Az International Journal of Public Health folyóiratban nemrég publikált kutatás jelentős előrelépést mutat a magyar nők méhnyakrákszűrésen való részvételében. A Debreceni Egyetem és a Semmelweis Egyetem kutatói által végzett tanulmány, amelynek szerzői között intézetünk szakértője, dr. Dombrádi Viktor is szerepelt, az Európai Egészségfelmérés (EHIS) 2009-es, 2014-es és 2019-es magyarországi adatait elemezte.

A kutatás fő megállapításai: 

  • A szűrésen való részvétel 69%-ról 77%-ra nőtt 10 év alatt. 
  • Nagyobb részvételi arányt mutattak a felsőfokú végzettségűek, a párkapcsolatban élők és azok, akik úgy érezték, sokat tehetnek az egészségükért, valamint a krónikus egészségügyi problémáktól mentes hölgyek.
  • Kisebb részvételi arányt mutattak a rosszabb egészségi állapotú nők és az orvoshoz ritkábban járók. 
  • A tanulmány rávilágít, hogy a méhnyakrákszűrés javításához célzott népegészségügyi stratégiákra van szükség, különösen az alacsonyabb végzettségűek és a rossz egészségi állapotúak körében. 

Magyarországon 2003 óta szervezett formában érhető el a méhnyakrákszűrés a 25-65 év közötti nők számára. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint azok a nők, akik több mint 3 éve nem vettek részt szűrésen, meghívólevelet kapnak.

A tanulmány értékes információkkal szolgál a döntéshozók és egészségügyi szakemberek számára a méhnyakrákszűrési programok hatékonyságának javításához és a részvételi arányok növeléséhez Magyarországon. A kutatók hangsúlyozták a közegészségügyi kezdeményezések, valamint az egészségügyi szakemberek közötti fokozott együttműködés fontosságát annak érdekében, hogy a szűrésen résztvevők száma tovább növekedjen.