Intézetünk több szakértője, dr. Gaál Péter, dr. Joó Tamás, dr. Lám Judit, dr. Palicz Tamás és dr. Szócska Miklós társszerzőként működött közre annak a nemzetközi tanulmánynak az elkészítésében, amely a The Lancet hasábjain jelent meg 2024 májusában. 

A GBD 2021 (Betegségek Globális Terhe, Global Burden of Disease, GBD) társkiadványaiban bemutatott összesített halálozási és várható élettartam-értékelések mellett ez az elemzés a konkrét halálokokat és azok várható élettartamra gyakorolt hatását részletezi. A tanulmány átfogó dekompozíciós elemzést tartalmaz, amely feltárja a várható élettartamot leginkább befolyásoló halálokokat globális, regionális és nemzeti szinten. Emellett bemutatja az egyes országok és területek halálokait és elvesztett életéveit (years of life lost, YLL), értékes betekintést nyújtva a döntéshozóknak a halálok-specifikus halálozás eltéréseibe. 

Ez a tanulmány az első, amely a betegségterhek globális összefüggésében közli a 2021-re vonatkozó COVID-19-hez kapcsolódó halálesetek és elvesztett életévek becsléseit 204 országra és területre vonatkozóan. Bár más publikációk is becsülték a COVID-19 miatt bekövetkezett halálesetek számát, ezeket eddig nem hasonlították össze más halálokokkal. A COVID-19 haláleseteket a tanulmány olyan halálokok hierarchiájába illesztve modellezte, amelyek kölcsönösen kizáróak és együttesen teljesek, így világszerte alapvető információkat tud nyújtani a döntéshozóknak az egészségügyi prioritások meghatározásához.

Ahhoz, hogy a várható élettartamról átfogóbb legyen a kép, a szerzők az életkori halálozási adatokat szétbontották, az egyes halálok-specifikus halálozási arányok szerint. Megvizsgálták a COVID-19 és más halálokok várható élettartamra gyakorolt hatását is a halálesetek számát különböző halálok-specifikus halálozási arányok szerint szétbontva, figyelembe véve az országok, területek, régiók, szuperrégiók adatait, valamint öt időszakot: az 1990–2000, 2000–2010, 2010–2019, 2019–2021 és 1990–2021 közötti éveket. Így szisztematikusan tudták kalibrálni a COVID-19 járványt más halálokokkal szemben az 1990–2021 közötti időszakban.

A tanulmány több olyan halálokot is azonosított, amelyek földrajzi koncentrációja idővel fokozódott, vagyis amelyek aránytalanul nagyobb hatást gyakoroltak egy adott földrajzi területen a globális megfigyelésekhez képest. Ez az elemzés fontos információkat nyújt a döntéshozóknak a halálok-specifikus halálozás regionális eltéréseiről és egyenlőtlenségeiről.