Intézetünk szakértője, dr. Pénzes Melinda társszerzője volt annak a cikknek, amelyet a BMC Public Health folyóirat jelentetett meg 2024 áprilisában.
Az e-cigaretták elérhető ízváltozatainak sokfélesége hozzájárulhat ahhoz, hogy a fiatalok elkezdjék használni ezeket a termékeket. A megjelentetett tanulmány célja az volt, hogy vizsgálják az érzékelési élmények keresésére irányuló magatartás és az e-cigaretta használat közötti kapcsolatot, valamint az ízhasználati mintázatok előrejelzőit az indonéziai serdülők és fiatalok körében.
A kutatásban 15 és 24 év közötti diákok vettek részt, akiket véletlenszerűen kiválasztott középiskolákból és egyetemekről toboroztak Indonéziában. A résztvevők kérdéseket válaszoltak meg demográfiai adataikról, e-cigaretta- és hagyományos cigarettahasználatukról, valamint az érzékelési élmények keresésére irányuló magatartásukról. Az ízpreferenciákat nyolc különböző ízkategóriából azonosították. A szerzők többváltozós multinomiális regresszióelemzést alkalmaztak a hagyományos cigaretta és e-cigaretta használat előrejelzésére a diákok körében, továbbá egy látens osztályelemzést végeztek az ízhasználati csoportok számának meghatározására. A kutatásba 1600 középiskolás és egyetemista diákot vontak be, akiknek az átlagéletkora 18,2 év volt.
Három ízhasználati csoportot azonosítottak:
- a főként mentolos ízt kedvelőket (14%), akiknél erős összefüggés volt a hagyományos cigarettahasználattal;
- a kísérletezőket, akik leginkább a gyümölcsízű e-cigarettákat kedvelték (76%); és
- a több ízt használók csoportját (10%), akiknél legfőképpen az érzékelési élmény keresése játszott szerepet.
Az ízek ‒ különösen a mentolos és a gyümölcsös ízek ‒ vonzóak a fiatalok számára, szélesítik az e-cigaretta felhasználói körét, és különösen vonzók az érzékelési élményeket keresők számára. A szerzők a feltárt összefüggések birtokában azt állapították meg, hogy az ilyen ízek betiltása jelentősen visszaszoríthatná az e-cigaretta kipróbálását a fiatalok körében.
A publikációt teljes terjedelmében az alábbi linkre kattintva lehet elérni: Does sensation-seeking behavior influence the patterns of flavored e-cigarette use? A cross-sectional study among Indonesian adolescents and young adults