összehangolása a hagyományos dohánytermékekével. Emellett a cikk a hatékonyabb védelem érdekében ösztönöz a törvények betartatására, a civil társadalom bevonására és a folyamatos ellenőrzésre.

Az angol nyelvű publikációt teljes terjedelmében itt olvasható: Best practices for secondhand smoke and secondhand aerosol protection and evidence supporting the expansion of smoke and aerosol-free environments: Recommendations from the 2nd Joint Action on Tobacco Control