Országos adatokra épülő kutatás jelent meg az IME Egészségügyi vezetők szaklapja, tudományos folyóirat 2024. évi 1. számában. A cikk szerzői intézetünk munkatársai, dr. Mikesy Gergely, dr. Belicza Éva és Sinka Lászlóné Adamik Erika voltak.
A kórházi körülmények között bekövetkező szívhalál alapvetően gyakori eseménynek minősül. Az okok feltérképezése segíthet a megelőzésben. Bár ismertek olyan kórképek, amelyek esetében a kórházi körülmények között fellépő hirtelen szívmegálláskor tökéletesen végrehajtott újraélesztés sem hozhat pozitív eredményt, törekedni kell arra, hogy az újraélesztési folyamat megfelelő módon történjen: ne függhessen annak szervezettségétől a beteg túlélési esélye. A szerzők célja felhívni a figyelmet arra, hogy a hazai egészségügyi intézményekben végzett újraélesztések eredményességét lehet növelni.
A témában készült kutatás, valamint az azóta a NEVES rendszerbe érkezett adatok feldolgozása alapján a tanulmány szakirodalmi és intézményi jógyakorlatok bemutatásán keresztül tesz fejlesztési javaslatokat. A cikkben közölt felmérés szerint hazánkban a kórházi körülmények között bekövetkezett szívhalálok reanimációi során jelentős különbségek fedezhetők fel az intézményi, osztályos, és eszköz rendelkezésre állások között.
Az intézményi szintű eredményesség javulásának egyik fontos kritériuma az ellátási feltételek megfelelőségének biztosítása, ugyanakkor az eszközös és humánerőforrás-fejlesztésekre, az újraélesztés és az újraélesztési lánc működésének oktatására, valamint az intézményi kommunikáció hatékonyabbá tételére is szükség van a kórházak eredményességének javításához.
A teljes cikk ezen a linken érhető el: Az újraélesztési lánc fejlesztésének lehetőségei – egy országos adatokra épülő kutatás tanulságai