Az OASES konzorcium 6 partnerből és egy kapcsolt entitásból állt, akik a 2020 márciusában az Európai Bizottság által meghirdetett, „Támogatás az egészségügyi munkaerő területén végrehajtott reformokhoz – Kezdeményezések az orvosi sivatagok területén” című pályázati felhívásra válaszoltak. Az elfogadott projekt 2021 márciusában indult és 2024 februárjában fejeződött be, 36 hónapos időtartammal. A projekt zárásáról a nagyközönség számára 2024 májusában készült tanulmány elkészítésében társszerzőként intézetünk munkatársa, Galambos László is közreműködött.
Az OASES projekt célja az volt, hogy segítse a közegészségügyi hatóságokat az egészségügyi rendszerek reformjának végrehajtásában, és az orvosi sivatagok által támasztott kihívások sikeres kezelésében. A projekt széles definíciót alkalmazott az „orvosi sivatag” fogalmára: ide tartozik minden olyan helyzet, amelyben problémák merülnek fel az egészségügyi szükségletek terén, az ellátási kereslet és kínálat találkozásában; nemcsak az egészségügyi szakemberek és szolgáltatások hiánya, hanem az alacsony minőségű, illetve a nehezen elérhető egészségügyi ellátás is ide tartozik.
Az OASES projekt során a résztvevők jelentést készítettek az orvosi elsivatagosodás állapotáról Európa érintett országaiban (Ciprus, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Moldovai Köztársaság és Románia), annak meghatározó tényezőiről és az enyhítés lehetséges módjairól. Emellett kidolgoztak egy eszközcsomagot a térbeli hozzáférés mérésére, forgatókönyveket építettek fel a konzorciumi tagországok adatai alapján, valamint létrehoztak egy keretrendszert a 7 kiválasztott helyszínen végzendő pilot tanulmányok lebonyolításához.
Ezeken a tanulmányokon keresztül azonosították az orvosi sivatagok kialakulásának okait, és megvitatták a lehetséges megoldásokat az érintett helyszíneken. Az eredmények értékes meglátásokat és módszertanokat biztosítanak az egészségügyi hatóságok számára, segítenek elemezni az orvosi sivatagok kialakulásának okait és megvalósítani az esetleges megoldásokat.
Ezenkívül a projekt eredményei szilárd alapot nyújtanak más régiókban is alkalmazható olyan jövőbeli kezdeményezésekhez, amelyek célja az orvosi elsivatagosodás megértése és kezelése. A projekt eredményei az Európai Unió valamennyi tagállamában támogathatják azokat a szakpolitikai intézkedéseket és megoldásokat, amelyek az orvosi elsivatagosodás megelőzését és felszámolását célozzák.
A teljes projektzáró tanulmány az alábbi linken elérhető: OASES End of project booklet for the public