Az Inquiry szakfolyóiratban 2024 szeptemberében megjelent, nemzetközi együttműködésben készült tanulmány ‒ amelynek szerzői között van Prof. Dr. Gaál Péter, intézetünk egyetemi tanára, és stratégiai igazgatóhelyettesünk, Dr. Palicz Tamás ‒ részletesen elemzi a közép- és kelet-európai országokban 2010 óta megvalósított egészségügyi szolgáltatói finanszírozási reformokat.
A vizsgált országok között szerepel Bulgária, Horvátország, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Lengyelország és Románia. A kutatás 27 olyan fizetési reformot elemzett, amely elsősorban a kórházakra és az egészségügyi alapellátásra összpontosított.
A reformokat befolyásoló 14 fő tényező elsősorban a szakpolitikai folyamatra (kísérleti tanulmány, a végrehajtási rendszerek koordinálása, a források rendelkezésre állása, informatikai rendszerek, a szolgáltatók képzése, a reform irányítása) és a tartalomra vonatkozott (teljesítménymutatók rendelkezésre állása, klinikai iránymutatások alkalmazása, a szolgáltatóknak mennyire kedvező a fizetési rendszer, tarifaértékelés).
A kutatás kiemeli, hogy a reformfolyamat gondos előkészítése, például a kísérleti projektek és a rendszeres értékelés jelentős mértékben hozzájárulhat a sikeres megvalósításhoz. Hangsúlyozza a nemzetközi tanulás és a tapasztalatcsere fontosságát, mivel a vizsgált országok számos közös kihívással és megoldási mintával rendelkeznek.
A kutatás rámutatott arra is, hogy a reformok összetett jellegét figyelembe véve nem elegendő csupán egyetlen dimenzióra koncentrálni: az átfogó megközelítés elengedhetetlen a siker érdekében.