Régóta foglalkoztatja a tudományos közösséget a galambok azon képessége, hogy szövettani képeken képesek felismerni a rákos sejteket. A Bioinspiration & Biomimetics folyóiratban 2024. augusztusában publikált tanulmányban magyar kutatók ‒ köztük intézetünk két szakértője: Báskay János és dr. Pollner Péter ‒ arra keresték a választ, hogy a galambok repülés közben szerzett vizuális tapasztalatai hozzájárulhatnak-e ehhez a képességhez.
A kutatók azt vizsgálták, hogyan képesek az állatok a mindennapokban szerzett tapasztalataikat felhasználni látszólag lehetetlen feladatok megoldására. Ez a képesség egyfajta „specifikus intelligenciát” mutat, amely az élőlények alkalmazkodóképességére épül. Ennek alapján a kutatók madártávlatból készített légi képeket használtak gépi tanulási modellek előzetes tanítására.
A „madártávlatú transzfertanulás” koncepcióját a szerzők egy számítógépes látás alapú patológiai keretrendszerben alkalmazták; ugyanazokon a képeken és feladatokon tanították és tesztelték az MI-modelleket, amelyeket a galambok is láttak. Az eredmények azt mutatták, hogy a madártávlatú előképzés eredményeképpen az MI-modellek teljesítménye szorosan illeszkedik a galambokéhoz.
A kutatás egyedi kapcsolatot hozott létre a biomimetika, a transzfertanulás és a digitális patológia területei között. A tanulmány egy olyan módszer alapjait is lefekteti, amely a természetben található mintázatok hasonlóságait kihasználva segíthet gépi tanulási modellek hatékonyabb betanításában.
A teljes cikk ezen a linken elérhető: Transfer learning may explain pigeons’ ability to detect cancer in histopathology